Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach 2013 |
Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Drogoń oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok zapraszają do udziału w uroczystościach poświęconych Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca 2013 r. w Katowicach.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Wojewody Śląskiego dr. Zygmunta Łukaszczyka, Marszałka Województwa Śląskiego Mirosława Sekuły oraz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Krzysztofa Radwana.
Program uroczystości w kościele Mariackim:
11.00 – powitanie gości: dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach
11.10 – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami (po raz pierwszy na Śląsku!)
12.00 - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych
13.00 - prezentacja tomiku poezji o. Łukasza Buksy: „Trzydziestu trzech zapomnianych”, wiersze deklamują przedstawiciele kombatantów, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich
13.15 - Apel Poległych przed Kościołem Mariackim
13.45 - Otwarcie wystawy „Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie Styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej
14.00 - spotkanie pokoleń: Kombatanci – młodzież, przy żołnierskiej grochówce
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza również do kina Światowid„ w Katowicach (ul. 3 Maja 7) na przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych w artystycznej oprawie pieśni patriotycznych. Początek spotkania zaplanowano na godz. 15.00. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz kino Światowid”.
Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzeci jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.