Premiera: „Przedwojenne dwory”, J. Reginia-Zacharski


W serii „Przedwojenne najpiękniejsze fotografie” ukazał się kolejnym album. Tym razem poświęcony przedwojennym dworom.

Jacek Reginia-Zacharski

Przedwojenne dwory

Premiera: lipiec 2013

Dwory i dworki, liczące sobie niekiedy po kilkaset lat i będące siedzibami kilku kolejnych generacji rodzin szlacheckich, stały się symbolem nieprzerwanego trwania. Dwór wyznaczał również rytm życia jego mieszkańców. Na podstawie opisów literackich i wspomnień możemy odnieść wrażenie, że czas płynął tam w ściśle określonych sekwencjach, stałych i niezmiennych w swojej kolejności.

Siedziby szlacheckie były z jednej strony świadkami i uczestnikami historii narodowej, z drugiej zaś pełniły funkcję materialnej kroniki dziejów poszczególnych rodów i rodzin.

Szacuje się, że w 1939 roku na ziemiach Rzeczypospolitej istniało ponad dwadzieścia tysięcy dworów i pałaców. Pięćdziesiąt lat później było ich zaledwie dwieście, a i one z reguły przedstawiały widok godny pożałowania. Ogromna liczba siedzib rodowych znalazła się na ziemiach „skąd zabrano Polskę”, gdzie ich los dopełniał się szybciej i tragiczniej. A jednak dwór przetrwał – głównie w kulturze, tradycji i literaturze. Z ogrodów i parków dworskich pozostało niewiele. Mimo podejmowanych wysiłków renowacyjnych, dziś dużo dworów i założeń parkowo-ogrodowych można podziwiać jedynie na fotografiach.

W albumie znajdziemy zarówno świadectwa dawnej świetności dworów polskich, jak i interesujące historie związane z poszczególnymi miejscami i ich właścicielami.

Zajrzymy do wnętrza dworu, zobaczymy, jak wyglądało w nim życie codzienne i święta, jak ich mieszkańcy spędzali czas i jakich podejmowali gości. Poczujemy klimat parków otaczających dwory – na krótką chwilę przeniesiemy się w barwny świat naszych przodków.

Wydawca: RM
ISBN/EAN: 978-83-7243-978-9
Liczba stron: 104
Oprawa: Twarda
Sugerowana cena detaliczna: 49,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz