Wizyta u Ministra i statuetka „Honor, ojczyzna” dla zespołu Sabaton


2 marca 2013 r. zespół Sabaton zagrał w Warszawie jeden z czterech koncertów, które zaplanował z związku z trasą „Swedish Empire Tour„. Otrzymał także od Stowarzyszenia ”Wizna 1939″ wspólnie z Fundacją im. Majora Władysława Raginisa statuetkę „Honor, ojczyzna”.

fot. mon.gov.pl

Tego dnia tak naprawdę grała historia. Do tej pory żaden zespół wykonujący wojenny power – metal, nie został w ten sposób uhonorowany. Stało się to w tajemnicy, więc członkowie formacji do ostatniej chwili nie wiedzieli co się dzieje. Dodatkowo udokumentowaniem całego zdarzenia, zajął się jeden z największych „wojowników„ o pamięć i historię – Adam Sikorski, znany widzom programu ”Było, nie minęło”.

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Wizna 1939”, w sobotnie przedpołudnie członkowie zespołu spotkali się także z Ministrem Obrony Narodowej Panem Tomaszem Siemoniakiem,
w siedzibie przy ulicy Klonowej. Na spotkaniu obecny był również Wiceminister Waldemar Skrzypczak, który zagrał w teledysku do utworu „Uprising”1. Minister Siemoniak wspominając ten fakt, żartobliwie powiedział: „nigdy wcześniej żadnemu zespołowi nie udało się pozyskać do teledysku generała„. Dziękował muzykom za upamiętnienie w swojej twórczości ważnych wydarzeń, związanych z naszą historią. Minister powiedział również, że gdy w ubiegłym roku podpisywał nominację na wyższy stopień oficerski dla kpt. Władysława Raginisa, ”w głowie brzmiał mu utwór 40:1”. Wręczył im także upominki w postaci ryngrafów i kordzika, natomiast frontman Joakim Brodén podarował Ministrowi flagę z podpisami członków kapeli.

Sobotni wieczór, to dostarczył kolejnych emocji Około godziny 22.30, chwilę przed utworem „40:1„, na scenę zostali poproszeni przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939„ oraz Fundacji „Honor, Ojczyzna„ im. Majora Władysława Raginisa. Zaskoczenie członków formacji było niemałe. Po krótkim wyjaśnieniu Dariusza Szymanowskiego, ”Sabaton” otrzymał pierwszą statuetkę, która miała wyrazić szczególny dowód wdzięczności za budzenie do życia historii. Cyklicznie we wrześniu, poczynając już od tego roku, statuetka przyznawana będzie osobom lub organizacjom, które w swoim działaniu kieruje się wartościami reprezentowanymi przez majora Raginisa. Podarunkiem od Stowarzyszenia ”Wizna 1939” dla Ministra, było zdjęcie mjr. Władysława Raginisa, które ma przypominać o bohaterstwie i niezłomnej postawie polskiego żołnierza. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej atmosferze, wspólnego poszanowania naszej wojennej historii. Zespół był wyraźnie zaskoczony i przyjął to zaszczytne wyróżnienie z ogromną satysfakcją, przy ogromnym aplauzie i wielokrotnym, głośnym „dziękujemy” ze strony wszystkich uczestników koncertu.2

Komentarz

To specjalna inicjatywa i wyróżnienie, które tak naprawdę jest podziękowaniem od wszystkich fanów zespołu i ludzi, którym heroiczna postawa „polskiego Leonidasa„ nie jest obca. Wydaje się także, że jest to nowy kierunek w wychowaniu i kultywowaniu naszej niekiedy tragicznej historii. Polacy są patriotami! Potrzebny jest im tylko przekaz wolny od uprzedzeń, pełny pozytywnych emocji. Słuchając utworów opiewających polskich żołnierzy oraz ukazujących ich bohaterstwo, cisną się na usta słowa z apeli poległych: ”CZEŚĆ ICH PAMIĘCI – ZGINĘLI NA POLU CHWAŁY”.

Specjalne podziękowania dla Warner Music Poland oraz Knock Out Productions, za pomoc w realizacji zamierzenia.

 1. Teledysk: http://www.youtube.com/watch?v=lzeNBRbWXpI []
 2. Informacja dodatkowa: http://www.wizna1939.eu/index-wydarzenia.php#122 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Marcin pisze:

  Relację z wydarzenia można obejrzeć w programie Adama Sikorskiego „Było, nie minęło”. Będzie on wyemitowany 16 marca 2013r. o godz. 15.00 na antenie TVP Info.

 2. M@ciek pisze:

  Oczywiście że będę oglądał!
  Pozdrawiam wszystkich miłośników Wizny .39

 3. Marcin pisze:

  Do Pana Przemysława Pawłowskiego.
  Na Facebooku ukazał się słuszny komentarz, że minister pisze się małą literą.
  Wyjaśniam, że MON jest moim zwierzchnikiem, ponieważ jestem żołnierzem, więc z szacunku napisałem wyraz dużą literą.
  Pozdrawiam!

 4. Gorol pisze:

  Brawo, aczkolwiek my trochę jesteśmy zbyt hurraoptymistyczni dla każdego, kto mówi o naszej histori za granicą. Nie mniej brawo.

 5. Grzegorz pisze:

  Brawo chlopaki.....

Zostaw własny komentarz