Każdy będzie mógł zostać przewodnikiem. Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę deregulującą dostęp do niektórych zawodów. Na tej liście znalazła się profesja przewodnika miejskiego i pilota wycieczek.

Rynek Główny w Krakowie

Od 1 stycznia 2014 r. każdy będzie mógł oprowadzać turystów po Krakowie

Podpisana dziś ustawa otwierająca dostęp do 51 zawodów. To pierwszy z trzech etapów legislacyjnych procesu deregulacji. Druga transza 25 czerwca 2013 r. została przyjęta przez Radę Ministrów rząd i wkrótce posłowie będą nad nią procedować w Sejmie. Trzecia transza pod koniec czerwca została  skierowana do konsultacji społecznych i międzyresortowych. W sumie dzięki deregulacji ułatwiony ma zostać dostęp do prawie 246 zawodów.

W ustawie zniesiono obowiązki odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego oraz uzyskania poprzez zdanie egzaminu odpowiednich uprawnień przez przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek.

Podpisana dzisiaj ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem są regulacje dot. pracowników ochrony fizycznej, pośredników i zarządców nieruchomości, przewodników turystycznych i pilotów, detektywów, które mają wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Łatwiejszy dostęp do zawodów / fot. kprm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ania pisze:

    Nareszcie coś na dobre się zmienia, skończy się może ta masówka na studiach.

Zostaw własny komentarz