Do wygrania: wejściówki na film „Sztuka Znikania”


19 lipca 2013 r. do polskich kin trafi film dokumentalny „Sztuka znikania” w reżyserii Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego, opowiadający historię haitańskiego kapłana wudu Amona Frémona, który przyjechał do Polski w 1980 r. Dla naszych czytelników mamy pięć podwójnych wejściówek na pokaz przedpremierowy, który odbędzie się 15 lipca o 20.30 w kinie Luna w Warszawie.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie zaproszeń należy do północy 14 lipca odpowiedzieć na pytanie:

  1. Czego dotyczył poprzedni film reżysera Bartosza Konopki pt. „Królik po berlińsku”?
  2. Jaki film Bartosza Konopki otrzymał nagrodę od telewizji Planete?

Osoby które udzielą w najkrótszym czasie prawidłowej odpowiedzi, podwójne zaproszenie na film „Sztuka znikania”.

Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy.

O filmie

Dokument rozpowszechnia firma Against Gravity – pisaliśmy już o niej przy okazji filmu „We mgle” Siergieja Łoźnicy. Sztuka znikania otrzymała Nagrodę Magicznej Godziny na tegorocznym festiwalu PLANETE+ DOC FESTIVAL, organizowanym przez Against Gravity. Najnowszy obraz Konopki i Rosołowskiego można było obejrzeć również na Krakowskim Festiwalu Filmowym, wrocławskich Nowych Horyzontach oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Montrealu.

Duet Konopka i Rosołowski współpracował ze sobą już wcześniej. Film dokumentalny „Królik po berlińsku„ (2009) ich autorstwa był nominowany do Oscara w 2010 r. w kategorii najlepszego dokumentu krótkometrażowego. Ponadto fani kina fabularnego z pewnością kojarzą Bartosza Konopkę z reżyserii filmu ”Lęk wysokości” (2012) z Marcinem Dorocińskim oraz Krzysztofem Stroińskim w rolach głównych.

Konopka i Rosołowski po raz kolejny zmierzyli się z trudną materią artystycznego kina dokumentalnego. Batalię tę nie po raz pierwszy wygrali. Należy pochwalić autorów za dokonanie prawdziwego czynu. Bowiem na miano czynu zasługuje odnalezienie nowego języka, za pomocą którego opowiada się o wypadkach historycznych, niezrozumiałych do po dziś dzień. Taką niełatwą, nieprzyjemną, a wciąż żyjącą historią jest Polska Rzeczpospolita Ludowa. Novum filmu polega na konfrontacji przybysza z odległej krainy z polską rzeczywistością. W 1980 roku legenda rodzimego teatru Jerzy Grotowski zaprosił do kraju haitańskiego kapłana wudu Amona Fremona. Obcy zetknął się z niespotykaną nigdzie indziej sytuacją. Niekończące się kolejki, przekręty handlowe „pod ladą” na Stadionie Dziesięciolecia itd. Kapłan Amon nie chce pozostawić rzeczy samym sobie. Rozpoczyna walkę ze złymi mocami. Czy to walka daremna, czy też nie – widz musi odpowiedzieć sobie sam. W tle trwa pamięć o Dziadach Adama Mickiewicza oraz o rewolucji na Haiti sprzed 200 lat.

Autorzy dokumentu udanie odczytali tradycję polskiego romantyzmu w kontekście historii współczesnej. Zapraszamy do kin.


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz