„Krzyżacy” zbyt brutalni? Poseł Ruchu Palikota chce ich wycofać z listy lektur


Poseł Ruchu Palikota Piotr Chmielowski w wypowiedzi udzielonej „Faktom”1 w TVN uważa Krzyżaków Henryka Sienkiewicza za emanację przemocy. Dlatego ma to nie być właściwa lektura dla młodych ludzi.

Poseł uważa, że z punktu widzenia Unii Europejskiej rozumianej szeroko należy inaczej spojrzeć na naszą historię. Zdaniem Chmielowskiego Krzyżacy w książce, są pokazani nieobiektywnie, tylko jako nikczemnicy - „A to więzią bohaterkę, a to robią malwersacje i ataki. Za to zostają ukarani.” - dodaje poseł. Jego zdaniem historia nie jest tylko biała i tylko czarna.

Chmielowskiego martwi także, że wszystko to jest okraszone dużą dozą okrucieństwa, jak chociażby wypalenie oka Jurandowi - „Czytając tę lekturę w wieku 13 lat, cieszyłem się, ze Zygfryd się powiesił, co z perspektywy czasu było złe.”

Poseł przyznaje, że jest to wielka literatura, ale jednocześnie nie jest właściwa dla tak młodych ludzi. Młodzież nie powinna mieć takich brutalnych wzorców.

Obecnie Krzyżacy są lekturą szkolną dla uczniów I klasy gimnazjum. Aczkolwiek mogą być omawiane w późniejszych latach gimnazjum.

 1. Za:  http://fakty.tvn24.pl/tortury-z-lektury,319038.html []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. alw pisze:

  Panie pośle litości, Pan się zajmie czymś, co Pan rozumie i ku pożytkowi RP. Literaturę proponuję odstawić na jakiś czas.

 2. Bartłomiej pisze:

  Nie no [k...] przesada, a co mnie obchodzą poglądy Uni Europejskiej? Widzę tylko że kolejny poseł RP stara się zabłysnąć przed kamerami, wyskakuje z jakimś debilnym pomysłem aby tylko pokazać „że uczciwie pracuje na swoje poselskie stanowisko”. Mam nadzieje że ten cyrk z Ruchem P. się jak najszybciej skończy i wszyscy polecą na zbity pysk. Jeśli kogoś uraziłem moją wypowiedzią to... [ch...] wam w zad!

 3. Even pisze:

  Poseł chciał zabłysnąć ale mu nie wyszło. Dla mnie „Krzyżacy” to jednak gniot, świetnie zekranizowany, ale gniot. Jednak z tą przemocą to już jednak wyszła groteska, bo dzieciaki nie oglądają chociażby „Gry o tron” 😉

 4. Piotr pisze:

  niech lepiej zajmie sie grami gdzie krew tryska po kazdym ciosie a nie lekturami, pewnie jeszcze ja chce zastapic lekturami o dwoch pedalach. zreszta kto teraz czyta ksiazki jak sie dzieciakom kupuje konsole

 5. Adam pisze:

  Idąc tym tokiem rozumowania należy zakazać:
  „W Pustyni i w Puszczy”,
  Całej trylogii Sienkiewicza,
  Większość dzieł Gombrowicza, część wierszy Tuwima, Witkacego, Znaczą część dzieł okresu romantyzmu i antycznej Grecji, Biblia i inne dzieła religijne.

  Chociaż jak tak pomyślę to za moich czasów (ale to brzmi :)) z lektur w podstawówce i w ogólniaku co druga powinna być wycofana ze względu na nieodpowiednie treści.

 6. Jakub pisze:

  Właśnie jestem po „Śniadaniu mistrzów”, gdzie w iście ekspresowym tempie rozprawiono się z tym projektem pana posła. Polecam.

 7. Ania pisze:

  No tak, gdyby w Krzyżakach pojawił się wątek homoseksualny, albo któryś z braci lubował się w damskich fatałaszkach, to by Palikociarni nie przeszkadzało.

 8. Martyna pisze:

  W pustyni i w puszczy zostało też skreślone z listy lektur:)

 9. Rodriguezbda pisze:

  fernandeznje

Zostaw własny komentarz