„Broń rakietowa w II wojnie światowej” - I. Witkowski - recenzja


Za pośrednictwem wydawnictwa WIS-2 do rąk czytelnika trafia publikacja poruszająca zagadnienie broni rakietowej podczas II wojny światowej. Dzięki tej książce czytelnik będzie mógł się zapoznać z przeróżnymi konstrukcjami broni rakietowych, które powstały w największych krajach – uczestnikach tego konfliktu zbrojnego.

Broń rakietowa w II wojnie światowejW książce Broń rakietowa w II wojnie światowej autor, Igor Witkowski porusza zagadnienie, które z jednej strony jest dość popularne i znane, ale z drugiej tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Pasjonaci (i nie tylko oni) historii II wojny światowej raczej na pewno słyszeli coś o niemieckiej Wunderwaffe, o rakietach V-1 czy też V-2 lub radzieckich wyrzutniach rakietowych zwanych popularnie „Katiuszami”. Jednakże, jest to tak naprawdę czubek lodowej góry, na którą składają się projekty zarówno te zrealizowane, jak i te, które pozostały na deskach kreślarskich.

Niewątpliwie największy udział w tego typu projektach miała III Rzesza Niemiecka. Nie można co prawda zapominać o działalności na tym polu innych krajów, zarówno tych, które podczas wojny nie były okupowane lub zostały zajęte tylko częściowo. Jednakże ich wkład w rozwój broni tego typu był niewielki, można by powiedzieć, że jednostkowy. Tak naprawdę 90-95% wszystkich projektów dotyczących broni rakietowych powstało przed 1939 rokiem lub w czasie wojny w biurach projektowych pracujących na zlecenie wojsk III Rzeszy. Dlatego też w książce Broń rakietowa w II wojnie światowej autor zastosował podział według krajów, w których zostały one wyprodukowane. I tak czytelnik będzie miał do czynienia z projektami, które powstały w USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR, III Rzeszy i Japonii. Dodatkowo na początku znajduje się rozdział Wprowadzenie historyczne, w którym czytelnik dowie się pokrótce o historii rakiet i ich wykorzystaniu bojowym od czasów starożytnych Chin i Indii, poprzez wojny kolonialne, polski aspekt podczas rozbiorów, aż do czasów przed drugą wojną światową. Następnie omawiane są poszczególne, wymienione wcześniej kraje. Jednakże w przypadku trzech pierwszych omawianych broni nie ma tak dużo, opisy wszystkich rodzajów broni zajmują po kilka, kilkanaście stron, na przykład w ZSRR poruszane jest tylko zagadnienie wyrzutni katiusza i kilku rodzajów rakiet do niej stosowanych. Podobnie opisana jest Japonia, jednakże w tym przypadku trzeba uwzględnić, że poza projektami autorskimi państwo to korzystało z osiągnięć niemieckich i część projektów powstało na licencji. Najwięcej uwagi i miejsca w książce autor poświęca zagadnieniom broni posiadającej rodowód niemiecki. Ze względu na bardzo dużą liczbę projektów został wprowadzony przez autora następujący podział: Trzecia Rzesza – rakiety niekierowane, Trzecia Rzesza – samoloty rakietowe i Trzecia Rzesza – rakiety kierowane. Każdy z tych rozdziałów liczy po około 50 stron, tyle ile zajmują pozostałe kraje razem wzięte. Wyraźnie świadczy to o „wizjonerstwie”. w którym rakiety traktowane są jako przyszłościowy oręż zwycięstwa, alternatywa dla ówczesnej broni konwencjonalnej. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z przeróżnymi projektami, zarówno tymi, które weszły do produkcji seryjnej, jak i z tymi, które tak naprawdę nie wyszły poza stadium projektu. W publikacji opisane są bronie rakietowe prostej konstrukcji, takie jak Panzerschreck czy niekierowane pociski rakietowe WGr., poprzez samoloty rakietowe Messerschmitt Me-163 Komet, Ba-349 Natter lub samoloty rakietowe z rodziny DFS na projektach rakiet kierowanych, takich jak Wasserfall, Rheintochter czy wreszcie na olbrzymiej A9/A10 kończąc.

Książka Broń rakietowa w II wojnie światowej ma układ typowy dla większości publikacji autorstwa Igora Witkowskiego. Nie ma wstępu – zamiast niego jest rys historyczny. Kolejne rozdziały to omówienie rakiet w poszczególnych krajach z wyłączeniem III Rzeszy, która zajmuje trzy rozdziały. Książka nie ma żadnego zakończenia w postaci podsumowania czy wniosków. Po prostu po ostatnim rozdziale pojawia się bibliografia, informacje o innych publikacjach autora i spis treści. Brak zakończenia nie jest żadnym mankamentem książki, a wręcz przeciwnie – według mnie jest zaletą. Autor nie narzuca żadnych przemyśleń, pozwala czytelnikowi na samodzielne wyciągnięcie wniosków. Uzupełnieniem treści są liczne czarno-białe zdjęcia osób lub broni, reprodukcje oryginalnych schematów, planów oraz szkice, prezentujące rakiety lub wyrzutnie. Występują także fragmenty oryginalnych teksów napisanych przez uczestników zdarzeń.

Niestety występują również niewielkie błędy. Jeden ze szkiców prezentujący przekrój samolotu został dostosowany do formatu książki tak nieszczęśliwie, że częściowo stał się nieczytelny. Szkic ten śmiało można by umieścić na dwóch stronach w orientacji poziomej, jednakże autor uparcie trzyma się orientacji pionowej. Inną wadą, w niektórych zagadnieniach, jest odnoszenie się autora do swoich wcześniejszych publikacji. W takim przypadku czytelnik może znaleźć się w sytuacji, w której nie wszystkie zagadnienia będą dla niego zrozumiałe i jedynym wyjściem będzie zdobycie wskazanej przez autora książki. Za wadę można też uznać brak kolorowych fotografii - tym bardziej, że na okładce znajduje się kolorowe zdjęcie japońskiego pocisku rakietowego „Baka”. Podobnie, jak na okładce, mogły zostać zamieszczone artystyczne plansze prezentujące pociski rakietowe.

Reasumując, książka Broń rakietowa w II wojnie światowej powinna znaleźć się na półce u każdego, kto interesuje się zarówno uzbrojeniem z okresu II wojny światowej, jak i u osób, które pasjonują się rozwojem broni rakietowych głównie w III Rzeszy.

Plus minus:
Na plus:
+ ciekawa tematyka
+  przedstawienie broni rakietowych powstałych w krajach alianckich
+ podział broni według krajów
+ liczne oryginalne czarno-białe fotografie
+ reprodukcje oryginalnych schematów
+ brak literówek
Na minus:
- pojedyncze, zbyt małe szkice
- odniesienia do innych publikacji autora, wymuszające ich przeczytanie w celu zrozumienia zagadnienia
- brak kolorowych zdjęć, plansz prezentujących pociski, broń

Tytuł: Broń rakietowa w II wojnie światowej
Autor: Igor Witkowski
Rok wydania: 2010
Wydawca: WIS-2
ISBN: 978-83-88259-53-1
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka
Cena: ok. 35 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz