Rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie 2013


Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w czwartek, 15 sierpnia 2013. Tego dnia o godz. 11.00 w Kaplicy w Ossowie odprawiona zostanie uroczysta Mszę św., a o godz. 13.45 odbędzie się widowisko plenerowe Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej.

plakat 2013Organizatorzy: Starosta Wołomiński, Burmistrz Wołomina, Burmistrz Miasta Kobyłka, Burmistrz Miasta Zielonka, Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy - Ossów- Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”, Parafia pw. Św. Trójcy w Kobyłce.

Program obchodów 93. rocznicy bitwy warszawskiej 1920 r.:

14 sierpnia (środa)

 • godz. 19.30 - Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pomocy Narodu Węgierskiego w 1920r. (przy szkole w Ossowie)
 • godz. 21.00- Uroczysty Apel Poległych przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki

15 sierpnia (czwartek)

 • godz. 9.00 – Start XXII Międzynarodowego Półmaratonu Ulicznego „Cud nad Wisłą”
 • godz. 10.00 – Modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki
 • 11.00 – godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Arcybiskupa Henryka Hosera
 • godz. 12.30 – Odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora (Polana Dębów Pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem)
 • godz. 13.00 - Apel Poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 r. i złożenie wieńców na Cmentarzu Poległych - Uroczysty przemarsz w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Wojskowej na miejsce inscenizacji Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
 • godz. 13.45 - Widowisko plenerowe – REKONSTRUKCJA BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 r.
 • godz. 15.00 – Festyn Letni
 • godz. 16.00 - Bieg Dziecięcy „Cud nad Wisłą” pod patronatem Starosty Wołomińskiego oraz Burmistrzów, Wójtów gmin Powiatu Wołomińskiego.
 • godz. 20.00 – Występ gwiazdy wieczoru - zespół PECTUS

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Marcin pisze:

  Rozmach całej imprezy bardzo duży, widowisko plenerowe organizowane w profesjonalny sposób. Warto zobaczyć i świętować. Z całą pewnością tam będę! Polecam wszystkim nawet mieszkającym trochę dalej.

 2. wojtek pisze:

  Odkąd władzę na terenie Wołomina objął PIS, niewiele pozostało z dawnych wspólnych obchodów tej rocznicy, przez mieszkańców, harcerzy, kawalerzystów amatorów i innych pasjonatów. Dzisiaj to już tylko polityka, Smoleńsk i niechciane gdzie indziej pomniki oraz tablice. Rok temu główne obchody odbyły się przy pomnikach ofiar katastrofy smoleńskiej, bohaterowie 1920 roku musieli zaczekać, w tym roku ma być podobnie. Jeśli chodzi o rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej i o co w w niej chodziło dobrze tłumaczy rotmistrz Andrzej Michalik pod tym adresem http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=D1mlchvNiAo

 3. Zige pisze:

  Co ma katastrofa smoleńska wspólnego z bitwą warszawską?

 4. Piotrek pisze:

  Zige: jak to co i to Ruscy i to Ruscy zrobili, tylko o ile w wypadku pierwszym daliśmy im bobu (nie wiadomo czemu wszędzie pałęta się w wypowiedziach Marszałek) to w tym drugim - bobu im nie daliśmy, a co więcej pozwoliliśmy by samolot, i kilka innych pierdół zostało tam na tej ziemi, tak obficie krwią naszych bohaterów zroszoną i tak boleśnie doświadczoną przez tych wrednych zawsze na nasze elity czyhających... (czy jakoś tak. PS. jestem trzeźwy...
  Przy okazji już na poważniej?
  - czemu postawiono pomnik ks. Skorupce a nie anonimowemu żołnierzowi co poszedł bronić swej ziemi?!
  - czemu mówi się o cudzie, a nie o głupocie Tuchaczewskiego?
  - i jeśli to był cud (wnioskując z przebiegu uroczystości boski) to dlaczego takie cuda nie nastąpiły dwie dziesiątki lat później, albo i wcześniej (piszę tu o sytuacji wewnątrz kraju...)

Zostaw własny komentarz