Program telewizyjny dla historyków (4-10 marca 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 4 marca

6:00 - Viasat History – W poszukiwaniu Haydna ( odc.1)
Haydn (1732-1809) był jednym z największych innowatorów w muzyce. Dla Mozarta i Beethovena Papa Haydn był idolem i wzorem, mimo tego jednak we współczesnych salach koncertowych jest często odsuwany w cień przez młodszych kompozytorów jego epoki. Za pośrednictwem tak występów jak i rozmów z jednymi z najbardziej cenionych muzyków, grających utwory klasyczne program zaprezentuje złożony, fascynujący portret tego zapomnianego mistrza.

8:00 - Discovery Historia – Desant normandzki w kolorze
Lądowanie wojsk alianckich w Normandii było długo i rzetelnie planowaną akcją. Jej sukces oznaczał początek końca potęgi III Rzeszy, rozpoczęcie powolnej, lecz nieubłaganej drogi do wolności okupowanych państw. Była to największa operacja morsko-desantowa. 5 000 okrętów oraz 11 000 samolotów miało w ciągu 24 godzin przerzucić 200 000 ludzi, a ich zadaniem było przełamanie osławionego Wału Atlantyckiego, za którym w pogotowiu czekało 60 dywizji feldmarszałka Rundstedta. Program przedstawia największą operację II wojny światowej w kolorze.

8:50 - TVP Kultura – Joan Sutherland – Zwyczajna primadonna
Film dokumentalny o Joan Sutherland, australijskiej śpiewaczce, obdarzonej sopranem kolaoraturowym. Właśnie ze względu na szerokę skalę i niesamowite możliwości swojego głosu artystka dorobiła się przydomku „La Stupenda” (zdumiewająca). Joan Sutherland urodziła się 7 listopada 1926 roku w Sydney, jej rodzice byli Szkotami. Karierę rozpoczynała w rodzinnej Australii, w 1951 r. wyjechała do Londynu, gdzie doskonaliła swój wokal w Opera School of the Royal College of Music pod kierunkiem Clive’a Careya. Wyszła za mąż w 1954 r. za australijskiego pianistę i dyrygenta Richarda Bonynge’a. W 1959 r. wcieliła się w tytułową postać w operze „Łucja z Lamermooru” autortwa Gaetana Dionizettiego. Premiera w Covent Garden w Londynie w reżyserii Franco Zeffirellego i pod batutą Tulio Serafina przyniosła jej wielką sławę oraz otworzyła drzwi do międzynarodowej kariery. Rok później nagrała swój pierwszy album „The Art of the Prima Donna”, który do dzisiaj pozostaje jedną z najlepszych płyt operowych, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Te wydarzenia ugruntowały jej sławę na lata. W latach 60. podbijała światowe sceny rolami Violetty w „Traviacie” Verdiego, Aminy w „Lunatyczce” Belliniego, Elviry w „Purytanach” Belliniego czy tytułową rolą w „Semiramidzie” Rossiniego. W Metropolitan Opera w Nowym Jorku debiutowała 26 listopada 1961. W latach 70. doskonaliła swoją dykcję, ponieważ krytycy niekiedy jej zarzucali braki w tej właśnie dziedzinie. Pod koniec lat 70. siła jej głosu zaczęła słabnąć i zmieniać się na niekorzyść. Mimo tego przez lata 80. wystąpiła w wielu prestiżowych przedstawieniach. Po raz ostatni wystąpiła u siebie w Australii w Sydney Opera House w roku 1990. Wcieliła się w rolę Małgorzaty de Valois w „Hugenotach” Giacomo Meyerbeera. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Les Avants w Szwajcarii. Zmarła 10 października 2010 r. W czasach swojej aktywności artystycznej wystąpiła ponad 220 razy w operach różnych kompozytorów. W wywiadzie dla „The Guardian” w 2002 r.

9:10 - Viasat History – Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi ( odc.1)
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie ? niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

10:30 - Discovery Historia – Zwarte szeregi, czyli z archiwum czołówki
Jugosłowiańska partyzantka z czasów walki z Hitlerem i bałkański kocioł z końca XX wieku. Najnowocześniejsza technika zawsze przegra z dobrze wyszkolonymi i znającymi teren ludźmi.

10:45 - TVP Historia – Dolina Krasnej
W północnej, gęsto zalesionej części województwa świętokrzyskiego, wtopiona w pofałdowany krajobraz, wije się mała rzeka Krasna. Jej tętniąca życiem dolina zaskakuje różnorodnością i malowniczością krajobrazu. Na niewielkim obszarze można podziwiać przebogate, wspaniałe pejzaże, odzwierciedlające różne typy rzeczne. Poczynając od zielonych, przesyconych zapachem mięty olsów, poprzez drżące śpiewem skowronków i świerszczy kwieciste łąki, tonące w porannych mgłach, budzone krzykiem żurawi bagna, po bystrą i mieniącą się wśród kamieni rzekę.

10:55 - TVP Kultura – Rozmowy o zmierzchu i świcie (odc.1)
Cykl biograficzny przedstawiający sylwetkę Agnieszki Osieckiej. Artystka opowiada o najwcześniejszych latach życia, które przypadły na okres wojny i okupacji. Rozmowa prowadzona jest o zmierzchu, w nastrojowej scenerii nadwiślańskiej plaży. Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Piosenki zaczęła pisać w latach 50., gdy studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w łódzkiej Filmówce. Współpracowała z Bim-Bomem, Studenckim Teatrem Satyryków, Piwnicą pod Baranami, kabaretami Dudek i Pod Egidą.

14:00 - Discovery historia – Testament „Szczurów pustyni”
Dokument o żołnierzach Brygady Karpackiej, walczących pod Tobrukiem w 1941 roku. Konfrontacja zapisków poległych „karpatczyków” ze wspomnieniami ich żyjących kolegów frontowych.

18:25 - TVP Historia – Bitwa o Kołobrzeg (odc.10)
W 2005 r. minęła 60. rocznica bitwy o Kołobrzeg, która rozegrała się w dniach 8-18 marca 1945 r. z udziałem 1. Armii WP. Był to jeden z najbardziej zaciętych bojów polskich żołnierzy na froncie wschodnim. Zdobycie Kołobrzegu przyczyniło się do złamania oporu niemieckiego na Pomorzu. Po tej bitwie odbyła się ceremonia zaślubin Polski z morzem. W filmie wykorzystano wspomnienia uczestników bitwy oraz współczesne i archiwalne zdjęcia, a także mapy komputerowe ilustrujące przebieg bitwy.

19:05 - Viasat History – Egipt
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

20:10 - Viasat History – Podziemny Rzym
Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne „wieczne miasto” ukryte tam od czasów rzymskiego imperium pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

21:15 - Viasat History – Rycerze z Margat
Po pierwszych wyprawach krzyżowych w XII i XIII wieku przybysze z Europy zaczęli osiedlać się na wybrzeżach Syrii, do których obrony zostały tam wzniesione potężne twierdze. Największą z nich i najpotężniejszą była twierdza w Margat - jedna z najważniejszych strategicznie siedzib Rycerskiego Zakonu Szpitalników.

23:30 - TVP Historia – Ameryka – stan zagrożenia
W Stanach Zjednoczonych istnieje wiele instytucji, których zadaniem jest działanie w sytuacjach kryzysowych, jak powódź, trzęsienie ziemi, tornado czy pożar. Po 11 września ubiegłego roku stanęło przed nimi nowe zadanie: reagowanie na zagrożenie, którym jest atak terrorystyczny. Umiejętność zachowania się w takiej sytuacji powinni jednak posiąść wszyscy, także dzieci. Autor reportażu pokazuje, jak Amerykanie przygotowują się do życia w stanie zagrożenia.

23:50 - TVP Kultura – List do R.
29 lipca 1995 roku, w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Ryszarda Riedla, legendy polskiego bluesa, w katowickim Spodku odbył się koncert pod hasłem „List do R.”, zorganizowany przez członków zespołu Dżem. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Tadeusz Nalepa, Małgorzata Ostrowska, Czesław Niemen, Wojciech Waglewski, Krystyna Prońko oraz Martyna Jakubowicz.

Wtorek, 5 marca

7:00 - Discovery Historia – Archeolog detektyw
Scotty Moore wyrusza do Caracol, miasta Majów. Archeolodzy odkryli tam zwłoki pochowane w niecodzienny sposób. Ofiarę oznakowano symbolem boga wojny. Scotty chce przeprowadzić ekshumację zwłok, by dowiedzieć się, czy zmarły był szanowanym obywatelem Caracol, czy też ofiarą rytuału poświęcenia. Weźmie też udział w rytuałach Majów.

8:25 - TVP Historia – Wojtek, niedźwiedź który poszedł na wojnę
Wojtek - 200-kilogramowy niedźwiedź brunatny, walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii Andersa. Żołnierze dzielili się z nimi piwem i papierosami, na końcu on podzielił ich los. Jako mały niedźwiadek został znaleziony przez żołnierzy polskich w Iranie w 1942 roku. Oddziały rekrutowały się spośród 1,7 miliona Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 r., uwolnionych po zawarciu układu Sikorski-Majski.

11:00 - Discovery Historia – Niewyjaśnione historie
Kulisy katastrofy samolotu koreańskich linii lotniczych. Szczegółowa analiza zgromadzonych dowodów i materiału zdjęciowego oraz wywiady z naocznymi świadkami tragedii.

12:00 - Discovery World – Prehistoryczne bestie
Program zaprasza na wyprawę w czasy, kiedy na Ziemi panowały olbrzymie drapieżniki. Przedstawia wygląd, życie i zwyczaje sześciu zwierząt: spinozaura, który był dwa razy większy od tyranozaura, jadowitej jaszczurki megalanii, gigantycznego ptaka o charakterystycznym potężnym dziobie, akrokantozaura, który potrafił zabić ofiarę 10 razy większą od siebie, morskiego potwora mozazaura, ssaka lądowego amficjona, nazywanego także niedźwiedziopsem.

12:10 - TVP 2 – Święty Bazyli Wielki
Program przedstawia jedną z najwybitniejszych postaci chrześcijaństwa - świętego Bazylego z Cezarei (329-379), który zyskał przydomek „wielki” oraz miano doktora Kościoła. Urodził się w Kapadocji, w rodzinie, w której wszyscy zostali kanonizowani. Początkowo oddawał się ascezie typu pustelniczego, potem założył klasztor w Anneis koło Neocezarei Pontyjskiej. Sformułował reguły życia monastycznego, które w Kościele wschodnim obowiązują do dziś. Zwalczał herezję, stworzył pierwsze dzieło o Duchu Świętym.

13:25 - TVP 2 – Zwyczajny marzec
30 stycznia 1968 r. zdjęto z afisza Teatru Narodowego inscenizację „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przeciwko decyzji władz partyjnych i państwowych zaprotestowali studenci, zwołując wiec pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Incydent, wraz z wojennymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, posłużył zwaśnionym frakcjom w aparacie partyjnym i państwowym do rozprawy z konkurentami. Wiece zwoływane w zakładach pracy przeradzały się w populistyczne seanse nienawiści. Antysemicką i antyinteligencką nagonkę poparła spora część społeczeństwa.

13:55 - Viasat History – Wyprawy w czasie (odc.1 seria 12)
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

14:00 - Discovery World – Legendarne samoloyy bojowe
Program przedstawia odrestaurowane samoloty z okresu II wojny światowej oraz konfliktu w Korei z lat 50. XX w., które można podziwiać w rekonstrukcjach walk powietrznych. Ponadto analiza parametrów technicznych, mocnych i słabych stron prezentowanych samolotów, a także relacje uczestników odtwarzanych potyczek, emerytowanych amerykańskich pilotów.

19:45 - TVP Historia – Ostatni świadek
Opowieść o zmarłym w 1997 r. w wieku 98 lat Stanisławie Swianiewiczu, profesorze ekonomii Uniwersytetu Wileńskiego. Urodzony w stolicy Inflant, Dźwińsku, syn budowniczego kolei i nauczycielki niemieckiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i został nawet odznaczony Krzyżem Walecznych. Brał udział w walkach w czasie II wojny światowej, został wywieziony na Syberię. Dotarł do Wielkiej Brytanii wraz z armią gen. Andersa. Po wojnie pracował m.in. jako wykładowca London School of Economics.

20:20 - TVP Kultura – Herbatka u Stalina
Wizyta George’a Bernarda Shawa w Moskwie w roku 1931, a więc w okresie, gdy zainicjowana przez Stalina kolektywizacja rolnictwa spowodowała głód na olbrzymią skalę i narastające represje. Głównym punktem programu było spotkanie laureata Nagrody Nobla ze Stalinem na Kremlu. Widz obserwuje przygotowanie gospodarzy do tego spotkania, odsłania kulisy gier, które Stalin prowadził wobec Europy i zachodnich intelektualistów. Dowiaduje się też, skąd brało się ich uwielbienie dla władzy radzieckiej.

Środa, 6 marca

6:00 - Viasat History – Śladami Berlioza
Hector Berlioz był płomiennym romantykiem zarówno w swojej twórczości artystycznej jak i w życiu prywatnym. Od momentu pierwszego miłosnego zadurzenia w wieku lat 12, po ostatnią miłość jego życia w wieku 61 lat, kobiety były zasadniczym elementem zarówno jego inspiracji twórczej jak i całej jego egzystencji. W ogromnej mierze samouk, geniusz francuskiego romantyzmu zyskał sławę i uznanie głównie poza granicami ojczyzny. Od Rzymu po Florencję, Paryż i Niceę program śledzi muzyczne dokonania i kluczowe wydarzenia prywatnego życia kompozytora.

10:00 - Kino Polska – Szwadron
Rok 1863. Młody rosyjski baron Fiodor Jeremin wstępuje na ochotnika do szwadronu dragonów, aby zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Tymczasem w Polsce wybucha powstanie. Szwadron zostaje wysłany do jego stłumienia. Jereminowi wydaje się, że Polacy zostaną łatwo pokonani, a on bez większego wysiłku zdobędzie stopień oficerski, ordery, łupy i sławę bohatera. Jednak wojna wygląda zupełnie inaczej. Po bitwie pod Opatowem Fiodor zaczyna wątpić, po czyjej stronie jest racja. Nie chce zabijać, choć musi, by ujść z życiem.

10:25 - Viasat History – Plemiona Germańskie (odc.1)
Czteroodcinkowy serial przedstawia proces przeobrażenia się prymitywnych plemion z północy, marginalnych i niemających większego znaczenia w Europie w dziedziców rzymskiego imperium. Najnowsze odkrycia pozwolą na zaprezentowanie ewolucji plemion germańskich bez obciążenia stereotypem „barbarzyńców z Północy”. Konflikt z rzymskim imperium jest jednym z kluczowych elementów w germańskiej historii.

10:30 - TVP Kultura – Różaniec z granatów
II wojna światowa stała się punktem wyjściowym do opowiedzenia historii głównego bohatera - polskiego emigranta z Francji, który swą walkę o wolność rozpoczął już w 1936 roku w Hiszpanii.

11:05 - TVP Historia – Gdzie jesteś, Paititi?
Jedną z najważniejszych wypraw znanego podróżnika Jacka Pałkiewicza było poszukiwanie mitycznego Paititi - zaginionego miasta utożsamianego z legendarnym Eldorado, miejscem, w którym Inkowie schronili się przed hiszpańskimi konkwistadorami i ukryli bajeczne skarby. Film, będący świadectwem wysiłków poszukiwawczych i zmagań ekipy podróżników z najrozmaitszymi trudnościami, stanowi rodzaj pamiętnika z wyprawy chronologicznie rejestrującego wydarzenia.

11:40 - TVP Historia – Ostatni świadek
Opowieść o zmarłym w 1997 r. w wieku 98 lat Stanisławie Swianiewiczu, profesorze ekonomii Uniwersytetu Wileńskiego. Urodzony w stolicy Inflant, Dźwińsku, syn budowniczego kolei i nauczycielki niemieckiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i został nawet odznaczony Krzyżem Walecznych. Brał udział w walkach w czasie II wojny światowej, został wywieziony na Syberię. Dotarł do Wielkiej Brytanii wraz z armią gen. Andersa. Po wojnie pracował m.in. jako wykładowca London School of Economics.

11:55 - Kino Polska – Westerplatte
Film Stanisława Różewicza z drobiazgową dokładnością ukazuje 7 dni i nocy walki z nazistowskim najeźdźcą. Osią konstrukcyjną fabuły jest nasilający się spór między majorem Henrykiem Sucharskim i jego zastępcą kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim. Pierwszy, widząc bezsens długotrwałego oporu, chciał przede wszystkim ocalić życie swych żołnierzy; drugi - wierząc, że Westerplatte jest dla całego narodu symbolem bohaterstwa i wytrwania, zamierzał bronić się do ostatniej kropli krwi.

14:25 - Kino Polska – Polskie drogi (odc.1)
We wrześniu 1939 r. podchorąży strzelców konnych Władysław Niwiński otrzymuje rozkaz eskortowania do Kamieńca Podolskiego ważnej przesyłki państwowej. W drodze natyka się na stacjonujący we dworze polski batalion, którego dowódca jest ranny. Do dworu przyjeżdża także kapitan Miszczyk z II oddziału w nadziei, że zdobędzie tu trochę benzyny. W czasie nalotów i starć z Niemcami ginie sprowadzony lekarz, pozbawiony opieki medycznej dowódca batalionu umiera. Ginie także kapitan Miszczyk. Niwiński przejmuje wiezione przez niego ważne dokumenty.

15:10 - TVP Historia – Akcje specjalnego znaczenia (odc.2)
Film przedstawia działalność Kazimierza Leskiego, polskiego inżyniera, który w mundurze generała Wehrmachtu podróżował po okupowanej Europie z misją wywiadowczą. Leski przygotowywał drogi przerzutowe dla kurierów i zdobywał strategiczne informacje, m.in. przechwycił plany Wału Atlantyckiego. Film rekonstruuje metody działania inżyniera.

19:55 - Viasat History – Żywa broń
Zimna wojna i wyścig zbrojeniowy były sprawami dominującymi w amerykańskiej polityce zagranicznej przez wiele lat. Program opowiada o mających miejsce na przestrzeni ponad dwudziestu lat tajnych spotkaniach, testach, zdeterminowanych naukowcach i próbach zwykłych ludzi w przekształceniu niektórych z najbardziej niebezpiecznych bakterii w efektywną broń biologiczną.

20:50 - TVP Historia – Rachela na Dworcu Gdańskim
Dokument o marcu ’68, ale traktujący te wydarzenia w sposób bardzo emocjonalny, indywidualny. To historia wypędzonych z Polski Żydów, którzy zabrali ze sobą część kraju, do dzisiaj próbujących znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego muszą żyć na wygnaniu. Film opowiada historię życia kilku wybranych bohaterów, Żydów polskiego pochodzenia, którzy mieszkają teraz w Szwecji.

21:05 - Viasat History – Kapyong
24 kwietnia 1951 roku po rozgromieniu wojsk południowo-koreańskich Chińska Ochotnicza Armia Komunistyczna odepchnęła siły przeciwnika po linie wojsk australijskich i kanadyjskich ciągle okopujących się na tyłach, 39 kilometrów od linii frontu. Tutaj, czasami zaledwie na odległość bagnetu i często w kompletnych ciemnościach odbywały się pojedyncze starcia między siłami wojskowymi supermocarstwa z jednej strony i grupkami żołnierzy różnej narodowości z drugiej. Walczyli o przejęcie doliny, na starym szlaku natarcia na drodze do Seulu.

22:00 - Discovery Historia – Berlin na podsłuchu
W 1953 roku rezydentura CIA w Berlinie Zachodnim poznała szczegóły przebiegu linii telefonicznej łączącej Moskwę ze sztabem Armii Czerwonej w NRD. Amerykanie wespół z Brytyjczykami postanowili wykorzystać tę cenną wiedzę i obmyślili plan, który zakładał wydrążenie tunelu i podpięcie się do tego bezcennego źródła informacji. Operacji nadano kryptonim „Gold”. KGB wiedziało o planach operacji od podwójnego agenta ulokowanego wysoko w strukturze MI6 i przez trzy lata karmiło przeciwników nieprawdziwymi informacjami.

Czwartek, 7 marca

00:05 TVP Historia – Komandoria (odc.1)
Jest rok 1375. Burgundzka komturia d’Assier, słynna warownia Zakonu Szpitalników, ma chronić ludzi przed angielskimi żołdakami, rabusiami i głodem. W rzeczywistości rycerze bezlitośnie ściągają podatki z poddanych, finansując w ten sposób swoje rozrywki, zakon oraz krucjaty przeciw niewiernym. Rycerze rozpoczynają poszukiwania skarbu Templariuszy, poprzednich właścicieli zamku d’Assier. Ich rywale na czele z baronową Constance de Montet próbują pierwsi znaleźć skarb.

11:00 History – Starożytni kosmici (odc.5)
Po rozmowach z naukowcami z NASA i byłymi astronautami oraz zapoznaniu się z tajnymi aktami rządowymi autorzy dochodzą do wniosku, że w przeszłości miał miejsce kontakt z pozaziemskimi formami życia.

12:10 TV Religia – Legendarny szlak św. Jakuba
Osobista seria dokumentalna z pięciomiesięcznej pielgrzymki do grobu św. Jakuba w hiszpańskim mieście Santiago de Compostela. Ponad 350 kilometrowy średniowieczny szlak do miejsca kultu, bogaty jest w piękne krajobrazy i historyczne zabytki.

14:10 TVP Historia – Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy
„Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” to średniometrażowy film dokumentalny z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento dzięki dofinansowaniu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu z czasów II wojny światowej, która rozgrywa się w trzech aktach. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu i w lasach Piaśnicy. Drugi to pełna tajemnic, niedomówień manipulacji historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu. Natomiast akt trzeci o zajmująca opowieść o tych, którzy mimo problemów i obojętności otoczenia starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom oraz ich rodzinom pozwolić na godne uczczenie pamięci tych, którzy kiedyś zniknęli z ich życia, pozostawiając do dziś trwające cierpienie. Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość. Zdjęcia dokumentalne realizowane były w Wejherowie i okolicy. Sceny fabularyzowane z udziałem kilkudziesięciu aktorów i statystów, członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej „Mława”, Grupy Rekonstrukcji Historycznych „17. INFRATERIE DIVISION” oraz Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barw „PERKUN” nagrywano w Mławie, Nowym Targu i Oświęcimiu. Film jest wspólnym dziełem Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla. Twórcy ci mają w swoim dorobku realizacje o tematyce religijnej, historycznej i społecznej. Taka szeroka panorama ich zainteresowań sprawia, że uniwersalistyczny przekaz dzieła może nabrać szczególnego, artystycznego charakteru.

14:45 TVP Polonia – Tajemnice Watykanu (odc.3)
W tym odcinku widzowie poznają historię Państwa Kościelnego i miasta-państwa Watykan. Dowiedzą się o przyczynach upadku pierwszego z nich i okolicznościach powstania drugiego w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Poznają historię zdobycia Rzymu przez Piemontczyków. Odcinek trzeci opowiada również o watykańskich dziwactwach prawnych: braku własności prywatnej, prawie głosu i państwie bez narodu. Autorzy analizują też pojęcie państwa i narodu funkcjonalnego.

16:05 TVP Historia – Egzekucja
Była to jedna z najgłośniejszych i zarazem najbardziej wstrząsających spraw kryminalnych pierwszej połowy lat 90. O jej bohaterach pisano długie artykuły w gazetach, a Krzysztof Krauze nakręcił film fabularny „Dług”, nagrodzony na festiwalu w Gdańsku. Irena Morawska w filmie dokumentalnym próbuje dociec, jak doszło do zbrodni, w wyniku której zginęło dwóch ludzi, a sprawcy trafili do więzienia na 25 lat.

18:55 Viasat History – Komórka (odc.1)
Twórcy programu zapraszają w podróż w czasie na przestrzeni ostatnich 300 lat, aby poznać historię badań tajemnic komórki, a przez to samej istoty życia. W tej fascynującej opowieści dr Adam Rutherford podróżuje w głąb historii, by pokazać, jak wyglądały pierwsze badania struktur komórkowych roślin prowadzone w celu poznania tajemnicy samego życia. Tak powstała biologia syntetyczna, której celem jest projektowanie i tworzenie sztucznych systemów biologicznych wzorowanych na naturalnych.

20:00 Viasat History – Tajemnice Partenonu
Przez 25 stuleci swego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, nękany trzęsieniami ziemi, ograbiany ze swoich rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje. Był również zniekształcane przez różne renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu przybliżą widzom sekrety tego niezwykłego miejsca.

20:30 Religia TV – Archiwum X Kościoła
Osoba Piusa XII budzi wiele kontrowersji, bowiem pierwsze sześć lat jego pontyfikatu przypadło w okresie II wojny światowej. Zarzucano mu uległość wobec nazistów i przymykanie oczu na eksterminacje Żydów. Historycy zaś są odmiennego zdania- uważają, że Pius XII uratował więcej Żydów niż jakikolwiek inny przywódca polityczny czy religijny. O co tu chodzi? Dlaczego są tak dwa odmienne sprzeczne stanowiska w sprawie Piusa XII? A może patrząc na kontekst tamtych czasów porostu papież Pius XII był zakładnikiem Hitlera?

21:00 Discovery Historia – Odkrycie Nefretete
W jednym z grobowców w Dolinie Królów w Egipcie, w niewielkiej komnacie za tajnym przejściem, odnaleziono trzy mumie, które spoczywały tam, w całkowitym zapomnieniu, przez długie stulecia. Znana egiptolog, dr Joann Fletcher, uważa, że jedna z mumii to zwłoki królowej Nefretete, jednej z najsłynniejszych monarchiń starożytnego Egiptu. Jeśli hipoteza się potwierdzi, najnowsze odkrycie w Dolinie Królów może być największym znaleziskiem archeologicznym od czasu odnalezienia grobu Tutanchamona, ponad sto lat temu.

21:10 Viasat History – Tajemnica kodu Majów
Starożytna cywilizacja Majów, zamieszkujących niegdyś tereny Ameryki Środkowej pozostawiła po sobie zawiłe i tajemnicze pismo hieroglifowe, kute na pomnikach, malowane na naczyniach i rysowane w ręcznie robionych z kory drzew książkach. Przez wiele lat uczeni uważali je za zbyt skomplikowane, aby kiedykolwiek udało się je odszyfrować, jednak niedawno kilka genialnych odkryć podczas prac nad tym pismem doprowadziło wreszcie do złamania jego kodu, a dzięki temu ujawniło wiele nieznanych dotąd szczegółów na temat burzliwej przeszłości Majów.

23:00 Discovery Historia – Harry – tunel do wolności
Obóz jeniecki koło Żagania powstał w 1942 r. i podlegał dowództwu Luftwaffe. Kierowano tu jeńców złapanych na próbie ucieczki. Niemcy rozmieścili baraki jenieckie w odległości co najmniej 50 metrów od ogrodzenia, by utrudnić jeńcom wykonywanie podkopów. W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. w ucieczce podziemnym podkopem „Harry” o długości 111 metrów wzięło udział 76 więźniów, z czego tylko trzem, dwóm Norwegom i jednemu Holendrowi, udało się zbiec. Reszta została schwytana. 50 uciekinierów, w tym sześciu Polaków, rozstrzelano.

Piątek, 8 marca

6:00 Viasat History – Śladami Pucciniego
Znany jako nieposkromiony bon vivant - Puccini nazywany był ostatnim wielkim poetą włoskiej opery, twórcą najbardziej pamiętnej muzyki jaka kiedykolwiek powstała. W oparciu o jego listy, manuskrypty i archiwalne materiały filmowe program opowiada o wzlotach i upadkach słynnego kompozytora. Od religijnych procesji na toskańskich wzgórzach w dzieciństwie po najsłynniejsze sale operowe w Europie, Puccini całe życie spędził w poszukiwaniu bogactwa i widowiska dodając do tego sporą dozę szybkich samochodów i jeszcze szybszych kobiet.

8:05 Viasat History – Katiuszka – mała kobieta na wielkiej wojnie
Jekatierina Illarionovna Diomina była jedną z trzech kobiet-żołnierzy z pierwszej linii frontu, która obdarzona została za swoje wojenne zasługi zaszczytnym mianem Bohatera Związku Radzieckiego. W programie widzowie poznają jej historię, w której wydarzenia współczesne przeplatane są tymi sprzed 45 lat. Wtedy to powstał dokumentalny film, którego bohaterką była Katja Diomina. Wnuczka Katii-bohaterki, 25-letnia Katia Diomina odwiedza miejsca w Kerczu i Sewastopolu, gdzie jej babcia brała udział w wojennych bitwach.

8:15 TVP Kultura – Na odsiecz Wiedniowi
Opowieść o wydarzeniach poprzedzających zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego i wojsk sprzymierzonych nad armią turecką Kara Mustafy oraz przebieg bitwy pod Wiedniem. W filmie wykorzystano dokumenty historyczne, obrazy, portrety, ryciny przypominające historię podbojów tureckich od XIV wieku i sytuację w Europie po wojnie trzydziestoletniej, malarstwo batalistyczne przedstawiające bitwy z Turkami, a także przedmioty takie, jak broń, chorągwie, łupy wojenne.

9:00 Religia TV – Tatarskie ślady
Film dokumentalny przedstawiający historię i dziedzictwo polskich Tatarów. Historia Tatarów w Polsce sięga XIV wieku, kiedy pierwsi osadnicy przybyli do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obecnie w Polsce żyje ok. 3 tysięcy Tatarów, głównie w województwie podlaskim. Zrzeszeni w Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, zachowali swoją odrębność religijną obyczaje i tradycje. Film jest okazją do poznania bogatej historii jednej z najstarszych mniejszości kulturowej i religijnej w Polsce.

12:55 - TVP Historia – Gwiazdy na czapkach
Trwa wojna domowa w Rosji. W skład międzynarodowej brygady walczącej po stronie bolszewików wchodzą także Węgrzy. Koniec pierwszej wojny światowej zastał ich w rosyjskiej niewoli i z różnych przyczyn wstąpili do szeregów Armii Czerwonej. Brygada broni się w murach starego klasztoru, jednak pod naporem białogwardzistów zostaje rozbita. Zwycięzcy zabijają Rosjan, a na Węgrów przygotowują polowanie. Pozwalają im uciec, by ruszyć za nimi w pogoń.

15:15 - TVP Polonia - Polska w Komie
Program ma na celu ukazanie życia Polonii w różnych regionach Europy i świata. Skierowany jest do widzów chcących podzielić się własnymi odkryciami. Każdy może stać się autorem danego odcinka. Wystarczy, że nakręci krótki film telefonem komórkowym, aparatem lub kamerą i zaprezentuje miejsce, w którym mieszka.

19:25 Viasat History – Święta Matka Teresa od ciemności
Niedawno opublikowane prywatne listy i notatki Matki Teresy ujawniają światu kryzys jej wiary i poddają w wątpliwość jej image niezachwianej w wierze bożej sługi. Jak można interpretować takie słowa pisane przez osobę która wierzyła, że jej praca została jej powierzona przez samego Boga? Czy były wołaniem o pomoc wyczerpanej fizycznie i psychicznie kobiety, która w ten sposób chciała ukryć swoją kondycję przed światem, czy może formą przeżycia duchowego, którego dostąpić mogą tylko wybrani chrześcijanie.

20:30 Viasat History – Jane Austen żałuje
Oparty na listach i pamiętnikach Jane Austen film odrywa sekrety tajemnice życia uczuciowego pisarki. Jane dobiega czterdziestki i nigdy nie była mężatką. Dla swojej bratanicy, Fanny Knight, młodej, ładnej, spragnionej miłości dziewczyny, Jane jest ulubioną ciotką, której wiedza i mądrość może być pomocna w doprowadzeniu do szczęśliwego zamążpójścia. Jane ulega namowom bratanicy, ale sytuacja zmusza ją samą do ponownego przyjrzenia się powodom dla których pozostała samotna.

20:30 TVP 1 – Anna German
Ania zaprzyjaźnia się z Hermanem, który opowiada jej o Polsce. Wkrótce mężczyzna poślubia Irmę. Niestety, dostaje powołanie do wojska. Donosy ze szkoły pomagają Walentinowi wpaść na trop Irmy. Nie mogąc jej zaszkodzić, szuka powodu, by aresztować jej matkę. Ponieważ jest ona menonitką, można ją zatrzymać za działalność w sekcie. Przy pomocy znajomej Polki Irmie udaje się uciec do Warszawy. Odnajduje matkę Hermana, ale ona nie ma żadnych wieści o synu. Jest rok 1955. Ania rozpoczyna studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

22:35 Viasat History – Tajemnice historii: Królowa dziewica
Legendy, pogłoski i historyczne fakty, poparte niezbitymi dowodami, posłużą do ukazania portretu królowej Elżbiety I. Jeszcze za życia stała się legendą, czczoną za swoje niezwykłe dokonania. Jej 44-letni okres panowania znany jest w historii jako „złoty wiek Anglii”. Bardzo niewiele jednak wiemy, jaką osobą była królowa Elżbieta I Tudor. Dzięki wywiadom, wnioskom wysnutym na podstawie przeprowadzonych badań i technice odtwarzania faktów widzowie poznają wiele fascynujących szczegółów z życia tej niezwykłej kobiety.

Sobota, 9 marca

00:30 TVP 1 - Tajemnica twierdzy szyfrów (odc.1)
Marzec 1945 r. Kapitan Johann Jorg, pracujący w Jeleniej Górze agent polskiego wywiadu, fotografuje transport rakiety nowego typu. Ścigany przez żołnierzy z konwoju ratuje się skokiem do jeziora. Ranny dociera do mieszkania łączniczki. Przekazuje Natalii rolkę z filmem. Zdjęcia wywołują burzę w Waszyngtonie i Londynie. Amerykanie dowiadują się, że Rosjanie odkryli ich tajemnice atomowe, a Niemcy poznali je dzięki maszynie deszyfrującej, którą przewożą do zamku Czocha. Jorg ma tam pojechać i zdobyć informacje o niej.

8:05 Viasat History – Ze wschodu na zachód: podróży ze środka ziemi (odc.1)
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie ? niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

10:30 Discovery Historia – Wielkie zamki Europy
Górująca nad Edynburgiem twierdza była kiedyś więzieniem i wojskowymi koszarami. Zamieszkiwali w niej znani władcy, a wśród nich Maria, królowa Szkotów.

11:00 Discovery Historia – Historia z Karty
Kołyma (nazwa pochodzi od położenia w dorzeczu Kołymy) - nieformalne określenie największej grupy obozów pracy przymusowej na północnym wschodzie ZSRR (Jakucka ASSR, obwód magadański). Przez Rosjan ten obszar zwany jest „kontynentem”, przez więźniów „przeklętą wyspą”. Liczba ofiar śmiertelnych w okresie działania obozów na Kołymie jest szacowana różnie, od 1 do 6 mln osób.

11:25 TVP 1 – Chłopi (odc.13)
Żandarmi poszukują Rocha. Znajdują w obejściu Boryny ulotki, ale nikogo nie aresztują. Roch opuszcza Lipce. Jagna otwarcie uwodzi kleryka. We wsi narasta niechęć do niej. Młody mężczyzna nie umie opanować fizycznego pociągu do pięknej kobiety i zaczyna się z nią spotykać. Jego matka podburza wieśniaczki przeciw niej. Żony buntują mężów. Na ogólnym spotkaniu mieszkańców wsi zapada decyzja o wygnaniu Jagny. Tylko Mateusz jej broni. Jagna zostaje wywieziona za wieś na wozie z gnojem i porzucona na drodze.

13:15 TVP Kultura – Pałac
Film o codziennym funkcjonowaniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - działającego według kapitalistycznych zasad symbolu komunizmu. Pracownicy ochrony, którzy na 37 monitorach śledzą, co się dzieje w budynku, opowiadają o przebywających tu ludziach. Dzięki nim widzowie poznają trenera, zarządzającego działem technicznym, którego praca to spacery po piętrach budowli i rozmowy przez telefon.

15:00 TVP Historia – Dzieje kultury polskiej (odc.2)
Film o codziennym funkcjonowaniu Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie - działającego według kapitalistycznych zasad symbolu komunizmu. Pracownicy ochrony, którzy na 37 monitorach śledzą, co się dzieje w budynku, opowiadają o przebywających tu ludziach. Dzięki nim widzowie poznają trenera, zarządzającego działem technicznym, którego praca to spacery po piętrach budowli i rozmowy przez telefon.

16:10 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

17:55 TVP Historia – Człowiek, który chciał zatrzymać holocaust
Jan Karski, człowiek - legenda. W reportażu autorzy próbują odpowiedzieć na pytania, co dziś o bohaterskim Polaku, który próbował zapobiec żydowskiej tragedii, myślą Izraelczycy i jakie miejsce w stosunkach polsko-żydowskich zajmuje Jan Karski. W programie także relacja z uroczystości nadania ulicy w Rishon Le Zion imienia Jana Karskiego oraz sprawozdanie z obchodów Roku Jana Karskiego w Izraelu, zainicjowanych przez Towarzystwo Przyjaźni Izrael - Polska.

18:20 Viasat History – Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

18:20 TVP Historia – Boskość Stalina w świetle najnowszych badań
W opinii historyczki Lejli Abuaszwili Stalin był najwybitniejszą postacią naszego wieku. Lejlia jest dyrektorką Państwowego Muzeum J. W. Stalina w Gorii oraz członkiem mającego w nim siedzibę Centrum Naukowo-Badawczego Studiów nad Fenomenem J. W. Stalina. Centrum powołał do życia pod koniec 1996 roku prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze. Członkami Centrum są naukowcy: historycy, politolodzy, psychologowie, filozofowie oraz specjaliści innych dziedzin. Studiują życie Stalina, genezę jego osobowości, tryb życia, nawyki, stosunek do otoczenia.

22:40 Viasat History – Narzędzia śmierci
Serial przedstawia narzędzia, których używano do zadawania śmierci. Widzowie poznają fascynującą historię rozwoju broni, towarzyszącej cywilizacji od zarania dziejów. Interesujące eksperymenty pokażą, jak pomysłowo projektowano ostrza i kule, aby zadane nimi rany były jak najpoważniejsze. Eksperci medyczni opowiedzą o prymitywnych sposobach wykorzystywanych w przeszłości do leczenia rannych.

Niedziela, 10 marca

6:00 Discovery Historia – Latające legendy – B17
Symbol potęgi amerykańskiego lotnictwa. Historia bombowca B-17, zwanego „latającą fortecą”. Maszyna odegrała decydującą rolę podczas kampanii powietrznych II wojny światowej.

8:00 TVP Polonia – Trzecia granica (odc.8)
Andrzej Bukowian bierze udział w słowackim powstaniu przeciwko Niemcom. Spotyka wielu starych przyjaciół i pozyskuje nowych. Gdy wojna ma się ku końcowi, Andrzej wraca w rodzinne strony. Dowiaduje się, że jego rodzina zginęła. Postanawia zostać z partyzantami.

8:55 Religia TV – Budda na przedmieściach
Historia 40-letniego Lelunga Rinpoche, jednego z najważniejszych wcieleń Buddyzmu tybetańskiego, który chce odnaleźć zaginione księgi mistrza i wrócić do ojczyzny. Lelung jest jedenastym wcieleń tybetańskiego lamy. Wychowany w klasztorze Drepung w Tybecie, od siedmiu lat mieszka w ogrodowym domku na przedmieściach Londynu, u zaprzyjaźnionej rodziny.

10:25 TVP Kultura – W cieniu nienawiści
Warszawa, rok 1943. Zofia pracuje w referacie opieki nad sierotami. Poproszona o pomoc przez przypadkowo poznaną kobietę z getta, Różę, bierze do siebie na kilka dni jej córkę, Ewę. Służąca rodziców Zofii, Celińska, która stanowczo sprzeciwia się ukrywaniu żydowskiego dziecka, odchodzi. W getcie wybucha powstanie. Od koleżanki z biura Zofia otrzymuje skierowanie dla Ewy do zakładu opiekuńczego w miejscowości leżącej tuż przy granicy Rzeszy. Po powrocie do Warszawy zastaje mieszkanie splądrowane. Nie ma też jej syna, Marka.

11:55 TVP Historia – Ginące cywilizacje (odc.4)
W małym miasteczku Cuetzalan w Meksyku, leżącym na stokach gór Tulancingo, co roku, podczas obchodów dni św. Franciszka z Asyżu, Indianie ustawiają wysoki, trzydziestometrowy słup. Obwiązani linami śmiałkowie zjeżdżają z niego głowami w dół. To bardzo niebezpieczne przedsięwzięcie, dochodziło już do wypadków śmiertelnych. W ten sposób Indianie błagają azteckich bogów o pomyślność w nadchodzącym roku.

12:00 Discovery Historia – Maggie (odc.1)
Kulisy prywatnego życia i kariery Margaret Thatcher, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu została premierem Wielkiej Brytanii i jedną z największych postaci w historii XX wieku. Żelazna dama wytrwale dążyła do celu. Jako premier zerwała z socjaldemokratycznym modelem państwa i realizowała liberalny program reform - prywatyzację przedsiębiorstw państwowych, redukcję wydatków socjalnych, rozszerzenie wolnej konkurencji. Jej politykę gospodarczą opartą na zasadach liberalizmu, konserwatyzmu i monetaryzmu, ochrzczono mianem thatcheryzmu.

16:00 Discovery Historia - Wielkie bitwy historii (odc.1)
W 1529 roku potężna, licząca ponad 200 tysięcy żołnierzy turecka armia pod dowództwem Sulejmana I Wspaniałego stanęła pod bramami Wiednia, którego broniło zaledwie 24-tysięczne wojsko. Mimo że Turkom udało się dokonać wielkiego wyłomu w murach miasta, to nadal nie mogli się do niego wedrzeć. Ostatecznie zostali zmuszeni do odwrotu z powodu kończących się zapasów, braków w zaopatrzeniu, zbliżającej się zimy oraz buntu janczarów, którzy nagle odmówili podjęcia dalszej walki.

16:50 Viasat History – Egipt
Podróż w czasie, podczas której odkryte zostaną trzy tajemnice jednej z najwspanialszych cywilizacji w historii - starożytnego Egiptu. Trzej podróżnicy i badacze wyjaśniają zagadki tego kraju: odkrycie grobowca Tutenchamona przez Howarda Cartera, odkrycia Belzoniego z okresu panowania Ramzesa II i rozszyfrowanie egipskich hieroglifów przez Champolliona.

17:00 Discovery Historia – Podróże w czasie
Seria przedstawia najciekawsze wydarzenia z historii świata. W programie wnikliwa analiza konkretnego wydarzenia oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytania, których do tej pory nie chciano lub nie można było wyjaśnić. W tym wydaniu ceremonia koronacji królowej Elżbiety II, która była jedną z najbardziej widowiskowych w historii Wielkiej Brytanii. Wydarzenie to zapoczątkowało „epokę elżbietańską”.

17:00 TVP Historia – Nad Niemnem (odc.1)
Korczyn, majątek nad Niemnem, lata 80. XIX wieku. Żywa jest tu ciągle pamięć o tragedii powstania styczniowego. Teofil Różyc, dziedzic mocno podupadłej fortuny, ubiega się o względy Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego. Przed laty Justyna kochała z wzajemnością Zygmunta, bratanka Benedykta, lecz jego matka nie zgodziła się na ten związek. Benedykt jest skłócony z rodziną Bohatyrowiczów, zaściankową szlachtą, która walczyła w powstaniu. Po jego upadku zubożali Bohatyrowicze zostali zdegradowani do roli chłopów.

18:25 TVP Historia – O pieśni co wiedzie do wolności
Reportaż o 80. rocznicy ustanowienia hymnu Rzeczypospolitej. 26 lutego 1927 roku oficjalnie zadecydowano, że legionowa pieśń napisana przez Józefa Wybickiego stanie się hymnem Rzeczypospolitej Polskiej. W programie m.in. wypowiedzi historyków oraz nagrania znajdujące się w zasobach archiwalnych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

22:40 Viasat History – Żywa broń
Zimna wojna i wyścig zbrojeniowy były sprawami dominującymi w amerykańskiej polityce zagranicznej przez wiele lat. Program opowiada o mających miejsce na przestrzeni ponad dwudziestu lat tajnych spotkaniach, testach, zdeterminowanych naukowcach i próbach zwykłych ludzi w przekształceniu niektórych z najbardziej niebezpiecznych bakterii w efektywną broń biologiczną.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz