„Z Kells do Krakowa”. Warsztaty iluminatorstwa i kaligrafii


Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Szkoła Kaligrafii & Iluminatorstwa oraz Klasztor OO. Karmelitów na Piasku zapraszają organizują warsztaty iluminatorstwa i kaligrafii „Z Kells do Krakowa”. 

Wydarzenie jest związane z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i ma na celu propagowanie czytelnictwa, kaligrafii, rozwijanie wiedzy historycznej – z uwzględnieniem historii kultury, a zwłaszcza historii książki. Nazwa nawiązuje do uznawanej za najpiękniejszy na świecie manuskrypt Księgi z Kells oraz do krakowskich zbiorów rękopiśmiennych - każda edycja będzie miała swojego „książkowego” bohatera pochodzącego z krakowskich bibliotek.

W dniach 22-26 kwietnia 2013 r. w gościnnych progach średniowiecznego klasztoru na Piasku odbędzie się cykl darmowych lekcji dla uczniów krakowskich szkół (od IV klasy szkoły podstawowej po szkoły średnie, po jednej klasie ze szkoły). Zajęcia będą trwały codziennie w godz. 8.00-10.00, 10.00-12.00, 12.00-14.00. Warsztaty iluminatorskie zostaną poprowadzone przez mistrzów, uczących w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, będących członkami Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Uczniowie zostaną zapoznani z historią książki - w tym z historią manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa. Następnie stworzą własną stronę inkunabułu - powielany wzór będzie kartą wydrukowaną na odtworzonej prasie Gutenberga. Uczestnicy warsztatów przygotują ozdobny inicjał do wydrukowanej karty, ale spróbują także swoich sił w pisaniu pismami gotyckimi. Wstępem do zajęć będzie zwiedzanie karmelitańskiego skarbca, mające na celu zapoznanie uczniów z manuskryptami zgromadzonymi w klasztorze. Ponadto wylosowane klasy biorące udział w warsztatach zostaną zaproszone 29 kwietnia 2013 na godz. 11.00 do Kina „Agrafka” na specjalny pokaz obsypanego nagrodami filmu animowanego „Sekret Księgi z Kells”.

Wieczorami odbędą się bezpłatne lekcje kaligrafii i iluminatorstwa dla dorosłych w klasztorze – we wtorek i w środę zapraszamy w godz. 17:00-20:00 na zwiedzanie skarbca połączone z zajęciami kaligrafii, natomiast w czwartek odbędą się kulminacyjne warsztaty - zbiórka będzie miała miejsce o 17:30 przy furcie (wejście za klauzurę), warsztaty o 18:00 poprowadzimy w historycznej Bibliotece-Kapitularzu, po nich będzie możliwość zwiedzanie skarbca, a o 19:30 wykład na temat Księgi z Kells wygłosi specjalistka z Biblioteki Jagiellońskiej, p. Oktawia Kubas.

„Z Kells do Krakowa” jest wielkim świętem książki i podróżą przez epoki, odbywającą się w sercu Krakowa, przypominając o najwspanialszych osiągnięciach w dziedzinie tworzenia księgi pisanej w całej Europie, z Kells do Krakowa.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Kaligraficzne, Klasztor OO. Karmelitów na Piasku i Szkoła Kaligrafii & Iluminacji, partnerami Miasto Kraków i Biblioteka Jagiellońska. Patronat medialny na wydarzeniem sprawują Magiczny Kraków, Radio Kraków, CzasDzieci.pl, BiblioNETka.pl, Historia.org.pl, Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK, wspiera nas Gość Niedzielny, Pracownia Badań i Edukacji Historycznej i Stowarzyszenie Szersze Horyzonty; sponsorami akcji są Gutek Film, Kino „Agrafka”, Sklep Kaligrafa.

Wydarzenie jest objęte honorowym patronatem Metropolity Krakowskiego JE Stanisława Dziwisz, Wikariusza Generalnego Arcybiskupa Metropolity JE Grzegorza Rysia oraz Delegata Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego do spraw nauki i kultury JE Tadeusza Pieronka.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz