Program telewizyjny dla historyków (8-14 kwietnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 8 kwietnia

9:00 Discovery Science – Droga na księżyc.
Konstrukcja modułu dowodzenia wymagała od inżynierów NASA niezwykłej pomysłowości, precyzji oraz wytrwałości. Na ich barkach spoczęło bardzo odpowiedzialne zadanie. Moduł miał służyć bowiem astronautom jako miejsce do życia w trakcie lotu na Księżyc oraz zapewnić im bezpieczny powrót na Ziemię. W hermetycznej komorze 3 członków załogi przez dwa tygodnie misji musiało mieć zapewnione pożywienie, świeże powietrze, elektryczność, komunikację, nawigację oraz pełną ochronę przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.

9:25 Canal + - Między kontynentami
Amerykę Północną i Południową łączy most długości prawie 3000 km - jego fundamentem są materiały wyrzucane w ciągu milionów lat przez dwa wulkany. Początkowo ubogie w roślinność tereny zostały zamieszkane przez mało wymagające organizmy, takie jak kraby. Wraz z rozwojem flory drogą morską, powietrzną i lądową przybywały tu różnorodne stworzenia. Ten wąski pas to Ameryka Środkowa, która połączyła życie sąsiadów, dając zwierzętom i roślinom możliwość międzykontynentalnych podróży.

11:00 History – Hitler na Wyspach Normandzkich.
Gdy tylko w 1940 roku żołnierze Hitlera zajęli Wyspy Normandzkie, nakazał on wybudować tam ciąg fortyfikacji do obrony jedynego skrawka Wielkiej Brytanii, jaki kiedykolwiek zdobył.

11:50 TVP Historia – Sensacje XX wieku
U schyłku 1944 r. wojna miała się ku końcowi. W trakcie potężnych bombardowań Berlina dokonywanych przez alianckie lotnictwo ucierpiała m.in. siedziba Banku Rzeszy. Skarbiec i sejfy pozostały jednak nietknięte. W obawie przed kolejnymi nalotami Hitler nakazał w marcu wywiezienie z Berlina zawartości sejfów Reichsbanku. Skarby te stanowiły 93% zasobów banku centralnego. Alianci dowiedzieli się o tym zawczasu, ale i tak Niemcom udało się przejąć 7% tej sumy. Posłużyła do wyekwipowania Wehrwolfu, zbrojnego ramienia ODESSY.

16:00 Discovery Historia – Legendy u schyłku życia.
Malcolm X, kontrowersyjny i charyzmatyczny bojownik o prawa i równouprawnienie czarnych w USA. Rywalizował z Martinem Lutherem Kingiem o rząd dusz czarnoskórych Amerykanów. Zmienił nazwisko, by podkreślić, że nie zna tożsamości swoich przodków z Afryki. Uważał, że czarni mieszkańcy USA powinni zaprzestać używania nazwisk nadanych przez właścicieli niewolników. Został zastrzelony podczas wiecu w Harlemie.

18:15 TVP Kultura – Ty pójdziesz góra. Eliza Orzeszkowa.
Biografia autorki „Nad Niemnem”. Eliza Orzeszkowa urodziła się w 1841 roku w Milkowszczyznie, zmarła w 1910 roku w Grodnie. Początkowo podporządkowywała się założeniom pozytywistycznej literatury tendencyjnej. Później tworzyła realistyczne obrazy wsi („Dziurdziowie”) i środowisk żydowskich („Meir Ezofowicz”). W „Nad Niemnem” idealizowała życie ziemiańskie. Pokazywała też ponure oblicze miasta, a w swojej publicystyce poruszała m.in. kwestię emancypacji kobiet.

19:00 Discovery World – Wojna rosyjska.
Umiera Lenin. Walczący o sukcesję Stalin w bezwzględny sposób pozbywa się wszystkich kontrkandydatów, w tym starych towarzyszy i wszelkich indywidualności. Katastrofalna polityka rolna doprowadza do klęski głodu. Jednocześnie w obozach pracy miliony niewinnych ludzi giną z wycieńczenia z powodu pracy w nieludzkich warunkach. Chorobliwa podejrzliwość Stalina doprowadza do czystek w armii, ginie połowa kadry dowódczej. Związek Sowiecki jest osłabiony, a konfrontacja z hitlerowskimi Niemcami wydaje się nieunikniona.

20:25 TVP 1 – Katastrofa w przestworzach: śmierć prezydenta.
W 2010 r. w Smoleńsku miała miejsce katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego, w której zginęło 96 osób - prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także oficerowie BOR i załoga samolotu.

20:30 Polsat Play – Apokalipsa Hitlera
Wyjątkowa kronika życia ikony zła XX wieku. Od malarza-nieudacznika do przywódcy nazistowskiego państwa. Szaleniec czy geniusz zła? Wielostronna analiza kariery i zbrodni pokazana przez pryzmat zachowanych materiałów filmowych, również z prywatnego archiwum Hitlera.

22:55 TVP Kultura – Mur i wieża.
Film „Mur i wieża” zrealizowany został na warszawskim Muranowie, gdzie zbudowano pierwszy kibuc w Europie, będący rekonstrukcją fragmentu prowizorycznego osiedla, jakie żydowscy osadnicy wznosili podczas arabskiej rewolty lat 1936 - 1939 roku w czasach Brytyjskiego Mandatu Palestyny. Kibuc w centrum Warszawy wydaje się być egzotyczną strukturą, pomimo że ulokowany został w miejscu stanowiącym niegdyś część żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”, a następnie getta. Film nawiązuje do heroicznych przedstawień żydowskich osadników, budujących państwo Izrael: pięknych i silnych mężczyzn i kobiet. Ukazywano ich jako pełnych determinacji pionierów, którzy pomimo najbardziej niesprzyjających warunków kolektywnie budowali domy, uprawiali ziemię, uczyli się, wychowywali dzieci, dzielili się dobytkiem i odbywali ćwiczenia wojskowe, by mężnie odeprzeć ataki wroga. Artystka wskrzesza w swoich pracach ten bezpowrotnie utracony świat, w całkowicie odmiennej konfiguracji politycznej i geograficznej początku XXI wieku. „Przywołuję przeszłość, czas socjalistycznej utopii, młodości i optymizmu - czas, kiedy naprawdę próbowano zrealizować modernistyczny ideał budowy nowego świata”- mówi Bartana.

23:10 Canal + Film – Carlos
Początek lat 70. Ilich Ramírez Sánchez - marksista i rewolucjonista wyszkolony przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, zaczyna działalność. W 1975 r. otrzymuje zlecenie przeprowadzenia zamachu na siedzibę OPEC w Wiedniu i uprowadzenie ministrów. Na czele 5-osobowej grupy bojowników atakuje budynek i bierze zakładników. Giną 3 osoby. Terrorysta trafia na pierwsze strony gazet. Z biegiem lat wypełnia kolejne misje. Współpracuje z wywiadem syryjskim i rządami krajów komunistycznych. Po upadku muru berlińskiego jego popularność zaczyna spadać.

Wtorek, 9 kwietnia

00:20 TVP 1 – Niczego nie żałuję – Edith Piaf
Mała Edith, porzucona przez matkę, trafia pod opiekę babci - właścicielki domu publicznego, a potem ojca - podrzędnego artysty cyrkowego. By wydobyć się z nędzy, zaczyna śpiewać na ulicy. Ma na koncie kilka nieudanych związków, a przed sobą doskonale zapowiadającą się karierę piosenkarki. Życie nie szczędzi jej kolejnych cierpień - przed Edith dramatyczna walka z rakiem. Ostatnie dwa lata życia upływają słynnej śpiewaczce na uzależnieniu od alkoholu i morfiny.

6:00 National Geographic – Wierzyć nie wierzyć?
Twórcy prezentują zjawiska paranormalne, które od wieków pozostają niewyjaśnione, i analizują ich przyczyny. Należą do nich między innymi stygmaty, morderstwa dokonywane przez lunatyków czy występowanie drapieżników wysysających krew. Każdy odcinek zachęca widzów do zastanowienia się, czy prezentowane zjawiska są w ogóle możliwe.

7:00 Travel Chanel – Ziemia nomadów.
W Rumunii Christophe Cousin poznaje codzienne życie ostatnich nomadów Europy. Koczownicy przemieszczają się każdego roku, od maja do października.

8:00 Discovery Historia – Bitwy żołnierza polskiego
Bitwa o Wielką Brytanię, Lenino, Monte Casino i Tobruk, to polski wkład w II wojnę światową. Poznamy kluczowe momenty bitew, strategie dowódców, mundury i uzbrojenie żołnierzy.

8:05 Viasat History – II wojna światowa w kolorze ( odc.16)
W 1944 roku Ameryka i Wielka Brytania na Zachodzie oraz Rosja na Wschodzie zaczęły zaciskać kleszcze wokół Niemiec. Program przypomina klęskę aliantów pod Arnhem i tragedię Powstania Warszawskiego, a także szokujące relacje z uwalniania więźniów z obozów zagłady, które w pełni uświadomiło rozmiar Holocaustu.

8:15 Canal + Film – Popiełuszko. Wolność jest w nas.
Urodzony w podlaskiej wsi Jerzy Popiełuszko od najmłodszych lat był głęboko religijny. Po maturze w 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, w maju 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od początku działalności NSZZ „Solidarność” dawał duchowe wsparcie walczącym robotnikom. Niezłomnością i poczuciem humoru zyskał popularność i sympatię. Organizowane przez niego msze za ojczyznę gromadziły tłumy. Służby bezpieczeństwa uznały działalność księdza za walkę z komunizmem, chciały się go pozbyć. W 1984 r. zrealizowano ten plan.

8:25 TVP Kultura – Ostatki
Film dokumentalny, Polska 1990 Scenariusz i realizacja: Andrzej Fidyk 27 stycznia 1990 r. o godz. 12 rozpoczął obrady XI Zjazd PZPR, ostatni w 41 - letniej historii partii. Kilka minut później I sekretarz partii, Mieczysław Rakowski powiedział w Sali Kongresowej: „Obecność PZPR w życiu narodu traktujemy, jako zakończoną”. Film jest rejestracją nastrojów panujących wśród uczestników zjazdu oraz tłumu, zgromadzonego na pl. Defilad. Autor snuje także swoistą opowieść będącą historią zjazdów PZPR widzianą oczami zwykłych ludzi pracujących przy obsłudze tych imprez - pracowników technicznych, szatniarek, bufetowych...

11:00 Discovery World – Historia oręża.
Na przestrzeni lat technika uzbrojenia rozwinęła się od prymitywnych katapult, po laserowo kierowane pociski. Program pokazuje, w jaki sposób rozwijała się broń, a także, jaki wpływ na zmiany miały konflikty zbrojne. W tym wydaniu: łodzie podwodne stanowią potężną broń w arsenale każdego kraju. Te miniaturowe miasta mogą przebywać pod wodą przez kilka miesięcy, produkując własny tlen i wodę pitną.

11:35 Viasat History – Sekrety rodzinne Brytyjczyków.
Ten serial to emocjonujące i niezwykle osobiste podróże znanych Brytyjczyków w poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Ich badanie własnego drzewa genealogicznego to podróż przez historię i przez świat, która w miarę jak się rozwija, ukazuje w jaki sposób przodkowie bohaterów programu ukształtowali ich świat i życie. Program jest także pretekstem do innego spojrzenia na historię współczesnej Wielkiej Brytanii.

11:50 Filmbox – Pokonać Saharę
Historia trzech mężczyzn, którzy postawili sobie za cel coś, czego jeszcze nikt do tej pory nie osiągnął. Postanowili oni bowiem przebiec pustynię Saharę. Każdy z bohaterów wnosi w opowieść własną unikalną historię i osobiste motywacje. Łączy ich miłość do Afryki i pragnienie udowodnienia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wraz z biegaczami widzowie przemierzają sześć afrykańskich krajów, by móc lepiej zrozumieć tamtejszą rzeczywistość.

13:00 Discovery Historia – Podniebna armia.
Serial przedstawia historię lotnictwa wojskowego: od momentu budowy pierwszego samolotu, aż do dostosowania maszyny do potrzeb armii podczas rosyjskiej rewolucji w 1917 roku oraz w trakcie I wojny światowej. Widzowie zobaczą unikalny materiał filmowy z czasów hiszpańskiej wojny domowej, podczas której III Rzesza testowała możliwości nowych samolotów przed zbliżającą się wojną. Seria nie tylko ukazuje niepublikowane do tej pory materiały filmowe, ale także nowe spojrzenie na rolę samolotów podczas różnych konfliktów zbrojnych.

14:00 National Geographic – Tajemnice III Rzeszy.
Ewa Braun, choć byłą kochanka i żoną Hitlera, nie należała do grona jego wielbicieli. Poznajmy tragiczną twarz kobiety zakochanej w fuhrerze.

14:00 Discovery World – Broń przyszłości.
Serial przedstawia historię i zasady działania najróżniejszych rodzajów broni, które do tej pory skonstruowano. Prezentuje wynalazców i konstruktorów zajmujących się tworzeniem nowych narzędzi stosowanych w walce. Gospodarzem jest Richard Machowicz, byłym żołnierz elitarnych sił specjalnych amerykańskiej piechoty morskiej. W tym wydaniu Richard Machowicz testuje jeden z najnowocześniejszych karabinów do walki w arktycznych warunkach. W programie także o generatorach dymu.

14:45 Filmbox – Elżbieta I – Królowa dziewica
Okres panowania królowej Elżbiety I figuruje jako jeden z najpomyślniejszych w historii. Dramat historyczny barwnie i szczegółowo opowiada o 40-letnim okresie jej rządów, od początków, kiedy groziło jej niebezpieczeństwo ze strony własnej siostry, przez słynny romans z Robertem Dudleyem, po lata triumfu nad hiszpańską Armadą i wreszcie starość, którą naznaczył tajemniczy związek królowej z młodym protegowanym - księciem Esseksu.

15:0 National Geographic – Polowanie na nazistów.
Klaus Barbie, zwany „rzeźnikiem Lyonu”, pracował dla gestapo podczas okupacji Francji. Był odpowiedzialny za deportację 7,5 tysiąca Żydów do obozów zagłady, zamordowanie 4342 osób oraz aresztowanie ponad 14 000 członków ruchu oporu. Po zakończeniu wojny był chroniony przez Brytyjczyków i Amerykanów. Pracował w wywiadzie, zajmując się walką z lewicową opozycją przeciwko okupacji Niemiec przez aliantów. W 1955 r., gdy Brytyjczycy i Amerykanie nie potrzebowali już jego usług, Barbie uciekł do Argentyny. W 1987 r. został skazany na dożywocie.

16:00 Discovery Historia – Opowieści zza swiatów.
Biografia Hitlera jest pełna tajemnic. Eksperci medycyny sądowej ujawniają sekrety dyktatora: upodobanie do sadomasochistycznych praktyk seksualnych i uzależnienie od narkotyków.

17:55 TVP Polonia – Oskarowe kostiumy Barbary Ptak
Barbara Ptak jest jedną z najwybitniejszych projektantek kostiumów w polskim kinie. Przygotowywała stroje do około osiemdziesięciu filmów i wielu sztuk teatralnych. Współpracowała m.in z Kazimierzem Kutzem, Januszem Majewskim, Jerzym Antczakiem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Kawalerowiczem. Jest autorką kostiumów do czterech polskich obrazów, które nominowano do Oscara: „Nocy i dni”, „Ziemi obiecanej”, „Noża w wodzie” oraz „Faraona”.

18:25 TVP Historia – Prezydenci ( odc.1)
Film przedstawia sylwetkę drugiego prezydenta Polski międzywojennej, Stanisława Wojciechowskiego. Zamach majowy kończy jego prezydenturę, jest też ostatecznym zakończeniem przyjaźni między Wojciechowskim a Józefem Piłsudskim. W filmie wykorzystano niepublikowane wcześniej zdjęcia archiwalne.

18:30 Polsat Play  - Granice odwagi
Serial poświęcony pracy funkcjonariuszy straży granicznej w Polsce. Ich głównym zadaniem jest ochrona granic Rzeczypospolitej, Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Działają wszędzie - w centrum kraju, w górach, na morzu i w powietrzu. Kamery towarzyszyły funkcjonariuszom Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

18:35 Viasat History – Fałszerze na usługach Hitlera
Podczas II wojny światowej Adolf Hitler zaplanował wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić ekonomię tego kraju. Do wprowadzenia tego planu w życie, spośród więźniów obozów koncentracyjnych wybrano najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby używając swoich talentów pomogli w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu pewnych początkowych trudności wydrukowano około 140 milionów znakomicie podrobionych brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu.

19:00 Discovery Historia – Historia mody
Wszystko o kształtowaniu się trendów w modzie na przestrzeni wieków. W programie o strojach starożytnych Rzymian i wydarzeniach, które miały wpływ na ubiór w tamtych czasach.

22:25 TVP Historia – Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę.
Wojtek - 200-kilogramowy niedźwiedź brunatny, walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii Andersa. Żołnierze dzielili się z nimi piwem i papierosami, na końcu on podzielił ich los. Jako mały niedźwiadek został znaleziony przez żołnierzy polskich w Iranie w 1942 roku. Oddziały rekrutowały się spośród 1,7 miliona Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 r., uwolnionych po zawarciu układu Sikorski-Majski.

Środa, 10 kwietnia

6:30 Canal + - Złoto dezerterów.
Jesień 1942 roku. Na Żoliborzu odbywa się konspiracyjne spotkanie oficerów AK. Rotmistrz Leliwa informuje zebranych, że dowództwo powołało oddział do zadań specjalnych. Pierwszym zadaniem grupy jest zdobycie gotówki na zakup broni i amunicji od włoskiej armii, która tymczasowo stacjonuje w Polsce. Warunki finansowe stawiane przez Włochów przekraczają możliwości AK. Wywiad ustala, że w jednym z łódzkich banków Niemcy przechowują gigantyczną fortunę w złocie. Dowództwo chce zwerbować do współpracy kasiarza, który odsiaduje wyrok.

8:30 Religia TV – Archiwum X Kościoła.
Agenci „Archiwum X Kościoła”: Beata Deskur i Tomasz Królak na tropie tajemnic Kościoła. Słowo ciałem się stało i zamieszkało wśród nas i ujrzeliśmy chwałę Jego.... ( J 1,14). Te słowa Ewangelii słyszmy w czasie Pasterki. Tajemnica Wcielenia wprowadza nas w tak niepojęte zdumienie i radość w przeżywaniu Świąt Bożego Narodzenia. Słowo Wcielone jest spełnieniem tęsknoty obecnej we wszystkich religiach.

10:00 National Geographic – Tajna historia UFO.
Program przedstawia tajne wojskowe sprawozdania, intrygujące odczyty radarów, zeznania naocznych świadków dotyczące niezidentyfikowanych obiektów latających, które od dziesięcioleci fascynują opinię publiczną. Pomimo wielu materiałów zgromadzonych na temat UFO, wciąż nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających istnienie istot pozaziemskich.

10:15 Canal + - Ayrton Senna – mistrz Formuły 1
Biografia brazylijskiego kierowcy Ayrtona Senny, którego bolid 1 maja 1994 r. podczas wyścigu Grand Prix San Marino z prędkością 218 km/h uderzył w betonową barierę osłaniającą tor. Trzykrotny mistrz świata Formuły 1 po silnym urazie mózgu zapadł w śpiączkę, z której się nie wybudził. Asif Kapadia ukazuje uzależniające emocje i niebezpieczeństwo sportu, jak również życie wewnętrzne uduchowionego mistrza. Na podstawie materiałów archiwalnych rekonstruuje historię sportowca i przebieg jego kariery, łącznie z tragiczną śmiercią w wieku 34 lat.

10:25 Canal + Film  - Poza prawem
Przez zarządzenie francuskiego rządu trzej mieszkający w Algierii bracia i ich rodzice tracą dom. Trafiają do miasta Sétif, gdzie budzą się nastroje niepodległościowe. Ludność organizuje demonstrację, która zostaje krwawo stłumiona przez wojsko. Drogi braci rozchodzą się. Messaoud walczy w Indochinach z Wietnamczykami, Abdelkader angażuje się w działalność narodowowyzwoleńczą, a Said wyjeżdża do Paryża. Po latach Abdelkader i Messaoud stają na czele Frontu Wyzwolenia Narodowego i wciągają Saida do walki o wolną Algierię.

10:25 Viasat History – Zaginiony świat Aleksandra Wielkiego. ( odc.2)
W poszukiwaniu śladów najstarszych greckich podróżników David Adams testuje nową teorię na temat Jazona i Argonautów. Na pokładzie repliki łodzi Argo, David rusza na wyprawę, która zabierze go z Grecji, przez pół świata, do ogarniętego wojenną zawieruchą Afganistanu. Przez ponad pięć tysięcy lat, wody Amu-darii, nazywanej w starożytności Oksusem, były ożywczą krwią zamieszkującej ten teren tajemniczej, starożytnej cywilizacji. Od na dachu świata, rzeka płynie przez niegościnne tereny Azji Środkowej i Afganistan ku Morzu Kaspijskiemu.

12:00 Discovery Historia – Archeolog detektyw.
Scotty Moore przedstawia widzom proces odkrywania archeologicznych tajemnic. Pokazuje im, jak odnalezione dowody pozwalają na rozwiązanie zagadek z przeszłości.

12:00 National Geographic – Koszmarna wyprawa.
Serial przedstawia losy ludzi, których wymarzone wakacje zamieniły się w piekło. Podczas zagranicznych podróży trafili do miejscowych więzień. Przyczyną aresztowania było przemycanie narkotyków, szmuglowanie nielegalnych towarów przez granicę, a w niektórych przypadkach zderzenie ze skorumpowanymi policjantami. Oskarżeni musieli poradzić sobie z niezrozumiałym procesem sądowym, a potem pogodzić się z realiami życia w więzieniu.

13:25 TVP Historia – Ucieczka z kina „Wolność”
W kinie „Wolność” trwa projekcja filmu. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy „ożywają” na ekranie, przestają grać swoje role, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Oba światy: realny i fantastyczny, przenikają się. Wokół kina gromadzą się tłumy. Lokalne władze nie wiedzą, co począć w tej sytuacji. Na miejscu zjawia się cenzor, który wchodzi do wnętrza filmu, powodowany miłością do jednej z jego bohaterek. Jednak spotyka go rozczarowanie. Wraca do rzeczywistości, lecz nie będzie już tym samym człowiekiem.

15:00 Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem.
Zamach w Sarajewie na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda jest uznawany za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej. Samobójcza śmierć Adolfa Hitlera to końcowy etap II wojny światowej. W odcinku omówiono spisek siedmiu bośniackich Serbów wymierzony w austriackiego następcę tronu. Ponadto rekonstrukcja trzech prób zamachu. W tym tej udanej, dokonanej przez Gavrilo Principa. Wizyta w berlińskim bunkrze Hitlera. Widzowie dowiedzą się także, dlaczego Stalin kazał marszałkowi Żukowowi wywiesić radziecką flagę na budynku Reichstagu.

15:05 Kino Polska – Polskie drogi ( odc.6)
Kuraś i Niwiński zajmują się handlem. Matka Johana, która mieszka z synem w Warszawie, w trakcie spowiedzi przyznaje się do nienawiści i chęci zemsty na Niwińskim, przekonana, że on zabił jej męża. Ostrzeżenie dochodzi do Władysława, który dostaje nowe dokumenty, aby móc się uratować. W momencie odbioru dokumentów zostaje aresztowany i wraz z ojcem Mundka, dozorcą kamienicy, w której mieszkał przed wojną, osadzony na Pawiaku. Kuraś bierze wszystkie pieniądze i przez oficera niemieckiego załatwia zwolnienie Niwińskiego.

15:30 DaVinci Learning – Kompas czasu.
„Czy słyszeliście kiedyś powiedzenie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? Odkryjemy w jaki sposób Rzymianie, niegdyś skromny lud znad Tybru, stali się światowym mocarstwem dzięki waleczności, zdolnościom militarnym i doskonałej organizacji.

16:00 TVP Historia – Moja Polska – rzecz o Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim
Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Przewodnią ideą filmu jest jego refleksja o Polsce, Polakach i polskości z perspektywy najnowszej historii kraju. W filmie zaprezentowano ostatnią zarejestrowaną przez kamerę opowieść prezydenta Kaczorowskiego. Trzy tygodnie później zginął on w katastrofie pod Smoleńskiem.

17:00 National Geographic – Ucieczka z więzienia.
Opowieści o najlepiej zaplanowanych i zorganizowanych ucieczek z więzienia w ostatnich latach. Program ukazuje pracę detektywów, która doprowadziła do schwytania uciekinierów. Każda historia pokazana jest z punktu widzenia zarówno przestępców, jak i stróżów prawa. W tym wydaniu: Skazany na karę śmierci John Parsons uciekł z więzienia, wykorzystując prześcieradła i stare gazety.

18:35 Viasat History – Dzieje afrykańskiego footballu ( odc.2)
Polityczna historia afrykańskiego futbolu i roli jaką odegrał ten sport na rozwój Czarnego Kontynentu i jego relacje z resztą świata. W historii tej odnajdujemy też wątki osobistych zmagań, wyjątkowego zamiłowania do tego sportu i niesamowitej wiary z przyszłość Afryki. W jaki sposób jedna sekunda, w której strzelono gola, może odmienić życie gracza i to, jak postrzegany jest Czarny Kontynent przez jego mieszkańców.

19:00 National Geographic – Za kulisami: II wojna światowa.
Weterani wojenni oraz ludzie, którzy byli świadkami walk w czasie II wojny światowej wspominają tamte dramatyczne wydarzenia. Obok archiwalnych materiałów prezentujących kolejne bitwy i skalę zniszczeń autorzy przedstawiają też grafiki, które pozwalają lepiej zrozumieć przebieg wojny i poznać strategie dowódców III Rzeszy oraz aliantów.

19:45 TVP Historia – Smoleński lot.
Dokument porusza problem osobistego dramatu osób, które straciły bliskich w katastrofie pod Smoleńskiem. Przedstawiona zostanie historia jednej z rodzin, dotkniętej zarówno przez zbrodnię katyńską, jak i wypadek z 10 kwietnia 2010 roku. Ekipa telewizyjna towarzyszy bohaterom w podróży do miejsc, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Autorzy kontrastują cierpienie rodzin z walką polityczną, która wybuchła jeszcze w czasie żałoby narodowej. Film podsumowuje również stan wiedzy o przyczynach katastrofy.

19:50 Viasat History – Projekt Mandela
Południowoafrykański rząd prowadzący politykę apartheidu uczestniczył w długim i żmudnym procesie, którego głównym elementem była sprawa uwolnienia Nelsona Mandeli. Ten fascynujący jak polityczny thriller dokument przypomina przebieg tego procesu. Podczas kiedy premier PW Botha robi wszystko, aby uniknąć osobistego spotkania z Mandelą, który z kolei nalega i przekonuje innych wspólnie z nim biorących udział w tzw. procesie Rivonii, że spotkanie z Bothą jest bardzo istotne.

20:30 Polsat Play – Szokujące, ale prawdziwe w Rosji.
Kryminalny kalejdoskop najbardziej szokujących wydarzeń z Rosji. Prawdziwe filmy nagrane przez kamery. Niebezpieczni kierowcy, brutalne napady, wypadki uliczne, awantury ‚pod wpływem’, najgłupsi przestępcy, oblężenia banków... Nie ma takiego prawa, którego w tym programie nie złamiemy.

21:05 Viasat History – Barack Obama – wielkie nadzieje,.
Dwuczęściowy film będący wyważonym i doskonale udokumentowanym podsumowaniem pierwszej kadencji Baracka Obamy. Wybór pierwszego czarnoskórego prezydenta Stanów Zjednoczonych ma zagwarantowane miejsce w historii. Początki prezydentury Obamy nie były łatwe, a wręcz wprost przeciwnie. Program przedstawi historię bitew stoczonych przez Baracka Obamę. Nowy prezydent musiał zmierzyć się z kryzysem gospodarczym oraz z opozycją, pragnącą go skompromitować i zniszczyć jego program polityczny. Musiał zmienić styl sprawowania władzy i ograniczyć planowane zmiany. Te cztery lata doskonale pokazują sposób działania maszyny politycznej, napędzającej demokrację przedstawicielską. Co się stanie, kiedy najlepsze przemówienia i zamiary zderzą się z bezlitosną rzeczywistością kryzysu gospodarczego i z bezkompromisową opozycją? Zakulisowe szczegóły tych starć poznamy dzięki wywiadom z głównymi doradcami Obamy i ze znawcami sceny politycznej, które przeprowadził James Traub, dziennikarz New York Times Magazine.

21:30 Polsat Play – Tajemnice polskiej mafii.
Cykl dokumentalny o polskiej mafii. Skąd wywodzą się polskie struktury mafijne i jakie instytucje są w nie zamieszane? Jakimi metodami działają? Czy strach, szantaż i morderstwo to podstawowe narzędzia prowadzące do osiągnięcia celu? Kto zlecił zabójstwo Pershinga? Kim był Jeremiasz Barański pseudonim Baranina? Jak wielki jest majątek polskich mafiosów? Autorem cyklu jest Sylwester Latkowski - autor książek i filmów dokumentalnych, dziennikarz śledczy, który tropił afery z pogranicza polityki, biznesu i organów sprawiedliwości, m.in. zabójstwo komendanta Papały czy sprawę porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

23:50 HBO – Kraina miodu i krwi.
Jugosławia, początek lat dziewięćdziesiątych. Bośniaczka Ajla i Serb Danijel poznają się tuż przed wybuchem wojny. Niebawem spotykają się ponownie, ale w innych okolicznościach. Danijel jest strażnikiem w obozie dla Bośniaków, w którym więziona jest jego ukochana sprzed wojny. Mimo tragicznych wojennych przeżyć oboje nadal myślą o sobie.

Czwartek, 11 kwietnia

6:00 Kino Polska – Popiół i diament
Maj 1945 roku. Młody żołnierz AK, Maciek Chełmicki, otrzymuje od przełożonych zadanie zlikwidowania Stefana Szczuki, sekretarza PPR. Nieszczęśliwy zbieg okoliczności powoduje, że ginie kto inny. Maciek musi powtórzyć zamach. Miłość do przypadkowo poznanej barmanki Krystyny uświadamia mu bezsens zabijania na chwilę przed końcem wojny. Kolejny zbieg okoliczności każe Chełmickiemu zamieszkać w hotelu przez ścianę ze Szczuką.

6:30 Canal + Film – Elegia
Styczeń 1945 roku. Ludowe Wojsko Polskie szturmuje umocnienia Wału Pomorskiego. Oddział piechoty, przedzierający się przez zaminowane pole, zostaje otoczony przez siły niemieckie. Po zaciekłej walce Polacy kapitulują. Naziści mordują rannych, a pozostałych zamykają w szopie. Przesłuchiwani oficerowie domyślają się, że rankiem wszyscy jeńcy zostaną rozstrzelani. Tymczasem mieszkańcy wsi przygotowują się do ewakuacji. Cywile będą asekurowani przez oddział SS. Korzystając z zamieszania, polscy jeńcy podejmują desperacką próbę ucieczki.

10:25 Viasat History – Tworzenie historii.
Przy użyciu grafiki komputerowej w połączeniu z wypowiedziami ekspertów twórcy programu przedstawiają historię, której nie zarejestrowano podczas okresu kariery politycznej największego złoczyńcy XX wieku - Hitlera.

11:00 National Geographic – Apokalipsa: siła Hitlera
Dokument składa się z materiałów pochodzących z odkrytych niedawno taśm filmowych, które poddano obróbce cyfrowej i częściowo pokolorowano. Rysuje się z nich obraz II wojny światowej, przestawiając nie tylko jej złożoność, ale również perspektywy ofiar i zwycięzców. Widzowie zobaczą zdjęcia Hitlera odpoczywającego w domu w Alpach, prześladowania Żydów w getcie w Łodzi i poruszające pożegnania francuskich żołnierzy wyruszających na wojnę.

11:20 Kino Polska – Rodzina Połanieckich ( odc.1)
Wiosna 1893 roku. Trzydziestoparoletni Stanisław Połaniecki, potomek zamożnej ziemiańskiej rodziny, po studiach za granicą powraca do kraju. Zamierza zająć się kupiectwem. Jako współwłaściciel Domu Bankowo-Handlowego pragnie rozszerzyć jego działalność. Gromadząc niezbędny kapitał, postanawia odebrać kilkadziesiąt tysięcy rubli pożyczonych przed laty dalekiemu krewnemu, panu Pławickiemu. W tym celu przybywa do Krzemienia, rodowego majątku Pławickich. Tam poznaje córkę gospodarza, pannę Marynię. Między młodymi nawiązuje się nić sympatii.

13:15 TVP Historia – tajemnice początków Polski.
Wydarzenia historyczne związane z wyspą Ostrów Lednicki. Autorzy zaczynają opowieść od czasów, kiedy na wyspie nie było jeszcze grodu. Następnie przybliżają okres od utworzenia na niej przez Mieszka I siedziby obronnej do wydarzeń w latach 1038- 1039, czyli najazdu Brzetysława I.

14:45 – Tajemnice Watykanu.
Odcinek opowiada o muzeach watykańskich, głównie o ich najważniejszej części - Oktagonie. Tu zaczyna się historia papieskich antyków. Przechodząc przez sale mieszczące kolekcje antycznych rzeźb, autorzy przedstawiają historię muzeum, jego funkcjonowanie i filozofię działania. Pokazują zbiory Pinakoteki i jej klejnotu - obrazu Leonarda da Vinci.

15:35 TVP Historia – Rody fabrykanckie ( odc.2)
Senior rodu, Robert Biedermann, poślubiwszy posażną pannę, założył w Łodzi farbiarnię tkanin w 1863 roku. Wkrótce powstała przędzalnia i tkalnia wyrobów bawełnianych. W latach 1905-07 Biedermann, podobnie jak wszyscy łódzcy fabrykanci, miał poważne problemy ze swymi robotnikami - nastroje rewolucyjne w Łodzi były bardzo wyraźne. Po okresie kryzysu nastąpił jednak rozkwit jego zakładów. Po jego śmierci kontrolę nad rodzinnym interesem przejęli dwaj synowie - Alfred i Bruno.

16:55 Kino Polska – Pogranicze w ogniu ( odc.4)
Franek zdobywa informacje o polskich liniach umocnień. Stara się też dowiedzieć, gdzie przebywa Czarek. Czarkowi udaje się zdobyć plan koncentracji oddziałów nieprzyjaciela pod Lesznem, ich stan osobowy oraz wykaz jednostek. Z wypowiedzi Raffela dowiaduje się, że koncentracja nastąpi o świcie 24 maja. W stolicy Wielkopolski trwają przygotowania do walki zbrojnej. Voraczek spotyka się z Frankiem. Informuje Relkego, że Krauze został złapany z jego meldunkiem, a Kaleta zaczyna coś podejrzewać. Czarek upewnia się, że Franek jest szpiegiem.

18:35 Tajemnice Partenonu
Przez 25 stuleci swego istnienia Partenon był ostrzeliwany, podpalany, nękany trzęsieniami ziemi, ograbiany ze swoich rzeźb i niemal całkowicie zniszczony przez eksplozje. Był również zniekształcane przez różne renowacje. Był świątynią, kościołem, meczetem i wysypiskiem. Twórcy programu przybliżą widzom sekrety tego niezwykłego miejsca.

21:00 Discovery Historia – Wirtualna historia
Rekonstrukcja dramatycznych wydarzeń z 1944 roku, kiedy niemieccy generałowie podjęli próbę zamachu na życie Hitlera w jego kwaterze Wilczy Szaniec. W programie wykorzystano wyjątkowe połączenie niespotykanych do tej pory w produkcjach telewizyjnych nowatorskich technik animacji komputerowej z dokumentami archiwalnymi. Dzięki współpracy wybitnych konsultantów i historyków odtworzono wydarzenia tamtego dnia z największą precyzją.

21:05 Religia TV – Rozwód po żydowsku
Ortodoksyjni Żydzi, podobnie, jak inni ludzie, rozwody cywilne uzyskują w sądach. Zgodnie ze starożytnymi nakazami, to mąż zwalnia żonę z obowiązków małżeńskich wręczając jej dokument nazywany getem. Problem pojawia się, kiedy to żona pragnie rozwodu, a mąż się nie zgadza. Nie otrzymawszy getu, kobieta nadal pozostaję żoną, nie może się z nikim spotykać ani ponownie wyjść za mąż. Twórcy filmu rozmawiają z kobietami, które odważyły się opowiedzieć o swoim dramacie.

22:00 Discovery Historia – Biblia od lupą.
Eksperci podejmują próbę naukowej analizy wydarzeń przedstawionych w Biblii. Czy istnieją archeologiczne dowody potwierdzające narodziny Jezusa?

23:00 National Geographic – Ucieczka ze świata amiszów.
Kamera towarzyszy grupie byłych amiszów, którzy postanowili rozpocząć nowe życie w nieznanej im do tej pory rzeczywistości. W tym wydaniu społeczność byłych amiszów oferuje swoją pomoc miastu, które zostało zniszczone przez huragan.

2:15 TVP Historia – Kobiety i wojna.
Dokument ukazuje bojowe zasługi kobiet - żołnierzy. Elżbieta, Genowefa, Eugenia, Zofia, Teresa, Marzenna i Maria były łączniczkami Armii Krajowej, imienniczka tej ostatniej - telefonistką w 1. Dywizji Kościuszkowskiej. Kolejna Maria pracowała w Biuletynie Informacyjnym AK, a Lidia, Halina i Eleonora służyły jako sanitariuszki w polskich siłach podziemnych. Tę samą służbę pełniła w wojsku Berlinga Janina, zaś Jadwiga, pilot Air Transport Auxiliary, dostarczała nowiutkie myśliwce z wytwórni lotniczych do formacji bojowych.

2:15 Viasat History – Świetlane lata Paryża – narodziny nowoczesności.
W pierwszych dekadach XX wieku przez artystyczny świat Zachodu przetoczyła się prawdziwa nawałnica zmian i nowych prądów, wykorzeniająca wieki dotychczasowych tradycji w sztukach wizualnych, muzyce, literaturze, tańcu, teatrze i innych dziedzinach. Epicentrum tej nawałnicy była stolica Francji - Paryż. W latach 1905-1930 stał się on pochodnią, której światło w magnetyczny sposób przyciągało wszystkich reprezentantów radykalnej myśli innowacyjnej, postępowych eksperymentatorów, a także mekką wszystkich ludzi napędzanych w życiu twórczą pasją.

Piątek, 12 Ikwietnia

3:35 DaVinci Learning – Przełomy w nauce i technice.
„Ciśnienie atmosferyczne możemy zmierzyć za pomocą barometru. Badaczem, który jako pierwszy objaśnił to zjawisko, był francuski matematyk i filozof żyjący w czasach wojny trzydziestoletniej, Blaise Pascal.

5:00 Viasat History – Czarnobrody i losy pirackiego statku.
„Czarnobrody„ to jeden z najbardziej znanych piratów w historii. U szczytu sławy tego morskiego rozbójnika, doszło do zatonięcia w tajemniczych okolicznościach u wschodnich wybrzeży Ameryki flagowego statku jego floty ”The Queen Anne’s Revenge”. W programie zespół ekspertów wyrusza na podmorskie badania jego wraku z zamiarem rozwiązania zagadki tajemniczego zatonięcia czy jego przyczyną była nieumiejętna nawigacja, czy też kryły się za tym wydarzeniem bardziej zbrodnicze przyczyny?

6:00 National Geographic – Wierzyć nie wierzyć?
W drugiej połowie XIX wieku wśród uczonych, filozofów i intelektualistów toczyły się ożywione dyskusje dotyczące problemu początków gatunku ludzkiego, pochodzenia innych istot żywych oraz w ogóle życia na Ziemi. Dyskusję tę uznaje się dziś na ogół za zamkniętą - nauka uznała dalsze roztrząsanie tych problemów za zbędne. Niemniej jednak są ludzie, którzy wierzą, że rozwój życia na Ziemi, w szczególności powstanie człowieka, to wynik genetycznych eksperymentów inteligentnych mieszkańców innych planet.

6:00 Viasat History – Podziemny Rzym
Rzesze turystów ściągają do tego miasta, aby podziwiać jego wspaniałe zabytki, ale to co uda im się zobaczyć to tylko kropla w morzu. Pod ulicami tętniącego życiem Rzymu znajduje się kolejne „wieczne miasto” ukryte tam od czasów rzymskiego imperium pogrążone w podziemnym mroku domy, świątynie, drogi i akwedukty wszystkie kryją w sobie niezwykłe tajemnice. Program opowiada historię pozornie tylko powszechnie znanego miasta, a grupa ekspertów złożona z archeologów i znawców urbanistyki odkrywa przed widzami jego najgłębsze tajemnice.

8:15 TVP Historia – Jak się robi rewolucję.
Serbia, Ukraina, Gruzja - wszystkie próbowały obalić autorytarne reżimy. Kraje są różne, ale scenariusz rewolucji był za każdym razem mniej więcej taki sam: sfałszowane wybory, ludzie wychodzą na ulice i reżim upada praktycznie bez oporu. Francuscy dokumentaliści pokazują sposób przygotowywania rewolucji: jedność działania wszystkich organizacji walczących z dyktaturą, wyrzeczenie się przemocy. Trzeci element to strategiczny plan. Trzeba dokładnie zaplanować bunt, aby sprawiał wrażenie spontanicznego.

10:15 Viasat History – Wspaniała Aleksandria
Aleksandria była niegdyś największym i najbardziej wpływowym miastem starożytnego Egiptu. To z niej wywodziła się Kleopatra i Archimedes, miała tu również siedzibę największa biblioteka na świecie. Historyk Bettany Hughes przygląda się przeszłości i teraźniejszości Aleksandrii, demonstrując jej architektoniczne skarby.

13:45 TVP Historia – Errata do biografii
Film o wyjeździe polskich pisarzy na miejsce zbrodni w Katyniu wiosną 1943 roku i o skutkach, które wizyta miała dla ich biografii. Dokument opowiada o Ferdynandzie Goetlu (1890-1960), Janie Emilu Skiwskim (1894-1956) i Józefie Mackiewiczu (1902-1985). Pierwszy był wybitnym prozaikiem, drugi ważnym krytykiem literackim, ostatni znanym dziennikarzem i reporterem. Dla każdego z nich wyjazd do Katynia był przełomowym wydarzeniem w życiu. Ważnym wątkiem jest opowieść o próbie zmontowania przez komunistów procesu Skiwskiego i Goetla w 1945 roku.

15:00 Discovery World – Wydarzenia które wstrząsnęły światem.
Historia zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku. Relacja minuta po minucie z tego wydarzenia powstała w oparciu o zapiski zaczerpnięte z dzienników prezydenta Harry’ego Trumana, relacje naocznych świadków oraz osobiste świadectwo pułkownika Paula Tibbetsa, pilota bombowca „Enola Gay”. Widzowie dowiedzą się, jakie były motywy użycia przez USA bomb atomowych w ostatnich dniach II wojny światowej i ile kosztowało wyprodukowanie „Little Boy’a”.

16:00 TVP Historia – Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim.
Fabularyzowana opowieść o Januszu Krupskim, działaczu opozycji demokratycznej w PRL-u, urzędniku państwowym, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Film w sposób chronologiczny przedstawia drogę życiową Janusza Krupskiego, człowieka niezłomnego, uczciwego, z mocną kartą opozycyjną. Opowiadają o nim przyjaciele, znajomi, dawni działacze opozycyjni. W dokumencie wykorzystano nagrania z samym Januszem Krupskim, który opowiada o wyborach życiowych i misji służenia ojczyźnie.

18:00 National Geographic – Megafabryki
Przyjrzyjmy się, jak powstaje legendarny Rolls Royce Phantom, którego budowa zajmuje ekipie inżynierów, mechaników i lakierników około 450 godz.

18:05 Canal + - Mój tydzień z Marilyn
Lato 1956 roku. Wbrew rodzinnym tradycjom 23-letni Colin Clark marzy o pracy w branży filmowej. Mężczyzna otrzymuje stanowisko trzeciego asystenta sir Laurence’a Oliviera na planie jego nowej produkcji. Gwiazdą filmu ma być znajdująca się u szczytu popularności Marilyn Monroe, która przybywa do Londynu w towarzystwie męża - dramaturga Arthura Millera, i Pauli Strasberg. Od pierwszych chwil Marylin wystawia cierpliwość reżysera na ciężką próbę. Nieśmiały Colin budzi sympatię aktorki, która w towarzystwie młodzieńca nie boi się być sobą.

20:00 National Geographic – Kopalnie złota.
Właściciel Mudminers Doug Bake boryka się z problemami finansowymi. CCR Mining ma kłopoty ze zdobyciem pozwolenia na wydobywanie złota.

21:00 Religia TV – Mnisi z wyspy Caledey
Wyspa Caldey, położona siedem kilometrów do wybrzeży Walii, jest domem dla niewielkiej społeczności cystersów. Jedynym środkiem transportu na ląd są łodzie, które przewożą ludzi i towary. Odcięta od współczesności wyspa to zamknięty świat mnichów pogrążonych w modlitwie i kontemplacji. Codzienne życie nie należy do najłatwiejszych. Aby przetrwać mnisi ciężko pracują i szukają sposobów finansowania swojej działalności.

22:00 DaVinci Learning – Mistrzowie pieniądza
„Hayek wierzył w prymat rynku - wszystkie próby regulowania i kontrolowania go uważał za błędne i skazane na porażkę. Dowiedz się, z jakim odbiorem spotykają się jego wolnorynkowe idee w czasie obecnego kryzysu gospodarczego.

Sobota, 13 kwietnia

6:15 Kino Polska – Eroica
Film składa się z dwóch luźno ze sobą związanych tematycznie nowel. Część pierwsza opowiada o warszawskim cwaniaku, który przypadkowo wciągnięty w powstanie warszawskie zdobywa się na czyn bohaterski, choć właściwie niepotrzebny. Akcja drugiego opowiadania rozgrywa się w oflagu - po raz pierwszy przedstawiono w niej życie polskich oficerów w obozie jenieckim w czasie ostatniej wojny.

7:00 Discovery World – Wydarzenia które zmieniły świat
Hiroszima przyjęła niszczący cios trzy tygodnie po pierwszym nuklearnym teście przeprowadzonym w tajnym ośrodku badawczym w Los Alamos. Sukces próby zadecydował o szybkim użyciu bomby atomowej przeciwko wojskom cesarskim zadającym Amerykanom ciężkie straty. W programie wspomnienia załogi samolotu Enola Gay, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę oraz ocalonych mieszkańców miasta.

8:00 Discovery Historia – W poszukiwaniu prawdy.
Wnikliwa analiza dobrze znanych faktów i wydarzeń historycznych. Uświadomi nam, że historia - mimo licznych badań - wciąż kryje wiele tajemnic.

8:00 Discovery World – Mistrzowie oręża
Chad i Mike wypuszczają wiązkę płomieni z zamontowanego na łódce miotacza ognia, który jest ulepszoną wersją pierwszego tego rodzaju urządzenia na świecie.

9:00 Discovery Historia – Twórcy map
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I.

9:00 Discovery World – jak powstają wielkie miasta
Takie miasta, jak Paryż, Londyn czy Nowy Jork, istniały już, zanim zasłużyły sobie na miano międzynarodowych centrów rozrywki, mody i sławy. W dawnych czasach były jedynie osadami i ośrodkami handlu. Program przedstawia kolejne etapy rozwoju największych aglomeracji miejskich na świecie. Animacja komputerowa ukazuje stadia niezwykłej transformacji: z zielonych pastwisk w tętniące życiem metropolie. W tym odcinku rekonstrukcja historii Londynu.

10:00 Discovery World – Miejscy odkrywcy
Niewyraźna postać stoi na skraju ciemności w środku ogromnego szkieletu budowli przemysłowej. Oświetla ją jedynie mała latarka czołowa. Gdzieś w głębi znajduje się sekretne wejście do zapomnianego systemu tuneli poprowadzonych pod miastem. Podobno mieszkają tam bezdomni ludzie-krety, a ściany podziemnych korytarzy pokryte są prawdziwymi arcydziełami graffiti. W towarzystwie grupy śmiałków widzowie odkryją miejskie zaułki i zakamarki, do których docierają jedynie najodważniejsi.

11:00 Polsat Play – Słynne operacje II wojny światowej
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

11:00 Discovery Historia – Historia z Karty
Polacy stanowili w strukturze Mauthausen-Gusen najliczniejszą grupę. Wśród 200 tysięcy więźniów wszystkich podobozów znalazło się blisko 50 tysięcy obywateli polskich. W samym Gusen, który nazywano Vernichtungslager für die polnische Intelligenz (obóz wyniszczenia dla polskiej inteligencji), straciło życie prawie 30 tysięcy Polaków.

11:25 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

13:00 Discovery Historia – Wynalazek Goebbelsa
Joseph Goebbels, fanatyczny zwolennik hitleryzmu, wywierał decydujący wpływ na wszystkie dziedziny życia kulturalnego, kształtując w społeczeństwie niemieckim postawę posłuszeństwa wobec tyranii, nienawiść rasową i przekonanie o predestynacji narodu niemieckiego do panowania nad światem.

14:00 Polsat Play – tajna wojna
Angielski serial dokumentalny. Historia szpiegowania w czasach II Wojny Światowej. Sekretna wojna prowadzona przez aliantów w Europie, od maja do czerwca 1945 roku. Niezliczone akty odwagi, okrucieństwa i zdrady. Agenci nieufający nikomu, podwójni agenci liczący na ocalenie lub szukający przygód. To historia operacji szpiegowskich i ludzi, którzy ukrywali sekrety wojny.

15:00 TVP Info – Było, nie minęło – kronika zwiadowców historii.
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

15:00 TVP Kultura – Warszawa Singera – szlagiery żydowskiej ulicy.
Fragmenty koncertu finałowego III Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Uroczystości odbyły się 10 września 2006 r. w Warszawie. Artyści wprowadzają widzów w klimat barwnej żydowskiej ulicy, przypominają stare przeboje i opowiadają o tradycji.

16:05 TVP Historia – Sensacje XX wieku.
U schyłku 1944 r. wojna miała się ku końcowi. W trakcie potężnych bombardowań Berlina dokonywanych przez alianckie lotnictwo ucierpiała m.in. siedziba Banku Rzeszy. Skarbiec i sejfy pozostały jednak nietknięte. W obawie przed kolejnymi nalotami Hitler nakazał w marcu wywiezienie z Berlina zawartości sejfów Reichsbanku. Skarby te stanowiły 93% zasobów banku centralnego. Alianci dowiedzieli się o tym zawczasu, ale i tak Niemcom udało się przejąć 7% tej sumy. Posłużyła do wyekwipowania Wehrwolfu, zbrojnego ramienia ODESSY.

17:00 Discovery Historia – Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

17:20 TVP Kultura – Po trochu wyciągnę z lochu, czyli Archiwizacja.
Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski po raz kolejny specjalnie dla nas stworzyli duet, który przypomni naszym widzom od lat ukryte w archiwach telewizji programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Miłośnicy dobrych, literackich tekstów, początków big - beatu i rock’n’rolla oraz purenonsensowych rozmów duetu Mann - Wasowski z pewnością znajdą w tym programie coś dla siebie.

20:00 Discovery Historia – Wielka wojna
Wyczerpujący i złożony obraz I wojny światowej. Pola walki, broń maszynowa, gazy bojowe i wprowadzenie pierwszego czołgu nadało temu konfliktowi nowy, przerażający wymiar. Pojawienie się łodzi podwodnych oraz bombowców spowodowało, że zwykli obywatele stanęli twarzą w twarz z realiami nowoczesnej wojny. Podróż w głąb historii rozpoczyna się w 1888 r., kiedy na niemieckim tronie zasiadł Wilhelm II. Cesarz ten miał ambicję stworzenia z Niemiec światowej potęgi militarnej, co doprowadziło do serii międzynarodowych kryzysów.

20:05 Viasat History – Ninja – wojownicy cienia
Historia wojowników Ninja, niewielkiej grupy japońskich rebeliantów, wywodzących się spośród zamieszkujących górski region wieśniaków, którzy zasłynęli z niezwykłych umiejętności wojskowych. Wojownicy ci wzbudzali powszechny strach i byli dokuczliwym cierniem wśród zaprawionych w boju, i zwaśnionych ze sobą samurajskich klanów.

22:00 Discovery World – Atak na pokładzie USS Cole
12 października 2000 roku bojówki Al-Kaidy przeprowadziły samobójczy zamach na USS Cole. Zginęło 17 żołnierzy. Był to najkrwawszy atak na amerykański okręt wojenny od 1987 roku.

Niedziela, 14 kwietnia

7:00 Discovery World – Największe bitwy pancerne
W 1943 roku czołgi Kanadyjskiego Korpusu Pancernego po raz pierwszy wzięły udział w wojnie. Oto historia czołgistów, którzy walczyli o wyzwolenie Rzymu spod hitlerowskiej okupacji.

8:00 Religia TV – Z groty do świątyni
Film dokumentalny odkrywający bogactwo francuskiego dziedzictwa malarstwa jaskiniowego i wczesnego kultu religijnego. Najpiękniejsze przykłady architektury wczesnochrześcijańskiej we Francji. Wiele z nich jest dziś zapomniana, żyjąc swoim własnym podziemnym życie.

8:00 National Geographic – Bohaterowie II wojny światowej
Strategiczna operacja desantowa morsko-powietrzna wojsk aliantów zachodnich rozpoczęła się na wybrzeżu Normandii. Trwała od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku i zapoczątkowała utworzenie drugiego frontu przeciwko Niemcom w Europie Zachodniej. W programie opowieści o bohaterskich żołnierzach, m.in. historie 19-letniego George’a Dangerfielda, 19-letniego Hala Baumgartena i Billa Ryana.

8:05 TVP Historia  - Arcybiskup Józef Bilczewski
Święty Józef Bilczewski (1860-1923) został beatyfikowany 26 czerwca w 2001 roku we Lwowie przez Jana Pawła II, a 23 października 2005 roku kanonizowany w Rzymie przez Benedykta XVI. Pamięć o abp. Bilczewskim trwa do dziś w Polsce i na Ukrainie. Do jego beatyfikacji i kanonizacji przyczyniły się cuda, które za jego wstawiennictwem zdarzały się w jego rodzinnych Wilamowicach i okolicy. Święty Józef Bilczewski był arcybiskupem Lwowa w czasie I wojny światowej, obrony miasta przed Ukraińcami w 1918 r. i wojny polsko-bolszewickiej.

9:00 Discovery World – Tajemnice czarnych skrzynek
Z każdej katastrofy lotniczej eksperci starają się wyciągnąć wnioski, dlatego samoloty są coraz bezpieczniejsze, ewakuacja pasażerów przebiega szybciej. Widzowie dowiedzą się, dlaczego terroryści, pomimo zaostrzonych procedur bezpieczeństwa, wciąż stanowią zagrożenie dla ruchu lotniczego, w jaki sposób błąd w rozmieszczeniu pasażerów uratował im życie. Ponadto wspomnienia ludzi, którzy przeżyli katastrofy oraz opinie pilotów i ekspertów.

10:00 Discovery Historia – Na tropach tajemnic
Grupa archeologów, kierowana przez prof. Jerzego Gąssowskiego, odnalazła w katedrze we Fromborku grób Mikołaja Kopernika. Po 460 latach zagadka miejsca pochówku najsłynniejszego polskiego astronoma została rozwiązana. Na podstawie odnalezionej czaszki Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji zrekonstruowało wygląd twarzy Kopernika.

10:00 National Geographic – Jezus: historia chrześcijaństwa
Doktor Michael Scott analizuje, w jaki sposób nieznana nikomu religia stała się światową potęgą oraz jaki wpływ na jej sukces mieli ówcześni Rzymianie. W pierwszym odcinku serii przybliża okoliczności narodzin religii chrześcijańskiej oraz opowiada historię dwóch mesjaszy.

10:00 Discovery World – Wielcy Egipcjanie
Próba obalenia dotychczasowego wizerunku Kleopatry, pięknej i sprytnej uwodzicielki, która prowadziła życie pełne przepychu i nudy. Program przedstawia ją jako zdeterminowaną kobietę o przeciętnej urodzie, której priorytetem było wychowanie dzieci.

10:05 TVP Kultura – Księżna
Anglia, kwiecień 1774 r. 17-letnia piękna, wykształcona i inteligentna Georgiana Spencer darzy odwzajemnionym uczuciem hrabiego Charlesa Graya. Tymczasem jej matka negocjuje kontrakt małżeński córki z księciem Devonshire Williamem Cavendishem. Georgiana zostaje księżną, a majątek i pozycja zwracają na nią uwagę otoczenia. William nie jest jednak z niej zadowolony. Przede wszystkim dlatego, że rodzi mu tylko córki. Do serca i łoża księcia wkrada się przyjaciółka księżnej. Rozżalona Georgiana szuka zapomnienia w polityce, hazardzie i romansie.

10:30 Polsat Play – imperium disco polo
Program przedstawiający szarą strefę polskiej muzyki rozrywkowej. W każdym odcinku programu widzowie zobaczą monografię wybranego artysty, historię powstania jednego teledysku oraz wybrany fragment kultury disco polo. W programie biorą udział eksperci, którzy komentują materiały archiwalne i szukają odpowiedzi na pytania: skąd bierze się popularność disco polo, jak to możliwe, że utwory nie grane w żadnych mediach sprzedają się w wielomilionowych nakładach oraz czym tak naprawdę jest to niezwykłe, kolorowe i zaskakujące zjawisko.

11:00 Discovery World – Największe zagadki historii
Wytrawny podróżnik Olly Steeds wyrusza do niezwykłych i najodleglejszych zakątków ziemskiego globu, by rozwiązać zagadki historii świata. W tym odcinku Olly Steeds udaje się na Diabelską Wyspę, należącą do Gujany Francuskiej. Chce sprawdzić, czy opowieści o ucieczkach z legendarnego więzienia są prawdziwe.

12:00 National Geographic – Kto zatopił pancernik Bismarck
Pancernik „Bismarck” opuścił Gdynię w nocy z 19 na 20 maja 1941 r., lecz nie zdołał niepostrzeżenie przekraść się na Atlantyk. Po zwycięskim starciu z brytyjskimi pancernikami „Hood” i „Prince of Wales” uszkodzony „Bismarck” skierował się do Brestu. Został trafiony przez samoloty torpedowe z lotniskowca „Ark Royal”. Ścigany przez pancerniki „King George V” i „Rodney”, ciężkie krążowniki „Dorsetshire” i „Norfolk” oraz niszczyciele został zatopiony 27.05.1941 r. W programie badanie wraku pancernika.

12:20 TVN Turbo – Legendy PRL
Magazyn o pojazdach, które przeszły do historii i stały się symbolem minionych lat. Skarbnica wiedzy dla tych, którzy już nie pamiętają i dla tych, którzy z chęcią powrócą pamięcią do dawnych czasów.

13:00 Discovery Science – Statki olbrzymy
Największe i najnowocześniejsze statki, które pływają po morzach i oceanach świata. Przyjrzymy się ich budowie oraz przeznaczeniu.

17:00 Discovery Science – Siedem cudów układu słonecznego
Serial przybliża procesy powstawania ciał niebieskich. Ukazuje siły natury, które z kosmicznego chaosu potrafiły wydobyć piękno i porządek. Widzowie dowiedzą się, jak procesy zachodzące we wszechświecie stworzyły raj, który nazywamy Ziemią. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej grafiki komputerowej i informacji uzyskanych z sond, pojazdów i teleskopów krążących wokół Ziemi zobaczą światy, gdzie wielkie lodowe fontanny osiągają wysokość ponad stu kilometrów, a gigantyczne wulkany tworzą niesamowite krajobrazy.

17:55 TVP Kultura – Chryje z Polską
Rok 1905. W Rosji organizowane są strajki. Jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistyczne pragnie wezwać Polaków do zapłacenia składki na broń, która posłuży wyzwoleniu ojczyzny. Socjaliści chcą przekonać Stanisława Wyspiańskiego, by podpisał się pod odezwą. Zadania skontaktowania się z poetą podejmuje się Stefan Żeromski. Mieszkanie artysty w krakowskiej kamienicy niemal stoi otworem, lecz spokoju męża pilnuje żona, Teofila. W końcu jednak dochodzi do spotkania z Wyspiańskim, który jest podekscytowany planami PPS-owców.

20:00 Discovery Historia – Polscy faraonowie
Unikatowy materiał filmowy nakręcony we wnętrzach najokazalszej świątyni starożytności, którą od 40 lat rekonstruują Polacy. Budowla była niegdyś własnością królowej Hatszepsut.

21:00 Discovery Historia – Świat na nowo w 200 dni
Zimą 1945 r. II wojna światowa dobiegała końca. Armia Czerwona stała już prawie u bram Berlina. Było pewne, że to Stalin wyzwoli Europę Wschodnią i Środkową. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nie mogły zwlekać z negocjacjami ze Stalinem. Mimo zasadniczych i zadawnionych różnic ideologicznych państwa te musiały podjąć wyzwanie i rozstrzygnąć, jak będą się układały stosunki Wielkiej Trójki w czasie pokoju i jak będzie wyglądała mapa powojennej Europy.

21:00 National Geographic – Duchy III Rzeszy
Dzieci nazistów w różny sposób dźwigają ciężar przodków, od skrajnej krytyki, po zachwyt. Niklas i Norman Frankowie, Karl-Otto Saur oraz Martin Bormann jr przyznali, że są dziećmi zbrodniarzy wojennych i wybrali drogę konfrontacji z przeszłością. Wolf Rüdiger Hess, Gudrun Himmler, Edda Göring oraz Robert i Klaus von Schirachowie starają się zrehabilitować rodziców, ponieważ uważają ich za ofiary systemu, a nie jego architektów. Program przedstawia wywiady z potomkami nazistów, którzy zapłacili wysoką cenę za dziedzictwo przodków.

21:20 Viasat History – Hannibal
Był jednym z największych wodzów w historii, który zmienił oblicze zachodniego świata i przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Program prezentuje portret Hannibala w oparciu o wyniki najnowszych badań i przy użyciu komputerowych efektów specjalnych. Powodowany dumą, honorem i determinacją aby wypełnić wolę ojca zgromadził armię, w której skład weszło m.in. 37 słoni bojowych. Hannibal przekroczył Alpy i pokonał każdą zagradzającą mu drogę rzymską armię.

22:00 History – Szkoła szpiegów Churchilla
Sabotażyści, mistrzowie ucieczek specjaliści od i materiałów wybuchowych: poznajmy absolwentów szkoły szpiegów Churchilla.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz