Program telewizyjny dla historyków (20-26 maja 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek,  20 maja

Viasat History – 09:15 Ze wschodu na zachód: podróże ze środka ziemi
Historia narodzin i rozkwitu cywilizacji na Bliskim Wschodzie od starożytności, po czasy nowożytne i ogromnego wpływu tego regionu na Zachód. Wiele z tego co działo się na Zachodzie było zaledwie echem prawdziwie prężnych działań w zakresie sztuki, religii i społecznego rozwoju na Bliskim Wschodzie. Kluczowe fazy w historii świata miały swój początek na Bliskim Wschodzie - niezwykłym regionie, który przez stulecia był najważniejszym politycznym, ekonomicznym i kulturalnym centrum światowym, a także pomostem między Azją, Afryką i Europą.

Viasat History – 10:30 Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.
Discovery Historia 11:00 - Ludwik XV
Ludwik XV był królem Francji w latach 1715-1774. Władca nazywany „Ukochanym” doprowadził kraj do ruiny finansowej, podważając autorytet monarchii. Jego działania pośrednio dały także impuls do wybuchu rewolucji francuskiej. Ludwik XV bardzo cenił sobie niezależność. W jego otoczeniu zamiast doświadczonych polityków pojawiały się najczęściej liczne kochanki i kurtyzany. Pogrążony w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zmarł 29 kwietnia 1774 roku. Został pochowany obok innych królów Francji w paryskiej bazylice Saint-Denis.

TVP Historia – 11:40 Sensacje XX wieku
Kapitan Roman Czerniawski, oficer polskiego lotnictwa, po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do polskiego wojska i walczył w 1 Dywizji Grenadierów, dowodzonej przez gen. Bronisława Ducha. Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 roku, nie wyjechał, jak wielu innych, do Wielkiej Brytanii. Pozostał, by zorganizować siatkę wywiadowczą. Zaczęła działać już w sierpniu. Rok później siatka Czerniawskiego, ukrywającego się pod pseudonimem „Armand”, była już największa w okupowanej Europie.

Discovery Historia – 12:00 Hannibal - człowiek legenda
Hannibal był jednym z największych wodzów w historii, przed którym ugięła kolana potęga Rzymu. Dotarł do Italii jesienią 218 r. p.n.e., po czym pokonał zaskoczonych Rzymian w bitwach nad Tycynem i Trebbią. Genialny wódz zadał armii rzymskiej wiele klęsk, m.in. nad Jeziorem Trazymeńskim i pod Kannami. Przez kolejnych 10 lat walczył w Italii. ale nie zajął Rzymu. W 202 p.n.e. w bitwie pod Zamą Rzymianie pokonali zwycięzcę spod Kann, upokorzyli Kartaginę, zaś pół wieku później zadali jej ostateczny cios.

TVP Polonia – 14:55 Kanał Stalina.
Reportaż poświęcony jednej z wielkich budów socjalizmu - Kanałowi Białomorskiemu. Za Stalina połączył Morze Białe z Bałtykiem. Inwestycja, choć oddana w terminie, nie miała żadnego sensu gospodarczego, gdyż droga wodna była nieprzydatna. Przy budowie śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, w tym bardzo wielu Polaków. Kanał jest przykładem stalinowskiej paranoi. Po latach niemal w całości zarósł. Życie ludzkie poszło na marne. Po wielu latach jest szansa, by przypomnieć tamtą historię.

TVP Historia – 16:05 Ujek - Józef Krzeptowski
Film o Józefie Krzeptowskim składający się z dwóch części. Pierwsza część filmu opowiada o barwnych latach młodzieńczych króla kurierów tatrzańskich - jego małżeństwie, pracy ratownika i okresie okupacji, kiedy wstąpił do AK i został łącznikiem polskiego rządu na emigracji.

Discovery Historia – 18:00 U-Booty - rekiny Hitlera
Lata 1940?1941 to czas największych sukcesów U-Bootwaffe. Błędna decyzja strategiczna Hitlera ocaliła Wielką Brytanię i zmieniła przebieg II wojny światowej. Początkowo niemieckiej marynarce wojennej udało się zmusić Brytyjczyków do prowadzenia walk na lądzie. Gąszcz okrętów wojennych, wspieranych przez wyposażone w torpedy łodzie podwodne, uniemożliwiał przebicie się flocie alianckiej. Kiedy Hitler odmówi rzucenia do walki kolejnych U-Bootów, Anglicy zdołali przełamać dominację niemiecką na morzu.

Discovery World – 19:00 Pola bitew
Obsesja Hitlera na punkcie Krymu była przyczyną wielu sporów z jego doradcami. W październiku 1941 roku armia niemiecka przełamała opór wojsk radzieckich podczas walk na Krymie.

Discovery World – 20:00 Generałowie Hitlera
Od dziecka chciał być lotnikiem. Młodzieńcze marzenia się spełniły. Ernst został jednym z najsłynniejszych pilotów niemieckich, asem Luftwaffe. Potem oddał życie za swoją pasję. Nie zginął jednak za sterami samolotu, lecz we własnym domu, od samobójczego strzału w skroń. Za trumną bohatera, poległego wedle oficjalnych komunikatów podczas testowania nowych broni, kroczył marszałek Rzeszy Goering. Potem pięknie przemawiał nad grobem. Tylko grono wtajemniczonych wiedziało, że to właśnie on jest odpowiedzialny za desperacki czyn podwładnego.

Discovery Historia – 23:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Wtorek, 21 maja

Viasat History – 07:00 Wyprawy w czasie
Przyglądając się prowadzonym wykopaliskom archeologicznym od paleolitu po czasy nowożytne serial odsłania tajemnice długiej i bogatej historii Wielkiej Brytanii. Entuzjazm i wiedza twórców programów ożywiają i uatrakcyjniają archeologię, często postrzeganą jako dziedzinę nieprzystępną i akademicką.

Viasat History – 10:30 Rzymianie
Dokument odsłania tajemnice codziennego życia mieszkańców starożytnego Rzymu. Profesor Mary Beard postara się znaleźć odpowiedź na pytanie jak w tamtejszych czasach wyglądał dzień prostych obywateli, na jakim poziomie rozwinięta była ich wiedza o świecie, a także czy byli religijni.

Discovery Historia – 11:00 Ludwik XV
Ludwik XV był królem Francji w latach 1715-1774. Władca nazywany „Ukochanym” doprowadził kraj do ruiny finansowej, podważając autorytet monarchii. Jego działania pośrednio dały także impuls do wybuchu rewolucji francuskiej. Ludwik XV bardzo cenił sobie niezależność. W jego otoczeniu zamiast doświadczonych polityków pojawiały się najczęściej liczne kochanki i kurtyzany. Pogrążony w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zmarł 29 kwietnia 1774 roku. Został pochowany obok innych królów Francji w paryskiej bazylice Saint-Denis.

Discovery World – 14:00 Historia oręża
Od katapult po armaty i proch strzelniczy - poznaj rozwój i wielką siłę niesamowitych narzędzi zagłady.

Discovery Historia – 17:00 Nefretete
Poszukiwania grobowca najpiękniejszej kobiety w starożytnym Egipcie. Archeolog Nicholas Reeves prowadzi wykopaliska w Dolinie Królów, gdzie, jak sądzi, ukryty jest grób Nefretete, macochy Tutenchamona. Reeves spędził wiele lat prowadząc szczegółowe badania grobowca Tutenchamona w poszukiwaniu wskazówek dotyczących miejsca spoczynku Nefretete.

Viasat History – 21:10 W świecie islandzkich sag
Czy w islandzkich sagach kryje się ziarno prawdy? Serial przypomni te stare opowieści przez pryzmat związanych z nimi, zachowanych pozostałości budowli i różnych artefaktów oraz opinii ekspertów. Do tej pory historyczne dowody na prawdziwość historii opowiedzianych w sagach trudno było uznać za wiarygodne. Czy to możliwe, że jednak są prawdziwe?

Środa, 22 maja

Discovery World – 07:00 Historia oręża
Program przedstawia historię broni stosowanej przez żołnierzy piechoty. Pierwszym wynalazkiem była kartaczownica Gatlinga, wielka i nieporęczna, nazywana „pradziadkiem szybkiego ognia”. Później kolejne pokolenia karabinów maszynowych przeróżnych kształtów i rozmiarów zdominowały światowe konflikty. Dopiero podczas zimnej wojny precyzja została połączona z szybkostrzelnością. Karabin maszynowy stał się nową alternatywą. MP-7 to nowy członek tej grupy. Odziedziczył najlepsze cechy

PLANETE+ – 11:15 Dzieci Wehrmachtu
Dokumentalna opowieść o ludziach, którzy żyją w Polsce, ale ich ojcowie podczas II wojny światowej służyli w niemieckiej armii. Dokumenty z 1943 roku podają, że podczas II wojny światowej do armii niemieckiej wcielono 300 tysięcy Górnoślązaków. Dziś dzieci Polaków ze Śląska, wcielonych do hitlerowskich oddziałów, szukają korzeni na cmentarzach żołnierzy Wehrmachtu.

TVP Historia – 12:10 Fotograf partyzantów
W czasie II wojny w małym miasteczku Biłgoraj, Edward Buczek (1906 - 1983), prowadził zakład fotograficzny. Z jego usług korzystali mieszkańcy i okupujący te tereny żołnierze niemieccy. Buczek robił portrety i zdjęcia rodzinne, fotografował także codzienne życie miasteczka i okolic. Był również zaprzysiężonym fotoreporterem partyzanckim, na terenie biłgorajskiego obwodu AK, z prawem przebywania w obozach i oddziałach stacjonujących w okolicznych lasach. W tajemnicy dokumentował działalność oddziałów partyzanckich.

Discovery Historia – 17:00 Faraonowie z Nubii
Po wiekach zaniedbania archeolodzy rozpoczynają wykopaliska w Sudanie na terenie nubijskiego miasta liczącego 2000 lat. Może uda im się odtworzyć ostatnie dni tej metropolii.

Viasat History – 18:50 Bursztynowym szlakiem od Dunaju po Adriatyk
Bursztyn. Wokół tego pożądanego przez ludzi od niepamiętnych czasów klejnotu ze skamieniałej sosnowej żywicy krąży wiele tajemnic. Dawniej za magiczne cechy uznawano jego rudy kolor i przezroczystość. Fascynujące są okazy w których widać schwytane i uwięzione na zawsze w żywicy owady. Tak przechowane przez setki lat żuki, mszyce i pasikoniki dostarczyły badaczom przyrody informacji o tym, jak wyglądała flora i fauna na ziemi w minionych epokach.

Discovery World – 20:00 Luftwaffe: Ludzie i maszyny
Od Czerwonego Barona po Hermana Goeringa. Historia niemieckiego lotnictwa wojskowego, od misji rekonesansowych po kampanie powietrzne w czasie I i II wojny światowej.

Viasat History – 22:15 Chorwaccy królowie
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

iTVN – 22:45 Żołnierze wyklęci
Opowieść o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, którzy walczyli samotnie w lasach bez nadziei na zwycięstwo, wierni ideałom wolnej i demokratycznej Polski. Wielu członków Armii Krajowej nie postrzegało wkroczenia Sowietów na polskie ziemie jako wyzwolenia. Partyzanci przeczuwali najgorsze. Kiedy szalał komunistyczny terror, żołnierze Armii Krajowej postanowili chwycić za broń. W odcinku losy oddziału Zapory po aresztowaniu w czasie próby ucieczki na zachód. Groza więziennej celi, widmo śmierci i plan kolejnej ucieczki.

TVP Historia – 23:00 Sensacje XX wieku
Kapitan Roman Czerniawski, oficer polskiego lotnictwa, po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do polskiego wojska i walczył w 1 Dywizji Grenadierów, dowodzonej przez gen. Bronisława Ducha. Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 roku, nie wyjechał, jak wielu innych, do Wielkiej Brytanii. Pozostał, by zorganizować siatkę wywiadowczą. Zaczęła działać już w sierpniu. Rok później siatka Czerniawskiego, ukrywającego się pod pseudonimem „Armand”, była już największa w okupowanej Europie.

Czwartek, 23 maja

Discovery Historia – 08:00 U-Booty - rekiny Hitlera
Lata 1940?1941 to czas największych sukcesów U-Bootwaffe. Błędna decyzja strategiczna Hitlera ocaliła Wielką Brytanię i zmieniła przebieg II wojny światowej. Początkowo niemieckiej marynarce wojennej udało się zmusić Brytyjczyków do prowadzenia walk na lądzie. Gąszcz okrętów wojennych, wspieranych przez wyposażone w torpedy łodzie podwodne, uniemożliwiał przebicie się flocie alianckiej. Kiedy Hitler odmówi rzucenia do walki kolejnych U-Bootów, Anglicy zdołali przełamać dominację niemiecką na morzu.

Viasat History – 10:30 Celtyckie dziedzictwo
Autorzy programu zapraszają w odległą podróż w czasie do epoki kamienia i porównania osady galicyjskiej z tymi zakładanymi w Anglii, Irlandii i Szkocji, w szczególności z zabytkami ze Stonehenge. Dzięki graficznemu odtworzeniu scen z przeszłości w 3D oraz fabularyzacji niektórych fragmentów programu widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się ich życiu w przeszłości, a także dowiedzieć się więcej o bogach, których czcili i wrogach z którymi walczyli.

Discovery World – 12:00 Pola bitew
Po klęskach pod Stalingradem i Kurskiem Niemcy zostali zmuszeni do odwrotu. W maju 1944 roku, wbrew rozkazom Hitlera, skapitulował Sewastopol.

TVP Polonia – 14:45 Tajemnice Watykanu
Przez wieki wiernych i papieży oddzielała przepaść stworzona przez obyczaj i ceremoniał otaczające papieży i regulujące w najmniejszym stopniu ich życie codzienne. Obecnie papież jest nieomal na wyciągnięcie ręki. Autorzy opowiedzą o tym, jak zmieniały się relacje między papieżami a wiernymi oraz jak i dlaczego zmieniał się ceremoniał papieskich wizyt i audiencji. Pokażą pierwszy dzień pobytu papieża Benedykta XVI w Castel Gandolfo. Przedstawią też materiały archiwalne z czasów, gdy papież był noszony w lektyce i otoczony tłumem dworaków.

TVP Historia – 16:15 Kuba - Ernesto Che Guevara

BBC Knowledge – 16:50 Odkopać wojnę
Dan bada ślady Bitwy o Atlantyk. Odkopuje szczątki myśliwca Spitfire oraz nurkuje na podwodnym cmentarzysku czołgów.

Discovery Historia – 17:00 Kapłanka boga
Próba odkrycia źródeł siły i mocy legendarnej wyroczni delfickiej, która zakończyła swoją działalność ponad 1600 lat temu.

National Geographic – 18:00 Podniebni bohaterowie
Autorzy przedstawiają wyczyny bohaterów II wojenny światowej. Ponadto wywiady z żyjącymi weteranami, wypowiedzi historyków wojskowych oraz unikatowe zdjęcia archiwalne.

Discovery World – 20:00 Luftwaffe: Ludzie i maszyny
Od Czerwonego Barona po Hermana Goeringa. Historia niemieckiego lotnictwa wojskowego, od misji rekonesansowych po kampanie powietrzne w czasie I i II wojny światowej.

Discovery Historia – 21:00 Dzieje cesarstwa rzymskiego
Program analizuje punkty zwrotne w dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Od jego założenia, poprzez czasy świetności, na upadku skończywszy. Ponadto sylwetki Juliusza Cezara, Nerona i Konstantyna Wielkiego. Widzowie dowiedzą się, jak Rzym zniszczył Kartaginę i czy został podbity przez Juliusza Cezara. Prześledzi stłumienie buntu ludności żydowskiej oraz zwrot mieszkańców cesarstwa ku chrześcijaństwu. Dzięki nowoczesnym technikom animacji komputerowej widzowie będą mogli wziąć udział w wielkich bitwach.

TVP Historia – 21:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Discovery World – 22:00 Wolna miłość w PRL
O edukacji i antykoncepcji opowiadają prekursorzy polskiej seksuologii: prof. Andrzej Jaczewski, prof. Zbigniew Lew-Starowicz i prof. Zbigniew Izdebski. Przytaczają przykłady oraz anegdoty. Autorzy przedstawiają także historię starań o publikację „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej. O autorce opowiada córka, Krystyna Bielewicz.

Piątek, 24 maja

TVP Kultura – 08:15 Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę
Wojtek - 200-kilogramowy niedźwiedź brunatny, walczył podczas II wojny światowej u boku polskich żołnierzy z 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii armii Andersa. Żołnierze dzielili się z nimi piwem i papierosami, na końcu on podzielił ich los. Jako mały niedźwiadek został znaleziony przez żołnierzy polskich w Iranie w 1942 roku. Oddziały rekrutowały się spośród 1,7 miliona Polaków deportowanych do Rosji po inwazji sowieckiej we wrześniu 1939 r., uwolnionych po zawarciu układu Sikorski-Majski.

Discovery Historia – 09:00 Historia kolei
Mark wyrusza do Londynu, aby pokazać widzom najstarszą na świecie linię kolejki podziemnej. Jedzie jednym z pierwszych tuneli metra wybudowanym pod Tamizą.

Viasat History – 10:30 Średniowiecze
Średniowiecze tuż po erze barbarzyńskich inwazji i zjednoczeniu władzy kościoła. Narodziny reguł zakonnych, czas praktyk astrologicznych i magii. Praktykowanie nauki, medycyny i chirurgii powiązane jest ściśle ze zgłębianiem wiedzy na temat planet. Serial opowiada o średniowieczu z historycznego i społecznego punktu widzenia, przypominając atmosferę życia w tamtych czasach. Od bankietów i muzyki, po rycerskie potyczki na polach bitewnych.

Discovery World – 12:00 Pola bitew
Radziecka kampania na Bałkanach to mniej znany, lecz dramatyczny okres II wojny światowej. W sierpniu 1943 roku Rumuni obalili rząd i wypowiedzieli wojnę Niemcom.

TVP Historia – 12:40 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

HISTORY – 14:00 II wojna na froncie wschodnim
Oblężenie Sewastopola zmusiło Niemców do ściągnięcia największych dział artyleryjskich, jakich kiedykolwiek używano. Zobaczmy napaść Hitlera na ZSRR z rosyjskiej perspektywy.

TVP Historia – 15:55 Big Bang. Jak powstał kapitalizm bez kapitału
Film stanowi wprowadzenie do cyklu dokumentującego proces transformacji ustrojowej w jej aspekcie biznesowym: narodzin i upadków największych fortun III RP, którym towarzyszyły często oszustwa. Na przykładzie karier pionierów polskiego wielkiego biznesu, jak Janusz Leksztoń, Lech Grobelny, Feliks Siemienas, Bogusław Bagsik, Aleksander Gawronik, autor ukazuje mechanizmy powstawania prywatnych fortun na gruzach przedsiębiorstw państwowych, funkcjonowania pokrętnego prawodawstwa i działalności skorumpowanych polityków i urzędników.

Discovery Historia – 17:00 Zemsta faraona - zaginiony skarb Egiptu
Przez ponad 200 lat, od kiedy oddziały Napoleona wkroczyły na tereny Aleksandrii w 1798 roku, dolina Nilu była systematycznie ograbiana. Archeolog dr Hawass prowadzi kampanię zmierzającą do odzyskania cennych zabytków Egiptu.

Viasat History – 19:50 W świecie islandzkich sag
Czy w islandzkich sagach kryje się ziarno prawdy? Serial przypomni te stare opowieści przez pryzmat związanych z nimi, zachowanych pozostałości budowli i różnych artefaktów oraz opinii ekspertów. Do tej pory historyczne dowody na prawdziwość historii opowiedzianych w sagach trudno było uznać za wiarygodne. Czy to możliwe, że jednak są prawdziwe?

Viasat History – 22:15 Chorwaccy królowie
Twórcy serialu zapraszają w podróż po najciekawszych okresach historii Chorwacji. Od założenia kraju w VII wieku po koniec panowania tamtejszej dynastii Tripimiroviców czterysta lat później. Po raz pierwszy na ekranie widzowie będą mogli zobaczyć twarze i poznać sylwetki chorwackich władców: Tripmira, Tomisalva, Stjepana Drzislava, Petara Kresimira IV i Zvonimira.

TVP Historia – 01:05 Generał polskich nadziei - Władysław Anders
Film dokumentalny prezentujący w pełny i prawdziwy sposób życie i przebieg służby wojskowej wielkiego patrioty, utalentowanego stratega i dowódcy dbającego o żołnierzy, bohatera czasów wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i emigracji londyńskiej. W roli starszego generała Andersa, wracającego wspomnieniami do odległych czasów, wystąpił Jan Machulski, aktor Teatru Narodowego. W filmie pokazane zostaną obszerne fragmenty unikalnych filmów archiwalnych ze zbiorów Instytutu im. Władysława Sikorskiego w Londynie.

Sobota, 25 maja

Discovery Historia – 06:00 Twórcy map
Mapa to coś więcej niż tylko topograficzne odzwierciedlenie danego terenu. To także odbicie politycznego, religijnego i kulturowego życia zamieszkującego ten region społeczeństwa. Seria w interesujący sposób prezentuje historię kartografii. W pierwszym odcinku autorzy przedstawiają dzieło niemieckiego kartografa i geografa Waldseemüllera. Druga część odsłania mroczne oblicze XVI w., kiedy kartografia i szpiegostwo wzajemnie się przeplatały. Ponadto sylwetka kartografa, którego uwikłano w spisek usunięcia z tronu królowej Elżbiety I

PLANETE+ – 08:10 Klejnoty koronne
Przez całe wieki europejskie rody królewskie znane były z nieprzebranego bogactwa. Szczególny wyraz tych fortun stanowiły ekstrawaganckie stroje i drogocenna biżuteria. Poświęcona klejnotom królewskim seria mówi o losach ich oraz ich właścicieli. Oto opowieść o władzy, miłości, tragedii, honorze i upadku. Pierwszy odcinek poświęcony jest rodom skandynawskim i niemieckim, brytyjskiej rodzinie królewskiej i dynastiom rządzącym krajami Beneluksu.

Discovery Historia – 10:00 Historia mody
Moda na przestrzeni wieków. W średniowieczu Kościół katolicki próbował prawem ograniczać ekstrawagancję w ubiorze. Czy takie działania były skuteczne?

Polsat Play – 11:00 Słynne operacje II wojny światowej
Błyskotliwa dokumentalna seria historyczna z czasów II Wojny Światowej. Nieznane fakty, fascynujące spekulacje, błyskotliwe analizy. Wszystkie odcinki wiążą się z historią Trzeciej Rzeszy. Czy mężczyzna odsiadujący po wojnie karę dożywotniego więzienia w Spandau był naprawdę Rudolfem Hessem?

Discovery Historia – 13:00 Kiedy pogoda zmieniła historię
11 lutego 1983 roku. Z Wirginii do Massachusetts wyrusza okręt z 27 tys. ton węgla w ładowniach. Nawałnica wywraca statek. Zaledwie kilku członkom załogi udaje się ujść z życiem. Amerykański Kongres zarządza śledztwo w sprawie tragedii. Powołuje do życia program Ratowników Straży Wybrzeża.

Discovery World – 14:00 Kolaboranci Trzeciej Rzeszy
Opowieści o ludziach i organizacjach spoza Niemiec, które współpracowały z nazistami. Autorzy starają się poznać motywy, którymi kierowali się, wchodząc w alians z hitlerowcami. W programie widzowie poznają historie m.in. francuskiego polityka Pierre’a Lavala, szefa marionetkowego rządu Vichy, Vidkuna Quislinga, który aby przejąć władzę w Norwegii, przekazał Niemcom tajne plany obronne własnego państwa, Dinko Sakicia, komendanta obozu koncentracyjnego w Jasenovcu, czy Wielkiego Muftiego Jerozolimy, Mohammeda Amina al-Husajniego.

TVP Historia – 15:00 Krakowskie oblicza kultury
Barwna i przepełniona erudycją opowieść prof. Tadeusza Chrzanowskiego o historii, sztuce i obyczajowości renesansowego Krakowa. Początki renesansu w tym mieście wiążą się z m.in. z Filipem Buonaccorsim, zwanym Kallimachem, który był nauczycielem dzieci Kazimierza Jagiellończyka. Krakowski renesans najbujniej rozwijał się właśnie na królewskim dworze Jagiellonów, jak również w siedzibach magnatów i biskupów, którzy byli mecenasami kultury, sztuki i nauki.

Discovery Historia – 16:00 Tajemnice zaginionej królowej Egiptu
Według jednej z opowieści królowa Hatszepsut podstępnie zdobyła władzę, przebierając się za brodatego mężczyznę i obwołując się faraonem. Była najpotężniejszą władczynią Egiptu. Jednak jej śmierć pozostaje tajemnicą. Archeolog Zahi Hawass przez wiele lat próbował rozwiązać tą zagadkę. Nadzieja pojawiła się wraz z niezwykłym znaleziskiem - liczącą 3,5 tysiąca lat mumią. Wykorzystując nowoczesne osiągnięcia nauk, archeologii i medycyny sądowej, badacze identyfikują ją jako mumię Hatszepsut.

Viasat History – 21:05 Średniowieczna wyprawa Kena Folletta
Żaden inny okres w historii nie porusza wyobraźni tak, jak średniowiecze. To okres spowity mrokami tajemnic, czas w którym władzę sprawowali możni, kościół, budowniczowie i mnisi, a prości wieśniacy walczyli o przetrwanie. Epidemie groźnych chorób, głód i palenie czarownic były na porządku dziennym. Tym, którzy ośmielali się sprzeciwiać obowiązującym naukom kościoła groził najwyższy wymiar kary śmierć. Mimo tego jednak, znaleźli się ludzie, którzy walczyli w imieniu rozumu i prawdy mężczyźni i kobiety, którzy byli światłem w mrokach średniowiecza. Mistrz opowiadania fascynujących historii i autor bestsellerowych książek, Ken Follett, bada okres średniowiecza, ujawniając jakie postaci zainspirowały go do napisania powieści ? Świat bez końca?.

Viasat History – 23:10 Celtyckie dziedzictwo
Autorzy programu zapraszają w odległą podróż w czasie do epoki kamienia i porównania osady galicyjskiej z tymi zakładanymi w Anglii, Irlandii i Szkocji, w szczególności z zabytkami ze Stonehenge. Dzięki graficznemu odtworzeniu scen z przeszłości w 3D oraz fabularyzacji niektórych fragmentów programu widzowie będą mieli okazję z bliska przyjrzeć się ich życiu w przeszłości, a także dowiedzieć się więcej o bogach, których czcili i wrogach z którymi walczyli.

TVP Historia – 02:10 A jednak Polska 1918-1921
Autorzy przedstawiają wydarzenia rozgrywające się w latach 1918-1921, w okresie kształtowania się odrodzonego państwa polskiego. Wypowiedzą się uczestnicy owych dramatycznych wydarzeń, m.in. generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. Widzowie zobaczą także materiały archiwalne, pochodzące z Wytwórni Filmowej „Czołówka”, Archiwum Białoruś Film, Archiwum imienia Dowżenki w Kijowie i Centralnego Archiwum Wojskowego.

Niedziela, 26 maja

TVP Historia – 08:10 Święta matka Kinga
Bolko, wnuk Kazimierza Sprawiedliwego i prawnuk Bolesława Krzywoustego, książę sandomierski poślubił węgierską księżniczkę, Kingę. Młoda para przyrzekła zachować czystość przez rok. Po roku ślubowanie zostało powtórzone, po kolejnym - ponownie. Książę musiał pogodzić się ze świętością małżonki, sam otrzymawszy przydomek - Wstydliwy. Po jego śmierci Kinga osiadła w ufundowanym przez siebie wcześniej klasztorze Klarysek w Starym Sączu. Film przybliża postać świętej.

Discovery World – 09:00 Tajemnice chrześcijaństwa
Dziennikarz Simcha Jacobovici udaje się w podróż m.in. do Izraela, Jordanii, Egiptu, Turcji, by podważyć utarte teorie na temat powstania Kościoła, poznać prawdę o wydarzeniach z czasów biblijnych. Gospodarz przedstawia alternatywne wersje kluczowych wydarzeń, które albo wprowadzały wiernych w błąd, albo były przed nimi skrywane. Wykorzystując nowe technologie i wyniki najnowszych badań naukowych, oddziela fikcję od prawdy.

Discovery World – 10:00 Tajemnice Egiptu
Kulisy największych odkryć archeologicznych w Egipcie, m.in. odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera, odczytanie hieroglifów przez Jeana-Françoisa Champolliona, a także odnalezienie skarbów z czasów faraona Ramzesa II przez Giovanniego Battistę Belzoniego. Ponadto w programie mity i fakty związane ze starożytnym Egiptem.

Discovery Historia – 12:00 Tajemnica weneckiej galery
Galery weneckie pływały po Morzu Śródziemnym i północnym Atlantyku przez 250 lat. Z uwagi na to, że były szybkie i mogły umknąć przed piratami, przewoziły najcenniejsze towary. W XVI wieku zbladła gwiazda imperium weneckiego, w zapomnienie odeszły również galery kupieckie. Archeolodzy i historycy przez lata bezskutecznie szukali chociażby jednej zachowanej łodzi. Pozostały po nich jedynie wizerunki na obrazach, rachunki kupieckie i resztki drewna. Konstrukcja galery wciąż pozostawała tajemnicą.

National Geographic – 13:00 Apokalipsa: II wojna światowa
Autorzy przedstawiają szczegóły największego konfliktu zbrojnego w historii świata, który trwał od 1 września 1939 do 2 września 1945 r., a w Europie do 8 maja 1945. Zasięgiem obejmował prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. W tym odcinku: wypowiedzenie wojny Japonii przez prezydenta Roosevelta oraz nazistowskie metody eksterminacji Żydów.

National Geographic – 14:00 Za kulisami: II wojna światowa
Weterani wojenni oraz ludzie, którzy byli świadkami walk w czasie II wojny światowej wspominają tamte dramatyczne wydarzenia. Obok archiwalnych materiałów prezentujących kolejne bitwy i skalę zniszczeń autorzy przedstawiają też grafiki, które pozwalają lepiej zrozumieć przebieg wojny i poznać strategie dowódców III Rzeszy oraz aliantów.

Discovery Historia – 18:00 Ramzes: wielki faraon
W 1995 r. dr Kent Weeks odkrył główną część grobowca KV5, położonego w Dolinie Królów. Odkrycie to zyskało miano największego od czasów odnalezienia słynnego grobowca Tutenchamona. Naukowiec znalazł w grobowcu czaszkę, która według niego należała do pierworodnego syna Ramzesa Wielkiego. Dr Weeks ma nadzieję, że najnowsza technologia oraz obrazowanie komputerowe pozwolą wyjaśnić niektóre zagadki historii Egiptu.

Viasat History – 19:20 Monarchinie średniowiecznej Anglii
23 czerwca 1141 r. Matylda Angielska brała udział w przygotowaniach do koronacji w londyńskim Westminster Abbey. Następnego dnia została zmuszona do opuszczenia stolicy przez zwolenników swojego kuzyna, Stefana. 400 lat później na angielskim tronie zasiadła pierwsza władczyni. Przed nią kilka kobiet zdobyło znaczne wpływy w królestwie. Historyk Helen Castor opowie o losach Matyldy Angielskiej, Eleonory Akwitańskiej, Izabeli Francuskiej, Małgorzaty Andegaweńskiej, Jane Grey i Marii Tudor.

Discovery Historia – 20:00 Co wiedzieli starożytni
Podróż w przeszłość do starożytnych Chin. W ówczesnych czasach nauka i technika w Państwie Środka były o wiele bardziej rozwinięte niż w innych częściach świata.

Discovery Historia – 21:00 Edward VIII - król nazista
Edward VIII zapisał się w powszechnej pamięci jako król brytyjski, który w 1936 r. zrezygnował z tronu, by poślubić ukochaną kobietę - amerykańską rozwódkę Wallis Simpson. Niedawno ujawnione akta FBI zawierają informacje, że Edward VIII i pani Simpson byli sympatykami nazistów, a podczas wojny utrzymywali kontakty z hitlerowskimi Niemcami, wydając wrogowi tajemnice państwowe. Edward zamierzał powrócić do Anglii jako marionetkowy król. Akta ujawniają także, że brytyjskie i amerykańskie rządy uważały parę za zagrożenie bezpieczeństwa narodowego.

Discovery Historia – 01:00 Historia z Karty
Po 1945 roku traktaty pokojowe wymusiły zmianę granic i wielką migrację. Powojenna historia Wrocławia to synteza bolesnych losów zarówno Polaków jak i Niemców.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz