Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu


Budowa nowego gmachu Archiwum Państwowego przy ulicy Wernera 7 w Radomiu jest (miejmy nadzieję) świadectwem tego, że polska służba archiwalna ma się całkiem nieźle.

Archiwum Państwowe w Radomiu

Archiwum Państwowe w Radomiu

Wartość tej inwestycji to 13 mln złotych i jest realizacją jednego z głównych celów postawionych przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych na lata 2010 – 2013, a mianowicie poprawa infrastruktury i jakości przechowywania i udostępniania posiadanych zbiorów.

Budowa była możliwa dzięki porozumieniu zawartego między wicewojewodą mazowieckim, prezydentem miasta Radom, Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych oraz dyrektorem Archiwum Państwowego w Radomiu. Wojewoda przejął teren należący do Radomia, gdzie wybudowany zostanie nowy budynek archiwum, w zamian przekazując prezydentowi Radomia teren, na którym stoi stara siedziba (gmach dawnego Ratusza przy ul. Rynek 1).

Nowa siedziba archiwum ma prawie 2,5 tys. m² powierzchni użytkowej, natomiast nowoczesne magazyny pomieszczą ok. 10 tys. akt bieżących.

Oprócz magazynu w budynku, zaprojektowanym na kształt otwartej książki, znajduje się sala konferencyjna, wystawowa, pracownie naukowe oraz pracownie konserwacji, digitalizacji i opracowania zbiorów.

Przypomnijmy, że wśród zasobów Archiwum Państwowego w Radomiu znajdują się dokumenty władz państwowych, samorządowych i m.in. akta miasta z XIX i XX wieku, materiały Gubernatora Dystryktu Radomskiego z lat okupacji hitlerowskiej czy dokumenty komisji powiatowych z wyborów do pierwszej Dumy Państwowej (z okresu zaborów). Archiwum dysponuje zbiorami kartograficznymi, jednymi z najciekawszych w Polsce, a złożonych z ponad 3700 map i planów, powstałych w XIX i XX wieku. Od wielu lat przejmuje również spuścizny osób prywatnych związanych z Radomiem i regionem radomskim.

Pochwalić może się też imponująca liczbą udostępnionych online skanów, która pod koniec 2013 roku ma sięgnąć 2 milionów.
Uroczyste otwarcie nastąpi 25 października 2013 r.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz