Dżuma Justyniana w Bawarii potwierdzona


Ponura sława dżumy, która pochłonęła w XVI wieku około 1/3 Europy, jest powszechnie znana. Jednak, jak się okazuje, również okres wczesnego średniowiecza nie umknął tej zatrważającej epidemii. Jak informuje Discovery.com, naukowcy potwierdzili, że w okresie VI–VIII wieku również tereny dzisiejszej Bawarii borykały się z bakteriami Yersinia pestis (dżuma dymienicza). Bakterie owe były dotychczas utożsamiane z dwiema zarazami: wspomnianą już czarną śmiercią oraz z dżumą, która zdziesiątkowała społeczeństwo niemalże wszystkich kontynentów w XIX i XX wieku.

Justynian I Wielki

Mikrobiolodzy zdecydowali się zbadać na obecność bakterii DNA szczątki zębów z dziewiętnastu różnych szkieletów z okresu wczesnego średniowiecza, odkrytych podczas wykopalisk w Bawarii. W DNA znaleziono bakterię Yersinia pestis, co pozwala jednoznacznie stwierdzić, że wieki VI – VIII w Europie naznaczone były problemem dżumy. Holger Scholz z Instytutu Mikrobiologii Bundeswehry w Monachium potwierdził, że przy obecnych możliwościach nauki ślady bakterii w kośćcu są uchwytne nawet po 1500 lat od śmierci człowieka.

Wyniki badań zostały opublikowane już 2 maja 2013 roku w magazynie PLOS Pathogens. Można je przejrzeć za pośrednictwem strony internetowej plospathogens.org.

Naukowcy pracują obecnie nad zrekonstruowaniem całego genomu szczepu dżumy. Jej ślady znaleziono w zębach z epoki wczesnośredniowiecznej.

Odkrycie, którym szczycą się mikrobiolodzy i archeolodzy z niemieckich ośrodków badawczych, potwierdza, że dżuma Justyniana, jak zwano ową epidemię, przedostała się przez Alpy aż na tereny dzisiejszej Bawarii. Jej początków naukowcy dopatrują się w Azji. Miała ona później zaistnieć w regionie śródziemnomorskim, pochłonąć w roku 542 aż 300 tysięcy ofiar w Konstantynopolu, aż wreszcie dotrzeć do Europy. Uznaje się, że oddziaływanie zabójczych bakterii wpłynęło na upadek świetności Cesarstwa.

Jak powiedziała Barbara Bramanti, archeogenetyk z Uniwersytetu w Moguncji im Jana Gutenberga, „Zawsze fascynujące pozostanie to, kiedy odkrywamy właściwą przyczynę zarazy w przeszłości”1.

Źródło: Plague Helped Bring Down Roman Empire

  1. http://www.plospathogens.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.ppat.1003349 []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz