„Od denara do złotego. Dzieje pieniądza w Polsce” – A. Dylewski – recenzja


Wydawnictwo Carta Blanca w ubiegłym roku wydało album tematyczny zatytułowany Od denara do złotego. Dzieje pieniądza w Polsce. Książka została opracowano we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych oraz Mennicą Polską, która objęła nawet honorowy patronat nad publikacją1.

Zawartość albumu i jego zalety

Praca to kolejna publikacja autorstwa Adama Dylewskiego, po cieszącej się niemałym zainteresowaniem Historii pieniądza na ziemiach polskich, która ukazała się w 2011 roku. W recenzowanej pozycji przegląd dziejów pieniądza opatrzono niedługim wstępem. Całość podzielono na część gatunkową (monety) i nominałową (banknoty). Główną zawartość książki stanowią wyśmienitej jakości fotografie, stanowiące podstawę zarysu historii numizmatów. Przekaz merytoryczny wspiera tekst, wprowadzający w konkretny system bądź rodzaj pieniądza. Istotną rolę odgrywają też podpisy zdjęć, uwypuklające najważniejsze szczegóły, czy ciekawostki związane z funkcjonowaniem danej monety lub banknotu. W trosce o początkujących numizmatyków i czytelników nie posiadających dostatecznej wiedzy autor objaśnił również łacińskie inskrypcje, w tym skróty, których rozszyfrowanie mogłoby sprawiać pewien kłopot.

Na kartach książki nie brak informacji o znanych osobowościach polskiego mennictwa, egzemplarzach unikatowych, które nigdy nie weszły do obiegu, a także o słynnych przypadkach fałszerstwa z różnych epok. Jak wspomniano wyżej, podstawę pracy mimo wszystko stanowią fotografie, w stosunku do których tekst jest raczej dodatkiem, choć bardzo pożądanym.

Zdjęcia okazów pochodzą ze zbiorów muzealnych, ofert domów aukcyjnych, a nierzadko też z prywatnych kolekcji. Swoje archiwa na potrzeby powstania książki udostępniły ponadto: Mennica Polska oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Na końcu publikacji dodano również krótki spis bibliograficzny, w którym uwzględniono niespełna czterdzieści prac dotyczących historii środków płatniczych w Polsce na przestrzeni wieków.

Kilka minusów

W albumie nie brak rozmaitych terminów. Niektóre z nich warto by opatrzyć stosownym objaśnieniem, co wydaje się rozsądne – wszak mamy do czynienia z pozycją popularyzującą problematykę numizmatyczną.

W kilku miejscach pracy przy opisie inskrypcji na monetach autor zastosował pojęcia „monogram„ i ”inicjał” jako synonimy, co jest nieprecyzyjne (s. 37 i inne). Jest to jednak drobne potknięcie.

Kwestie techniczne

Publikacji nadano typową dla tego rodzaju albumów formę wydawniczą (m.in. twardą oprawę), w rzadziej jednak stosowanym, a dla niektórych nieporęcznym formacie (235 x 155 mm). Solidne przygotowanie edytorskie, szczególnie korekta, na pewno nie odstraszają potencjalnych czytelników. Książka, pomimo iż nie najtańsza, i tak kosztuje średnio dwukrotnie mniej niż poprzedni, wspomniany już album A. Dylewskiego.

Kogo książka zaciekawi?

Od denara do złotego to przeglądowa praca, ukazująca w interesującym zarysie historię pieniądza na ziemiach polskich, od czasów piastowskich, po lata współczesne. Idealna dla kandydatów na numizmatyków, którzy odnajdą w niej sporo istotnych informacji związanych ze swoim hobby oraz dla wszystkich zaintrygowanych historią i teraźniejszością monet i banknotów używanych w wymianie handlowej w Polsce.

Plusy i minusy:
Na plus:
+ wyśmienitej jakości fotografie monet i banknotów
+ podpisy ilustracji, objaśnienia i ciekawostki
+ podstawowa bibliografia
+ cenna jako praca przeglądowa
+ jakość wydania
Na minus:
- brak objaśnień trudniejszych terminów

Tytuł: Od denara do złotego. Dzieje pieniądza w Polsce
Autor: Adam Dylewski
Wydawca: Carta Blanca
Rok wydania: 2012
ISBN/EAN: 978-83-7705-206-8
Liczba stron: 352
Oprawa: twarda
Cena: ok. 40-60 zł
Ocena recenzenta:  8.5/10

  1. http://www.mennica.com.pl/media/aktualnosci/artykul/zobacz/nowa-publikacja-na-polskim-rynku-numizmatycznym.html, [dostęp z dnia 21.02.2013 r.] []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Dylewski to naprawdę wielki znawca tematu, Carta Blanca już wydała inną jego książka-album.

Zostaw własny komentarz