Sejm oddał hołd ofiarom i bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim


Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę upamiętniającą 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z inicjatywą uczczenia przez Sejm tego wydarzenia wystąpiło Prezydium Sejmu.

Sejm przez aklamację podjął uchwałę w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. / fot. Krzysztof Białoskórski, sejm.gov.pl

„W obronie ludzkiej godności żydowscy powstańcy chwycili za broń. Walka była wyrazem protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę, a także wyrazem heroicznego buntu.” - czytamy w uchwale.

Posłowie przypomnieli, że powstanie wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy, w dniu 19 kwietnia 1943 r. a ostatnie walki ustały 16 maja gdy Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. W dalszej części autorzy uchwały przypomnieli okoliczności wybuchu powstania - „Żydowska Organizacja Bojowa dowodzona przez Mordechaja Anielewicza i Żydowski Związek Wojskowy pod wodzą Pawła Frenkla podjęły akcję przeciwko hitlerowskim oddziałom Jürgena von Stroopa wkraczającym do Getta Warszawskiego.”

Uchwała mówi też o tym, że Polskie Państwo Podziemne wspierało powstańców, dostarczając im broń, amunicję i żywność, jednocześnie przekazując światu informację o męstwie i heroicznej walce.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 70. Rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim składa hołd ofiarom i bohaterom Powstania, którzy swym męstwem i ofiarnością zasłużyli na podziw, szacunek i pamięć następnych pokoleń.” - kończy się podjęta uchwała.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz