Program telewizyjny dla historyków (6-12 maja 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek, 6 maja

6:00 Viasat History – W poszukiwaniu kopalń króla Salomona
Wyprawa ma na celu potwierdzenie teorii, że Dawid i Salomon nie tylko byli prawdziwymi postaciami, ale także władali oni imperium, które wstrząsnęło światem w X wieku p. n. e. W poszukiwaniu prawdy do Ziemi Świętej wyruszają dwie ekspedycje. Przewodzą im izraelski archeolog Yosef Garfinkel i archeolog amerykański Thomas Levy, każdy z nich wyposażony w najnowsze środki badawcze

7:00 History – Tajna armia Europy ( odc.2)
Gdy III Rzesza zaatakowała Związek Radziecki, europejscy komuniści utworzyli ruch oporu. By dalsza walka była możliwa, tworzono organizacje mające na celu kontaktowanie się z aliantami. W wielu krajach funkcjonowała też podziemna prasa.

8:05 Viasat History – Napoleon
Historia człowieka, który całkowicie odmienił oblicze Europy. Przez ponad dwie dekady, od 1793 do 1815 roku, cała Europa była zależna od młodego kapitana artylerii, który później stał się cesarzem. Serial prezentuje sylwetkę Napoleona, od początków kariery po schyłek świetności. Wskazuje także ślady działalności Napoleona widoczne współcześnie. Materiał zdjęciowy powstał w ponad 70 krajach, przy współpracy z największymi ekspertami.

9:25 TVP 1 – Tu Stalinogród
7 marca 1953 r. w Warszawie na posiedzeniu najwyższych władz partii zapadła decyzja o zmianie nazwy miasta Katowic na Stalinogród, a województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Tego samego dnia została podjęta stosowna uchwała Rady Państwa i Rady Ministrów PRL, która miała uwiarygodnić decyzję w oczach narodu. 8 marca 1953 r. o godzinie 19 podróżni na dworcu głównym w Katowicach usłyszeli komunikat z megafonów: „Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice”.

10:00 National Geographic – Konwój: Bitwa o Atlantyk
W 1940 roku nazistowskie Niemcy usiłują pokonać Wielką Brytanię na morzu. Hitlerowskie U-booty polują na brytyjskie konwoje.

11:40 Viasat History – Łowcy mitów
Jedne z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwania skarbów są tematem tego fascynującego serialu. Od poszukiwań Świętego Graala przez nazistów po Amerykanów szukających złota piratów w Wietnamie, od prawdziwej historii kryształowych czaszek, po tajemnice kopalń króla Salomona ten serial poszukuje prawdy w okrytych legendą, jednych z najwspanialszych i najbardziej romantycznych historii poszukiwań skarbów.

14:00 Discovery Historia – Sekrety starożytności
Nowe spojrzenie na tajemnice egipskich piramid oraz podróż w czasie o ponad sześć tysięcy lat wstecz, do czasów cywilizacji Sumerów. Dokument przedstawia także największe na świecie piramidy leżące w sercu Ameryki. W środku piramidy Majów jest scena przeznaczona do misternych i krwawych rytuałów, odprawianych przez królów starożytnego Meksyku. W ścianach piramidy Słońca i Księżyca w Teotihuacán odnaleziono szczątki ludzi.

16:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców ( odc.1)
Światowej sławy historycy przedstawią prywatne życie znanych władców, oddzielając fakty od mitów. W tym wydaniu historia królowej Wiktorii, która przejawiała zainteresowanie pozamałżeńskimi romansami i sympatyzowaniem ze starszymi, pochodzącymi spoza królewskiego rodu mężczyznami. Jednym z jej wielbicieli miał być William Lamb, lord Melbourne, który wziął pod opiekę młodziutką Wiktorię, gdy ta objęła tron. Po trzech latach rządów Wiktoria spotkała na miłość swojego życia - księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha.

17:00 Discovery Historia – Pałac Kleopatry – w poszukiwaniu legendy
Podwodna podróż do zatopionego królewskiego miasta Aleksandrii. W starożytności było ono siedzibą filozofów i pisarzy. Tutaj znajdowała się latarnia morska, uważana za jeden z siedmiu cudów antycznego świata. Trzęsienia ziemi pogrążyły w morzu zarówno latarnię, jak i pałac królowej Egiptu, Kleopatry.

17:20 Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

18:25 TVP Historia – Ostatnie dni wojny
Maj 1945 r., wojna dobiega końca. Na ziemiach polskich mają miejsce pierwsze powojenne obchody świąt 1 i 3 maja, zorganizowano wystawę w warszawskim Muzeum Narodowym zatytułowaną „Warszawa oskarża”, potwierdzają się wiadomości o aresztowaniu szesnastu przywódców polskiego państwa podziemnego. W filmie Zofii Kunert wspominają tamten okres m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, gen. Michał Gutowski, płk. Jan Duda, Zbigniew Mieczkowski i Elżbieta Kotarska. Próbują odpowiedzieć na pytanie, co oznaczał koniec wojny dla żołnierzy Armii Krajowej.

19:00 Discovery Science – Cuda stworzone przez człowieka : Chiny
W Szanghaju powstaje największe centrum komunikacyjne na świecie. Węzeł Hongqiao to gigantycznych rozmiarów stacja przesiadkowa, na której zatrzymywać się będą pociągi, autobusy i samoloty, a pasażerowie będą mogli łatwo zmienić środek transportu. Konstrukcja stanowi ogromne wyzwanie dla projektantów, inżynierów i architektów. Pod jednym dachem milion osób będzie mogło przesiadać się do siedmiu rodzajów środków transportu. W centrum znajdą się: stacja kolejowa, przystanki metra, dworzec autobusowy i lotnisko.

22:00 Discovery Historia – tajemnice skarbów
Zwój został odkryty przez archeologów 14 marca 1952 r. w grocie nr 3 niedaleko ruin Qumr’n w Izraelu. W przeciwieństwie do innych manuskryptów nie zawiera on tekstów literackich, ale listę miejsc, w których ukryto złote i srebrne przedmioty. Spis zawiera 64 skrytki wypełnione ponad 4,5 tysiącami talentów złota. Od pozostałych rękopisów z Qumr’n odróżnia go język, forma i data powstania.

23:00 Canal + - Róża
Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie.

Wtorek, 7 maja

6:00 Viasat History – Terry Jones i barbarzyńcy
Jeden ze słynnych Monty Pythonów, Terry Jones, opowiada o bogactwie i zróżnicowaniu kultur ludów, które starożytni Rzymianie pogardliwie i lekceważąco nazywali barbarzyńcami. Jones odkrywa, że prezentowanie ich jako dzikusów zdolnych tylko do rzezi, rabowania i gwałtu to w istocie tylko forma starożytnej propagandy. Podróżując od zasnutych mgłą bagiennych terenów południowej Irlandii po suche pustynie Persji Terry ujawnia, jak daleko sięgała kłamliwa interpretacja kultury tych ludów przez Rzymian.

8:25 TVP Kultura – Gugara
Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków - rdzennych mieszkańców południowej Syberii - których kultura od dłuższego czasu ulega stopniowej degradacji. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi renifera. Coraz trudniej jest spotkać na tych terenach przemierzające syberyjską przestrzeń plemiona Ewenków. Przez lata ich kultura była niszczona przez komunistyczne władze, które zmusiły plemiona do porzucenia koczowniczego życia.

9:00 Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności
Monumentalne budowle i strzeliste świątynie - oto relikty wielkich cywilizacji, przypominające nam o potędze naszych przodków.

9:05 TVP Historia – Polonia Restituta ( odc.5)
Warszawa. Piłsudski formułuje na zebraniu dalsze intencje i zasady polityczne, mówi, że odtąd nie będzie wiązał się z żadną partią polityczną i że Polski teraz nie stać na eksperymenty - rząd musi składać się z fachowców. Piłsudski domaga się od premiera Daszyńskiego rozwiązania rządu lubelskiego. Manifestacja na Placu Zamkowym. W otoczeniu Piłsudskiego jest Tadek Pawlak, w szeregach delegacji robotników Warszawy Franek Pawlak, który ma zatknąć czerwony sztandar na Zamku. Grudzień 1918, Poznań. Posiedzenie Naczelnej Rady Ludowej.

12:00 Discovery Historia – 10 tajemnic Egiptu ( odc.2)
Egipt od zawsze był skarbnicą tajemnic. Cywilizacja egipska była wysoko rozwiniętą kulturą w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trwała ponad 3500 lat.

12:00 Discovery World – Szpiegowskie porachunki ( odc.3)
Dokument o pracy agencji wywiadowczych dwóch największych mocarstw świata - Rosji i Stanów Zjednoczonych.

15:30 Discovery Historia – Socjalistyczna Filmoteka Powiatowa
Filmoteka Powiatowa, przekłamany obraz czasów PRL, z perspektywy lat stała się cennym źródłem wiedzy o Polsce w drugiej połowie XX wieku. Jak w krzywym zwierciadle, ukazuje ona problemy, z którymi musieli się mierzyć Polacy, a także w jaki sposób, często nieudolnie, władza próbowała odwracać uwagę obywateli o niedogodności i kłopotów.

16:30 TVP Historia – Górniczy stan
Kiedy w latach 50. rodził się w okolicach Tarnobrzega polski przemysł siarkowy, ściągały tam w poszukiwaniu pracy tysiące ludzi z całego kraju. Młodzi, pełni zapału, związali z tym miejscem swoje życie zawodowe i prywatne. Dziś emerytowani górnicy siarkowi z Machowa, niegdyś pracownicy „Siarkopolu”, wspominają tamte pionierskie czasy z dumą i rozrzewnieniem.

17:00 Discovery Historia – Zagadki egipskiej komnaty
Egiptolog dr Zahi Hawass ponownie otwiera komorę KV63, aby udowodnić tezę, że grobowiec był przeznaczony dla królowej Kiji - matki Tutanchamona.

18:25 Viasat History - Historia Indian: wielki wódz Tecumseh
Tecumseh był jednym z najwspanialszych wodzów indiańskich. Zorganizowany przez niego ruch oporu rdzennych Amerykanów był jednym z najbardziej ambitnych, jakie kiedykolwiek miały miejsce na tym kontynencie. Ten przywódca plemienia Shawnee i jego brat Tenskwatawa, znany jako Prorok, wzbudzili w Indianach potrzebę duchowej odnowy i doprowadzili do stworzenia powszechnego zjednoczenia politycznego i militarnego różnych plemion, tworząc unię, która była bardzo blisko doprowadzenia do powstania niezależnego państwa indiańskiego.

20:10 Viasat History - Chachapoya - wojownicy we mgle
Ciekawostki i tajemnice górzystego, pociętego wąwozami regionu Chachapoya w północnym Peru, na którym między 800 i 1500 rokiem n. e. kwitła wysoko rozwinięta cywilizacja. Niesamowite zwyczaje, tajemnicze malowidła i rzeźby naskalne, mumie - wszystko to kryje zakodowane tajemnice. Znajdujące się tu sarkofagi zostają poddane gruntownym badaniom przez biorących udział w ekspedycji archeologów. Dokonane odkrycia naświetlą wiele faktów z życia ludzi tej fascynującej cywilizacji.

21:00 TVP Historia – Wolne miasto
Film przedstawia dramatyczną obronę budynku Poczty Polskiej we wrześniu 1939 roku. Fabuła została podzielona na trzy części. Pierwsza przedstawia życie codzienne bohaterów. Część druga to zapis walki o pocztę i własną godność. Część trzecia - finał, w którym pozostali przy życiu pocztowcy z rękami na karku idą na stracenie pośród szyderstw i drwin pogromców.

23:00 Discovery Historia – Błyskawiczny program historyczny ( odc.21)
Stolica Polski została dotkliwie pokaleczona podczas wojen i narodowych katastrof. Warto wiedzieć, co ocalało lub zostało odbudowane. Maciej Łubieński, dziennikarz i historyk, oraz Michał Wójcik Historyk, redaktor naczelny miesięczników „Focus” i „Focus Historia”, z dużą dawką humoru oraz dystansu prezentują ciekawostki z bogatej historii Warszawy. Widzowie dowiedzą się m.in., gdzie mieścił się i przez kogo został założony pierwszy w Warszawie dom publiczny lub w jakich okolicznościach pomnikowy Kopernik stracił globus.

Środa 8 maja

6:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców
Mgła tajemnicy spowija zagadkową śmierć króla Bawarii Ludwika II w wodach jeziora Starnberg. Na jej temat powstało wiele teorii mówiących o samobójstwie czy morderstwie. 10 lipca 1886 r. Ludwik II został oficjalnie uznany za niepoczytalnego i pozbawiony tronu w wyniku spisku zawiązanego przez wrogich mu ministrów. Inteligentna, mówiąca kilkoma językami Joanna I Kastylijska, zwana Joanną Szaloną, dała się poznać jako krucha i chwiejna psychicznie osoba. Ciągłe zdrady jej męża, Filipa Pięknego, powodowały u niej coraz częstsze załamania nerwowe.

8:15 TVP Kultura – Pamiętnik Loe
Historia Leona Silberbacha, czternastoletniego Żyda, który przed deportacją do getta ukrywał się wraz z rodziną we wsi Mogiła pod Krakowem w latach 1941-1942. Na podstawie pamiętnika Leona autor częściowo odtwarza gehennę, którą Silberbach przeżył w czasie drugiej wojny światowej. Po okresie pobytu w Mogile, a następnie przejściu sześciu obozów koncentracyjnych i obozów pracy, Leon w 1948 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zmienił imię oraz nazwisko na Leo Bach.

8:50 Cinemax – Kandahar
Historia rosyjskiego samolotu Ił-76, który został w 1995 roku porwany przez talibów w czasie przelotu nad afgańskim Kandaharem. Pięciu członków załogi spędziło ponad rok w niewoli. Doprowadzeni na skraj wytrzymałości, podjęli decyzję o próbie ucieczki. W tym samym czasie rosyjscy dyplomaci usiłowali doprowadzić do uwolnienia załogi.

9:15 Kino Polska – Sól ziemi czarnej
Rok 1920, trwa drugie powstanie śląskie. Siedmiu braci Basistów, wychowanych w duchu patriotycznym, pod dowództwem najstarszego Erwina wyrusza do walki. Gabryel, najmłodszy z nich, zdobywa niemiecki mundur i przedostaje się do osady opanowanej przez wroga. Dla niego udział w powstańczych walkach to zarazem inicjacja w dorosłość, jak i pierwsza męska przygoda. Przypadek sprawia, że Gabryel podczas eskapady do obozu wroga poznaje niemiecką sanitariuszkę. Między młodymi rodzi się uczucie. Tymczasem dla powstańców nadchodzi krytyczny moment.

9:15 Viasat History – Na przekór losowi
Niezwykłe historie cudownego ocalenia ludzi w sytuacjach na pozór bez szans samochodowych stłuczkach, upadkach z dużej wysokości, po uderzeniu pioruna pogłębiające wiedzę naukowców na temat niezwykłych możliwości człowieka.

11:00 Canal + - Żuławski o Żuławski
Opowieść Żuławskiego o sobie - o wyjazdach z kraju i o powrotach do Polski, o filmach i o artystach, z którymi pracował. Twórca dzieł „Na srebrnym globie”, „Moje noce są piękniejsze niż wasze dni”, „Wierność” zawsze marzył, by robić filmy w Polsce. Właśnie jemu szczególnie to utrudniano.

11:50 TVP Kultura – Filipinki
W dokumencie opowiadającym o zespole Filipinki znajdują się utwory takie, jak: „Filipinki to my”, „Spacer po porcie”, „Do widzenia profesorze”, „Batumi”, „Charleston nastolatków”, „Parasolki” i „Wala twist”. Grupie towarzyszy zespół instrumentalny po kierownictwem J. Janikowskiego.

14:00 Discovery Historia – Dziedzictwo starożytności
Monumentalne budowle i strzeliste świątynie - oto relikty wielkich cywilizacji, przypominające nam o potędze naszych przodków.

17:00 Discovery Historia – Władcy oceanów
Zheng He, chiński żeglarz i odkrywca, w latach 1405-1433 poprowadził kilka wypraw do wielu miejsc w Azji i Afryce. Był muzułmaninem, eunuchem i zaufanym człowiekiem chińskiego cesarza Yongle z dynastii Ming. Odbył podróże do południowo-wschodniej Azji, Sumatry, Jawy, Cejlonu, Indii, Persji, Zatoki Perskiej, Arabii, Morza Czerwonego aż do Egiptu i Mozambiku. Jego wyprawy przyczyniły się do rozwoju handlu i wiedzy nawigacyjnej.

18:25 Viasat History – Milos Forman
Zanim w 1968 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i osiadł na dobre w Hollywood Miloš Forman reżyserował niezależne i niepokorne wobec ówczesnej władzy filmy w komunistycznej Czechosłowacji. W programie, sławny reżyser opowiada o początkach swojej pracy twórczej w latach 60. i ilustruje swoją opowieść archiwalnymi materiałami filmowymi, a dwóch jego bliskich współpracowników, Ivan Passer i Jean-Claude Carri’re, ubarwia tę historię swoimi komentarzami.

19:40 Viasat History – Film partyzancki
Podczas II wojny światowej na terytorium byłej Jugosławii miał miejsce jeden z najbardziej krwawych konfliktów. Na jego podstawie powstał specjalny gatunek - film partyzancki. Na przestrzeni 40 lat gatunek ten przeszedł poważną transformację, sięgającą daleko poza jego pierwotną rację bytu i stał się jednym z najważniejszych gatunków filmowych w tej części Europy. Trzy filmy partyzanckie dostały nominacje do Oscara. W tych wielkich filmach brali udział wielcy aktorzy tacy jak: Richard Burton, Orson Welles, Franco Nero, i wielu innych.

20:00 Discovery World – Generałowie Hitlera
Od dziecka chciał być lotnikiem. Młodzieńcze marzenia się spełniły. Ernst został jednym z najsłynniejszych pilotów niemieckich, asem Luftwaffe. Potem oddał życie za swoją pasję. Nie zginął jednak za sterami samolotu, lecz we własnym domu, od samobójczego strzału w skroń. Za trumną bohatera, poległego wedle oficjalnych komunikatów podczas testowania nowych broni, kroczył marszałek Rzeszy Goering. Potem pięknie przemawiał nad grobem. Tylko grono wtajemniczonych wiedziało, że to właśnie on jest odpowiedzialny za desperacki czyn podwładnego.

21:40 Discovery Historia – Długi marsz ku wolności ( odc.2)
Dla tysięcy żołnierzy z Wielkiej Brytanii i USA więzionych w obozach jenieckich podczas II wojny światowej wolność była marzeniem, które mogło się nigdy nie urzeczywistnić. Wielu z nich nie wytrzymywało trudów codziennego życia i okrutnego traktowania przez nazistowskich oprawców. Tych, co przeżyli, wciąż męczą koszmary przypominające o tamtych trudnych dniach. Program przedstawia relacje weteranów, którzy przeżyli koszmar obozu.

22:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Program skupia się w sposób chronologiczny na istotnym zagadnieniu lub kampanii II wojny światowej: od narodzin nazistowskich Niemiec, poprzez upadek Hitlera, aż do początków zimnej wojny. Autorzy nie ukazują jedynie faktów historycznych, ale próbują zilustrować konflikt pokazując, czym był on dla żołnierzy walczących na wszystkich frontach wojny, a także dla zwykłych ludzi, jak się wtedy żyło, pracowało, uczyło i umierało.

22:00 HBO 2 – Marley
Bob Marley to bez wątpienia najsłynniejszy propagator i przedstawiciel muzyki reggae, postać otoczona kultem przez miliony fanów na całym świecie. Twórcy filmu przez blisko sześć lat rozmawiali z rodziną i przyjaciółmi Marleya, a także odwiedzali związane z nim miejsca. Ich dzieło jest pewnego rodzaju podróżą w czasie i poszukiwaniem prawdziwej twarzy niezwykłego artysty. Marley powraca w nierzadko kontrowersyjnych wspomnieniach najbliższych mu osób i niepublikowanych wcześniej nagraniach z koncertów.

22:40 TVP Kultura – Agnieszki tu nie ma
Ojciec reżysera, Andrzej Rodan, opowiada synowi historię wywiezienia do Niemiec przez byłą żonę jego 7-letniej córki. Mężczyzna chciał wówczas pojechać po dziewczynkę, lecz przeszkodził mu stan wojenny. Paweł Jóźwiak-Rodan namawia ojca, by poszukali Agnieszki. Ojciec jednak uważa, że to ona powinna go odnaleźć. Paweł pragnie za wszelką cenę poznać siostrę, wyjaśnić, dlaczego się nie odzywała. Rozpoczynają się poszukiwania Agnieszki. Paweł idzie na koncert do Filharmonii Łódzkiej, gdzie gra wujek Agnieszki - Antoni, brat jej matki, Łucji.

Czwartek, 9 maja

9:10 Viasat History – Problem z Tołstojem
Lew Tołstoj był nie tylko autorem dwóch wspaniałych powieści „Wojna i pokój” oraz „Anna Karenina”, lecz także niezwykle wpływowym pisarzem i filozofem. Żywo zainteresowany społecznymi, moralnymi i religijnymi zagadnieniami. Jego radykalne idee do dzisiaj są przyczyną wielu kontrowersji na temat pisarza. Brytyjski dziennikarz Alan Yentob wyprawia się koleją w podróż do serca Rosji, aby tam zapytać krajan Tołstoja o ich opinie na temat poglądów tego superbohatera literatury w sprawie wielu zasadniczych kwestii.

10:35 Viasat History – Zatopiony skarb Hitlera
Przez sześćdziesiąt lat lodowate wody norweskiego jeziora Tinn strzegły tego sekretu. Podczas II wojny światowej, tereny te znajdujące się pod nazistowską okupacją, były świadkami podziemnej wojny szpiegów i sabotażystów. Wojna toczyła się o ciężką wodę - tajemniczą substancję, której dostanie się w niemieckie ręce usiłował powstrzymać norweski ruch oporu. W akcie desperackiego sabotażu w jeziorze Tinn, został zatopiony prom pasażerski, na którego pokładzie, jak przypuszczano, znajdowały się baryłki ciężkiej wody.

13:10 TVP Historia – Goralenvolk
Dokument przedstawia działalność Goralenvolku, kolaborującej z hitlerowskimi Niemcami społeczności górali. 7 listopada 1939 r., w pierwszym dniu urzędowania generalnego gubernatora Hansa Franka na zamku wawelskim pojawiła się delegacja górali. Powstał Komitet Góralski z Wacławem Krzeptowskim i Józefem Cukrem na czele, nawiązujący do dawnej organizacji Związku Góralskiego z czasów cesarza Franciszka Józefa. Organizacja stała się rodzajem samorządu z siedzibą w Zakopanem, ciałem w pełni lojalnego wobec okupantów.

14:45 TVP Polonia – tajemnice Watykanu
Stanze Rafaela - historia i opowieść o tym, czym w XVI wieku były słynne freski. Widzowie poznają znaczenie fresku w epoce renesansu i jego dzieje współczesne. Spotkanie z freskami Rafaela jest również pretekstem do poznania pracy watykańskich konserwatorów ratujących rzeźby, obrazy, freski, meble i setki innych dzieł sztuki.

15:35 TVP Historia - Rody fabrykanckie (odc.6)
Dalszy ciąg historii dwóch potężnych łódzkich rodów fabrykanckich - Scheiblerów i Grohmanów. Po śmierci seniorów obu rodów, twórców największych przemysłowych potęg Łodzi, do głosu doszło młodsze pokolenie. W zakładach Scheiblera władzę przejęło dwóch ludzi - najstarszy syn potentata, Karol junior, i Edward Herbst. Ten ostatni cieszył się opinią człowieka otwartego, wykształconego i obytego. Karol Scheibler junior również był godnym następcą swego ojca - stał się najbogatszym człowiekiem w Łodz.

18:35 TVP Historia – Prezydent Nixon
Typowy PRL-owski program publicystyczny prowadzony przez Zygmunta Broniarka. Swoisty dokument z epoki, którego wartośc polega na wykorzystaniu materiałów archiwalnych.

19:00 Discovery Historia – Tajemnica Weneckiej galery ( odc.1)
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

21:00 Discovery Historia –Naukowe eksperymenty
Podczas II wojny światowej wybitni niemieccy naukowcy prześcigali się w wynalezieniu nowej broni masowego rażenia. Jeszcze przed zakończeniem tego zbrojnego konfliktu Niemcy znalazły się w światowej czołówce państw, które wynalazły nowoczesne technologie, po dziś dzień wykorzystywane w przemyśle lotniczym i rakietowym.

22:00 Discovery World – W imieniu Polski Ludowej
Alicja Wnorowska i Jadwiga Janiszowska - działaczki antykomunistycznego podziemia, które ostatecznie pokonały system. Skazane na śmierć, wymknęły się z rąk stalinowskim katom.

23:40 TVP Historia – Głos nadziei
Sygnał dźwiękowy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa wbił się w pamięć kilku pokoleń Polaków. W czasach komunistycznej propagandy rozgłośnia była jednym z nielicznych źródeł wiarygodnych informacji z kraju i ze świata. Nawyk codziennego kontaktu z audycjami Radia Wolna Europa stał się praktyką dla znacznej części społeczeństwa.

Piątek, 10 maja

7:00 Discovery Historia – Klątwa Tutenchamona
Żadne wcześniejsze odkrycie nie przyniosło równie wspaniałych i cennych znalezisk, jak grobowiec Tutenchamona. Grobowce potężniejszych od niego władców złupione zostały już w starożytności. W 1922 r. archeolog amator, Howard Carter, finansowany przez lorda Carnarvona, odkrył wykute w skale schody, prowadzące do pełnego skarbów grobowca młodego władcy. Tutenchamon zyskał pośmiertny rozgłos również dzięki klątwie spadającej na każdego, kto ośmielił się sprofanować kryptę. Sekwencję tajemniczych zgonów zapoczątkowała śmierć lorda Carnarvona.

9:05 TVP Historia – Podziemny front
Akcja odwetowa oddziału M - XIV na kasyno oficerów Wehrmachtu w Warszawie.

10:00 Discovery World – Samochody – klasyka gatunku
Wayne Carnini przemierza prowincję w poszukiwaniu starych i rzadkich modeli aut, które często od dziesiątek lat schowane są w garażach i szopach. Gospodarz pokaże, w jaki sposób przywrócić dawny blask cudom motoryzacji, oprowadzi też po świecie kolekcjonerów starych samochodów.

11:25 TVP Kultura – Nie odchodź – 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik
Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski, Edward Dziewoński, Agnieszka Osiecka, Andrzej Łapicki, Alina Janowska, Janusz Morgenstern, Jeremi Przybora, Halina Szopska, Tadeusz Pluciński, Krzysztof Kąkolewski i Adam Hanuszkiewicz opowiadają o Kalinie Jędrusik jako osobie prywatnej i jako aktorce. Każdy z rozmówców w inny sposób ją zapamiętał. Wszyscy jednak podkreślają, że była kobietą nieprzeciętną, wyjątkowo barwną, ekscentryczną, a przy tym bardzo ciepłą i otwartą.

13:15 Viasat Explorer – James May na księżycu
Dla uczczenia 40. rocznicy lądowań statku kosmicznego Apollo na Księżycu, brytyjski dziennikarz James May spotyka się z trzema kosmonautami, który stąpali po jego powierzchni i sam doświadcza niesamowitego uczucia nieważkości i miażdżącej siły grawitacji podczas startu rakiety Saturn V. Wreszcie sam wkłada kombinezon i na pokładzie samolotu szpiegowskiego U2 sam rusza na granicę ziemskiej orbity, skąd ogląda zaokrąglenie Ziemi i nieprzeniknioną czerń bezkresnego kosmosu.

13:45 Filmbox – Krwawy tyran - Henryk VIII
Rok 1536. Anglia ma nową królową. Anna Boleyn, oskarżona o czary i cudzołóstwo, zostaje stracona. Jej miejsce zajmuje młoda Jane Seymour. Henryk VIII ma nadzieję, że ona urodzi mu syna. W kraju trwa rekwirowanie majątków kościelnych, płoną świątynie i klasztory, giną duchowni. Odmowa udzielenia dyspensy przez papieża podczas rozwodu z Katarzyną Aragońską stała się pretekstem do uniezależnienia Kościoła w Anglii od Watykanu. Nagrodzony niegdyś przez papieża tytułem „Obrońcy wiary” król postanowił przeprowadzić prawdziwą rewolucję.

16:00 Discovery Historia – Prywatne życie władców (odc.6)
Borgiowie byli jedną z najbardziej wpływowych rodzin w Hiszpanii. Rodrigo Borgio, siostrzeniec papieża Kaliksta III, korzystając z koneksji piął się po szczeblach kościelnej kariery. Nie przejmował się ograniczeniami celibatu, które wiązały się ze sprawowaną przez niego funkcją biskupa. Jako papież Aleksander VI na pierwszym miejscu stawiał interesy rodziny, którą wkrótce sprowadził do Włoch. Wiele plotek związanych z osobą Aleksandra VI dotyczyło jego zamiłowania do rozpustnego życia.

17:00 Discovery Historia – Trzcinica – karpacka Troja
Dokument poświęcony owianemu legendami wzgórzu, znajdującemu się w starorzeczu Ropy w Trzcinicy niedaleko Jasła. Miejsce to, zwane Wałami Królewskimi, przyciąga archeologów i poszukiwaczy skarbów już od XIX w. Badania przeprowadzone przez Jana Gancarskiego w latach 90. XX w. ujawniły, że na tych terenach znajdował się gród, którego początki sięgają 2100 lat przed naszą erą. Autorzy analizują jego historię, od momentu założenia przez napływ przedstawicieli kultury Otomani-Füzesabony, po pożar z 1030 roku, spowodowany atakiem Węgrów i Rusów.

18:00 National Geographic – Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W odcinku omówione zostaną m.in. szczegóły działań wojskowych na Bałkanach po obaleniu księcia Pawła oraz pierwsze miesiące ofensywy Niemiec na Związek Radziecki w ramach planu Barbarossa oraz atak wojsk Japonii na Pearl Harbor.

18:10 Ale kino + - Zwycięstwo
6 maja 2007 r. We Francji odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Faworyt rywalizacji o najwyższy urząd w państwie, Nicolas Sarkozy, ukrywa się przed światem. Bezskutecznie próbuje skontaktować się z żoną, Cécilią, co potwierdza jego obawy o rozpadzie małżeństwa. Rozgoryczony mężczyzna rozpamiętuje minione pięć lat, w trakcie których wspiął się na szczyt politycznej kariery i naraził na szwank życie osobiste. Przyszły prezydent Francji przypomina sobie polityczne intrygi, medialne potyczki i romanse, w których brał udział.

20:00 Discovery World – Ulubieńcy Hitlera
Hanna Reitsch - słynna pilotka Luftwaffe, uzdolniona i odważna oblatywaczka, była bohaterką nazistowskich Niemiec. Do dziś pozostaje postacią kontrowersyjną.

20:20 TVP Kultura – Niczego nie żałuję – Edith Piaf
Mała Edith, porzucona przez matkę, trafia pod opiekę babci - właścicielki domu publicznego, a potem ojca - podrzędnego artysty cyrkowego. By wydobyć się z nędzy, zaczyna śpiewać na ulicy. Ma na koncie kilka nieudanych związków, a przed sobą doskonale zapowiadającą się karierę piosenkarki. Życie nie szczędzi jej kolejnych cierpień - przed Edith dramatyczna walka z rakiem. Ostatnie dwa lata życia upływają słynnej śpiewaczce na uzależnieniu od alkoholu i morfiny.

21:00 National Geographic – Największe wydarzenia lat 80’.
Lata osiemdziesiąte dwudziestego wieku to również dekada technologicznych przełomów. Pierwsze kuszące gadżety przyszłości pojawiły się już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, ale dopiero w latach osiemdziesiątych, dzięki stopniowej miniaturyzacji, stały się rzeczywistością. Muzyki zaczęliśmy słuchać na przenośnym sprzęcie. Z każdego miejsca na ziemi mogliśmy dodzwonić się ?do domu?. Proponujemy widzom podróż przez dziesięciolecie wynalazków, rekonstruując narodziny gadżetów, które ze stron powieści science-fiction zostały przeniesione do naszych domów. Wśród nich wymienić można walkman Sony, komputer osobisty, czy domowe gry wideo. Odcinek ?Gadżety? pokazuje, jak rozkwit elektroniki tej dekady zapoczątkował rewolucję technologiczną, która zmieniła nasz dzisiejszy sposób pracy, zabawy i życia.

22:20 Discovery Historia – Studenckie show
„Żak” to kulturalna ostoja, w której działali legendarni artyści: Zbyszek Cybulski, Bobek Kobiela, Jacek Fedorowicz, Czesław Niemen. Powstały tu takie festiwale, jak: Polskie Debiuty Filmowe, Jazz Jantar czy Turniej Poezji Społecznie Zaangażowanej.

Sobota,11 maja

6:00 Discovery Historia – Na tropach tajemnic
Czy Polską rządzą masoni? Autorzy cyklu dotarli do zapisów rozmów kard. Wyszyńskiego z władzami PRL o zwalczaniu masonów. Za przynależność do nich Kościół nadal karze ekskomuniką.

8:15 Viasat History – Zatopiony skarb Hitlera
Przez sześćdziesiąt lat lodowate wody norweskiego jeziora Tinn strzegły tego sekretu. Podczas II wojny światowej, tereny te znajdujące się pod nazistowską okupacją, były świadkami podziemnej wojny szpiegów i sabotażystów. Wojna toczyła się o ciężką wodę - tajemniczą substancję, której dostanie się w niemieckie ręce usiłował powstrzymać norweski ruch oporu. W akcie desperackiego sabotażu w jeziorze Tinn, został zatopiony prom pasażerski, na którego pokładzie, jak przypuszczano, znajdowały się baryłki ciężkiej wody.

9:00 Discovery World – Bitwa o zamek
Leżący nad Sekwaną zamek Chateau Gaillard, wzniesiony został w ciągu jednego roku, by bronić angielskich posiadłości Ryszarda I w Normandii. W 1204 roku Jan bez Ziemi, brat Ryszarda Lwie Serce, utracił zamek na rzecz króla Francji Filipa Augusta.

12:00 Discovery Historia – Himalaiści
Sylwetka Wojciecha Kurtyki, który zawsze kierował się ostrożnością i intuicją, a pokonanie przez niego zachodniej ściany Gashenbruma IV zostało uznane za wydarzenie XX wieku.

13:00 Discovery Historia – Kiedy pogoda zmieniła historię
Wiosną 1927 roku 9-metrowa fala powodziowa nawiedza teren zamieszkały przez blisko milion osób. Prawie 300 tys. Afroamerykanów przez wiele miesięcy mieszka w prowizorycznych obozach dla powodzian. Skutki żywiołu zmuszają rząd federalny do interwencji, która na zawsze zmieni życie mieszkańców Południa.

15:05 Filmbox – Reaganowie
Jest rok 1987. Skandal Iran-Contras i groźba impeachmentu kładzie się cieniem na drodze prezydenta Ronalda Reagana. Nic jednak nie przeszkodzi mu w osiągnięciu wielkiego rozgłosu i potęgi. „Jak, na miłość Boską, doszliśmy aż tutaj, Nancy”. Odpowiedzią jest film opowieść o amerykańskich marzeniach, ambicji i sukcesie.

17:00 Discovery historia – Kleopatra: portret morderczyni
Archeolog Neil Oliver przedstawia historię życia Kleopatry. Zespół Hilke Thuera z Austriackiej Akademii Nauk odnalazł w Efezie grób siostry słynnej władczyni, Arsinöe. Specjaliści ds. medycyny sądowej zbadali odnalezione szczątki, a także zrekonstruowali twarz księżniczki. Siostry żyły w burzliwych czasach ekspansji Cesarstwa Rzymskiego i ostro ze sobą rywalizowały, dlatego naukowcy podejrzewają, że Kleopatra kazała Markowi Antoniuszowi wyeliminować młodszą konkurentkę.

19:10 Viasat History – Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

20:00 Discovery Historia – Długi masz ku wolności
Dla tysięcy żołnierzy z Wielkiej Brytanii i USA więzionych w obozach jenieckich podczas II wojny światowej wolność była marzeniem, które mogło się nigdy nie urzeczywistnić. Wielu z nich nie wytrzymywało trudów codziennego życia i okrutnego traktowania przez nazistowskich oprawców. Tych, co przeżyli, wciąż męczą koszmary przypominające o tamtych trudnych dniach. Program przedstawia relacje weteranów, którzy przeżyli koszmar obozu.

20:25 TVP Kultura – Control
Rok 1973. Ian Curtis mieszka w robotniczym Macclesfield pod Manchesterem. Uczy się w miejscowej King’s School, ale różni się od większości rówieśników. Jest zamkniętym w sobie ekscentrykiem. W lipcu 1976 r. Ian przystępuje do zespołu, który zaczyna grać pod nazwą Warsaw, by z czasem przekształcić się w Joy Division. Wszystko się zmienia po koncercie, podczas którego Joy Division wybija się ponad pozostałe grupy. Wkrótce zespół Curtisa wkracza na drogę sukcesu i sławy, zaś sam wokalista na szlak pełen cierpienia i trudnych wyborów.

21:00 Discovery Historia – Świat na wojnie
Francja podpisała zawieszenie broni z Niemcami. Jej armia, największa przed I wojną światową, poniosła klęskę, gdyż polegała na strategii i wyposażeniu z czasów minionych batalii.

22:00 Discovery World – USS Indianapolis – tragedia na pacyfiku
Historia zatonięcia krążownika USS Indianapolis 7 grudnia 1941 roku. Dramatyczne losy ocalałych marynarzy, którzy czekając na pomoc, przegrywają ze zmęczeniem, bólem i rekinami. Autorzy na podstawie nowych dowodów sugerują, że atak na Pearl Harbor nie rozpoczął się nalotem, a wcześniejszym ukrytym atakiem z morza flotylli miniaturowych łodzi podwodnych.

23:15 Filmbox – Libertyn
Ukazana przez pryzmat wspomnień starej i schorowanej Margaret Thatcher opowieść o byłej brytyjskiej premier i cenie, jaką przyszło jej zapłacić za przebywanie na szczytach władzy w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Przyszła pani premier, wychowana w rodzinie sklepikarza - zagorzałego torysa, wyrosła na niezależną kobietę, świadomą swoich racji i gotową ich bronić. Ukoronowaniem jej działalności politycznej było stanowisko szefa rządu, które piastowała przez ponad 10 lat. Po ustąpieniu z tej funkcji wycofała się z życia publicznego.

Niedziela, 12 maja

7:00 Viasat History – Napoleon
Historia człowieka, który całkowicie odmienił oblicze Europy. Przez ponad dwie dekady, od 1793 do 1815 roku, cała Europa była zależna od młodego kapitana artylerii, który później stał się cesarzem. Serial prezentuje sylwetkę Napoleona, od początków kariery po schyłek świetności. Wskazuje także ślady działalności Napoleona widoczne współcześnie. Materiał zdjęciowy powstał w ponad 70 krajach, przy współpracy z największymi ekspertami.

8:10 Viasat History – Nie od razu Rzym zbudowano
Sześciu budowniczych podejmuje próbę zbudowania rzymskiej willi przy użyciu narzędzi i materiałów, jakich do tego celu używali starożytni Rzymianie. Budowniczy spotykają się z profesorem Dai Morganem Evansem - autorem projektu rzymskiej willi, którą będą wznosić przy użyciu narzędzi z epoki. Profesor odbiera załodze wszystkie nowoczesne przybory i zapoznaje ze sposobem pozyskania sobie przychylności bóstw podczas realizacji przedsięwzięcia. Wśród zatrudnionej do programu załogi znajdą się wszyscy potrzebni specjaliści - od menedżera po murarza.

11:00 Discovery Historia – Wydarzenia, które wstrząsnęły światem
Rewolucja 1956 pokazała, że Węgrzy nie mogli liczyć ani na sojuszników z Zachodu, ani na pomoc państw socjalistycznych. Do upadku komunizmu w 1989 roku pozostali zależni od ZSRR.

13:15 TVP 1 – Mała Moskwa
Rok 1967. Jura, pilot wojskowy, zostaje przeniesiony do Legnicy, największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Wraz z nim do Polski przyjeżdża jego żona, Wiera, którą fascynuje polska kultura. Kobieta poznaje porucznika Wojska Polskiego Michała Janickiego. Zakochują się w sobie. Rok później przychodzi na świat ich dziecko. Wiera decyduje się odejść od Jury. Władze wojskowe reagują natychmiast. Rosjanka dostaje rozkaz bezzwłocznego powrotu do Związku Radzieckiego. Kobieta postanawia uciec z garnizonu razem z dzieckiem.

16:00 TVP Historia – Kardynał Wojtyła papieżem
Dokument o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski i Kościoła katolickiego - o wyborze Karola Wojtyły na papieża. Film opowiada o wydarzeniach od chwili śmierci papieża Pawła VI do pierwszych tygodni pontyfikatu Jana Pawła II w 1978 r. Wśród materiałów znalazły się wywiad radiowy kard. Wojtyły po śmierci Pawła VI i fragmenty jego homilii w kościele św. Stanisława w Rzymie, wygłoszonej kilka dni przed konklawe. W programie wypowiadają się m.in.: ks. kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Półtawski i prof. Gabriel Turowski.

17:00 Discovery Science – Prehistoryczna Ameryka
Program, który ukazuje największe metropolie Stanów Zjednoczonych w czasach prehistorycznych. Mieszkańcy Chicago, Waszyngtonu czy Los Angeles spacerują tymi samymi szlakami, którymi podążały niegdyś dinozaury. Dzięki cyfrowym rekonstrukcjom, widzowie zobaczą pterodaktyle zataczające kręgi po niebie w poszukiwaniu ofiary, spotkają się oko w oko z tyranozaurem i olbrzymimi ssakami, wylegującymi się tam, gdzie miliony lat później wyrosły drapacze chmur.

18:05 Viasat Explorer - Marsjańska misja Phoenixa: na lód
Kulisy pierwszej zakończonej sukcesem operacji lądowania na polarnym regionie Marsa oraz nieustających poszukiwań oznak życia na sąsiadujących z Ziemią planetach. Program relacjonuje podróż przez 680 milionów kilometrów przestrzeni kosmicznej z punktu widzenia Petera H. Smitha, szefa zespołu statku kosmicznego Phoenix. Widzowie towarzyszą międzynarodowej grupie utalentowanych naukowców, inżynierów i badaczy podczas przygotowań do lądowania na Czerwonej Planecie.

19:45 TVP Historia – Zamach majowy
Fakty, opinie historyków, przemyślenia wojskowych z okresu starć zbrojnych na ulicach Warszawy w maju 1926 roku. Wojska rządowe usiłowały wówczas przeszkodzić oddziałom Józefa Piłsudskiego w przejęciu kontroli nad kluczowymi urzędami w stolicy. Szczególnie ważnym elementem rozważań są fakty z dziedziny wojskowości: plany i działania operacyjne oraz raporty.

20:30 Discovery World – Nikczemne zamachy
Kolejne odcinki przedstawiają jedno z zabójstw lub próby zamachu na znane osobistości XX wieku. Program analizuje miejsca, w których doszło do tragedii, kontekst historyczny, ale przede wszystkim motywy zamachowców. W tym wydaniu: 6 września 1966 roku Henrick Verwoerd, zaledwie 7 minut po ponownym objęciu urzędu premiera RPA, został zamordowany przez Dimitrija Tsafendasa, według którego premier podejmował zbyt mało działań na rzecz białych mieszkańców RPA.

21:00 Discovery Historia – Cesarz Hirokito
Pod koniec II wojny światowej Japonia znalazła się pod kontrolą administracji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wszyscy spodziewali się, że cesarz Hirohito stanie przed sądem za zbrodnie wojenne, ale do rozprawy nigdy nie doszło. Dokument analizuje wpływy i decyzje Hirohito z czasów trwającej ponad 20 lat wojny - od Mandżurii, po Pearl Harbor. Widzowie dowiedzą się, jak amerykańscy prawnicy i przedstawiciele japońskich elit sprawili, że cesarz Hirohito nigdy nie stanął przed sądem.

22:0 Discovery Historia – Wielki głód wielkich Chin
Kampania gospodarcza przeprowadzona w latach 1958-1962 w Chińskiej Republice Ludowej w ramach realizacji ogłoszonej przez Mao Zedonga polityki trzech czerwonych sztandarów zakładała szybkie przekształcenie Chin z zacofanego kraju rolniczego w czołową potęgę przemysłową. W rzeczywistości zakończyła się klęską głodu i ruiną gospodarki.

23:00 TVP Historia – Generał Władysław Anders
Biografia gen. Władysława Andersa. Opis kariery wojskowej ze szczególnym uwypukleniem okresu II wojny światowej. Podkreślenie roli politycznej generała w okresie powojennym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Marcin pisze:

    Sobota 11 maja
    15.00 TVP Info - Było, nie minęło...

    Polecam wszystkim!

Zostaw własny komentarz