Kanibalizm po amerykańsku [film]


Purytanie i kanibalizm – jak się okazuje, nie jest to jedno z najodleglejszych połączeń, jakie mogą przyjść do głowy. Choć w wyobraźni większości miasteczko Jamestown kojarzy się przede wszystkim z pełnymi uroku scenami miłości Johna Smitha i Indianki Pocahontas historia lubi przypominać, że nie wszystko było tak piękne, jak życzył sobie tego Disney.

Losy miasteczka Jamestown, słynnej kolonii purytańskiej na nowym kontynencie, a założonej w 1607 roku, były poważnie zagrożone. Dwa lata później, w wyniku ostrej zimy, suszy i nieurodzaju oraz pogarszających się relacji z lokalnym plemieniem Powhatan, spośród trzystu osadników po niespełna kilku miesiącach zaledwie sześćdziesięciu pozostało przy życiu. Choć w źródłach pisanych (na przykład w podaniu zarządcy kolonii George’a Percy’ego z 1625 roku) pojawiały się wzmianki o przypadkach kanibalizmu w tzw. czasie głodu (ang. Starving Time), archeolodzy pozostawali niepewni.

Aż do teraz. Znalezione przed rokiem w James Fort szczątki 14-letniej dziewczynki po dokładnym zbadaniu wskazują, że jej ciało zostało rozczłonkowane, zaś na kościach znajdują się ślady ostrych noży i siekierek. To zdaniem archeologów z Instytutu Smithsona wskazuje, iż szczątki zmarłej zostały poćwiartowane przez cierpiących głód kolonistów i najprawdopodobniej zjedzone. Na wcześniej znalezionych w James Fort szkieletach psów, kotów i koni widnieją podobne ślady.

Według Douga Owsleya, antropologa z Narodowego Muzeum Historii Naturalnej ślady dowodzą, że ciało musiało być poćwiartowane w nieumiejętny sposób i z dużą dozą niepewności. Dostrzec to można zwłaszcza po rysach na fragmentach czaszki. Nie ulega zatem wątpliwości, że kanibalizm był aktem desperacji grupy osób, która nigdy wcześniej tego nie praktykowała.

Jane, jak nazwali zmarłą dziewczynkę archeolodzy, należała do dobrze sytuowanej rodziny, jako że badany skład chemiczny jej kości wskazuje na bogate składniki odżywcze, jakich dostarczała swojemu ciału za życia. Dziś, 3 maja, opublikowano rekonstrukcję twarzy Jane. Będzie można oglądać ją na wystawie „Written in Bone: Forensic Files of the 17th Century Chesapeake” w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie. Rekonstrukcję można oglądać także w internecie.

Źródła: Evidence of Cannibalism Found at JamestownJamestown Settlers Turned to Cannibalism: PhotosForensic analysis of 17th-century human remains at Jamestown, Va., reveals evidence of survival cannibalism

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

 1. Gorol pisze:

  A z tą rodziną, że dobrze usytowana to skąd wiedzą? To taka gdybologia, CSI w świecie nauki.

  • ak pisze:

   takie rzeczy można ocenić na podstawie kości - ich skład chemiczny;
   obecna archeologia korzysta z nowoczesnej technologii; można tu przypomnieć badania sprzed bodajże 4 lat szkieletu jednego z wielkich mistrzów - na podstawie badania kości potrafili stwierdzić, że przez długi czas nie jadł zbyt dobrze;

Zostaw własny komentarz