Program telewizyjny dla historyków (5-11 sierpnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni.

TV

Fot. Takkk, Ten plik udostępniony jest na licencji CC Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0

Poniedziałek

6:00 - HISTORY - Nie od razu Rzym zbudowano (1)
Sześciu budowniczych, w tym hydraulików i murarzy, podjęło się zbudowania willi przy mocy technik i narzędzi, które stosowano w starożytnym Rzymie w 25 roku p.n.e. Widzowie przekonają się, jakich technologii budowlanych używano przed tysiącami lat.

7:00 - Discovery World - Machiny wojenne XXI wieku
Simon Pearson dzieli się wiedzą na temat broni i sprzętu wojskowego. W programie wywiady z projektantami machin bojowych i naukowcami, którzy przedstawią najnowsze technologie.

12:55 - Polsat Viasat History - Ramzes II - wielka podróż
Niesamowita historia Ramzesa II, jednego z najsłynniejszych faraonów, który był przekonany o swojej nieśmiertelności. Wielokrotnie wyjmowano jego zwłoki z grobowca. W 1872 roku okazało się, że mumia zniknęła. W wyniku policyjnego śledztwa - rozciągającego się od Kairu do Luksoru - dwóch braci ujawniło miejsce kryjówki łupu, który zamierzali sprzedać. Dokument w nowym świetle przedstawia dzieje długiego panowania Ramzesa II. Dzięki grafice komputerowej słynny grobowiec w egipskiej Dolinie Królów pokazany zostanie od nieznanej dotąd strony.

14:35 - TVP Historia - Klisze pamięci
Poetyckie spojrzenie na wydarzenia Sierpnia ’80 i kolejne lata przez pryzmat twórczości Stanisława Markowskiego - wybitnego polskiego artysty fotografika - twórcy ponad 20 albumów fotograficznych, poety, muzyka. Z wielką pasją opowiada on o swojej pracy w tamtym czasie, pokazuje zdjęcia - świadectwa dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w kraju. Postanowił uwieczniać na fotografiach najważniejsze wydarzenia w kraju po wizycie papieża w Polsce w 1979 roku. Wcześniej, w 1977 roku, zarejestrował wszystko, co było związane z zabójstwem Staszka Pyjasa, następnie ze śmiercią 70-letniego Walentego Badylaka, który na krakowskim Rynku dokonał aktu samospalenia na znak protestu przeciwko utajnieniu zbrodni katyńskiej. Jego wielokrotnie nagradzane prace są wystawiane w kraju i w największych galeriach świata.

18:25 - TVP Historia - Człowiek świętego imienia
Filmowa opowieść o życiu i działalności Romualda Traugutta. Dla Elizy Orzeszkowej był on herosem walki o sprawę narodową. W okresie międzywojennym otaczano go kultem i kreowano na duchowego przewodnika marszałka Józefa Piłsudskiego. W Polsce Ludowej przedstawiano go jako bojownika walczącego o wyzwolenie społeczne i narodowe. W książce „Kompleks Polski” Tadeusza Konwickiego jest podrzędnym człowiekiem, który nie tylko nie był bohaterem, ale nawet nie chciał nim zostać. Twórcy tego dokumentu próbują dociec jakim człowiekiem był naprawdę dyktator powstania styczniowego.

14:40 - HBO - Moneyball
Były zawodowy bejsbolista Billy Beane (Brad Pitt) jest menedżerem zespołu Oakland Athletics. Ze względu na bardzo skromny budżet drużyna ma niewielkie szanse w starciu z ligowymi gigantami. Mimo to udaje jej się wejść do fazy play-off. Beane liczy, że dzięki temu właściciel zespołu stanie się hojniejszy. Jednak najlepsi gracze Oakland zostają sprzedani bogatszym drużynom. Wówczas Beane decyduje się na śmiały krok. Zatrudnia jako swojego asystenta Petera Branda (Jonah Hill), absolwenta Yale, który wierzy, że dzięki analizom statystycznym można stworzyć zespół, który będzie w stanie rywalizować z potentatami. Brand opracowuje system pozwalający wyszukać zawodników przydatnych, ale niedrogich. Stawiając na niego, Beane decyduje się na prawdziwą rewolucję, ryzykując konflikt z trenerem i właścicielami... Rewelacyjny dramat o kulisach profesjonalnego sportu, który zainteresuje nie tylko fanów bejsbolu. Sześć nominacji do Oscara, m.in. dla Brada Pitta i Jonah Hilla.

21:00 - TVP Historia - Komandoria
Francja, 1375 r. Trwa wojna stuletnia, a kraj pustoszy zaraza. Opryszek Cortemain i tajna agentka, a zarazem dama i możnowładczymi, pani Constance, próbują odnaleźć tajny skarb templariuszy.

Wtorek

13:35 - TVP Historia - Nieposłuszeństwo - Aristides de Sousa Mendes
Przypomnienie portugalskiego dyplomaty, Aristidesa de Sousa Mendesa, konsula w Bordeaux, który w 1940 uratował z rąk nazistów 30.tys. osób.

15:00 - National Geographic - Zamachy na Hitlera
Historia zamachów na Hitlera zrekonstruowana na podstawie ujawnionych niedawno dokumentów archiwalnych. Szacuje się, że przeciwko niemieckiemu oprawcy powstało około 40 spisków.

15:05 - Canal+ - My Way
Egipt, początek lat 40. ubiegłego wieku. Mały Claude François (Tom Dufour) ma szczęśliwe i dostatnie dzieciństwo. Jego ojciec Aimé (Marc Barbé) - kontroler ruchu morskiego na Kanale Sueskim - chce, by syn został bankierem. Z kolei matka Chouffa (Monica Scattini), nałogowa hazardzistka, zaszczepia mu miłość do muzyki. W 1956 roku dochodzi do kryzysu sueskiego. Rodzina François ucieka do Francji, gdzie popada w finansowe tarapaty. Początkowo Claude (Jérémie Rénier) dorabia jako perkusista w zespole grającym w hotelach. Wkrótce odkrywa swój talent wokalny i dąży do podpisania kontraktu płytowego w paryskiej wytwórni. Dzięki swym umiejętnościom i konsekwencji wreszcie odnosi upragniony sukces. Jednak przydatne na scenie upór i egocentryzm, w życiu prywatnym nie przynoszą mu szczęścia. Otoczony wianuszkiem fanek popularny Cloclo nie potrafi zbudować szczęśliwego związku. Błyskotliwą karierę piosenkarza przerywa jego nagła śmierć w wyniku porażenia prądem we własnym mieszkaniu w Paryżu 11 marca 1978 roku... Biografia Claude’a François, legendy francuskiej muzyki rozrywkowej.

20:00 - National Geographic - Duchy III Rzeszy
Potomkowie nazistów opowiadają o poczuciu wstydu i winy, które towarzyszy im z racji ich pochodzenia i działalności ich przodków. Kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej synowie, córki, a także wnukowie oficerów i ważnych członków reżimu wciąż próbują odciąć się od poglądów swoich ojców.

23:00 - TVP2 - Leonard Cohen: I’m Your Man
Film poświęcony kanadyjskiemu poecie, pisarzowi i piosenkarzowi Leonardowi Cohenowi. Artysta opowie o przebiegu swojej kariery. We wspomnieniach wróci do licznych dyskusji, które przed laty prowadził z poetami z rodzimego Montrealu, czasów hotelu Chelsea, swojego azylu na Mount Baldy oraz wyjątkowej kobiety, bohaterki piosenki „Suzanne”, która w latach sześćdziesiątych przyniosła mu sławę. Usłyszymy również fragmenty koncertu „Came so far for beauty”, który odbył się w 2005 roku w Sydney. Wykonano na nim największe przeboje artysty, m.in. „I’m Your Man” i „A Thousand Kisses Deep”.

Środa

08:10 - TVP Kultura - Portrety: Poeta emeritus
Film o znakomitym poecie i dramatopisarzu Tadeuszu Różewiczu to poruszająca opowieść o przemijaniu. W dokumencie występują również najbliżsi artysty, m.in. żona i synowie oraz przyjaciele Ryszard Przybylski i Mieczysław Porębski.

09:00 - Kino Polska - Orzeł
Jesienią 1939 roku, po kapitulacji Polski, dowództwo okrętu podwodnego „Orzeł” decyduje się nie składać broni i walczyć z wrogiem. Statek dociera do Tallina, położonego w neutralnej Estonii. Tam załoga uzupełnia zapasy paliwa i zostawia ciężko rannego dowódcę. Wkrótce okazuje się jednak, że miejscowe władze - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - podejmują decyzję o jego internowaniu. Nowy kapitan, Grabiński (Wieńczysław Gliński), rozkazuje natychmiastową ucieczkę do Anglii. Okrętowi udaje się potajemnie opuścić port. Aby dotrzeć do Wielkiej Brytanii, załoga musi najpierw przepłynąć teren Bałtyku, kontrolowany przez niemiecką marynarkę wojenną. Film Leonarda Buczkowskiego jest swobodnie oparty na autentycznych wydarzeniach historycznych. Bohaterski wyczyn „Orła” stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z hitlerowcami i symbolem nadziei na odzyskanie wolności. Odtwórcy głównych ról: Wieńczysław Gliński, Bronisław Pawlik i Aleksander Sewruk otrzymali Srebrne Medale na MFF w Moskwie w 1959 roku.

09:05 - Canal+ - Cud w Krakowie
Żydowska dzielnica w Budapeszcie. Piotr (Daniel Armin Ivan) wychowuje się u babci, Manciki (Itala Bekes). Kobieta pochodzi z Krakowa, z rodziny Rosenthalów. Uciekła z Polski podczas wojny. Oboje z wnukiem uwielbiają czytać i wyszukują książek z utraconej biblioteki Manciki. Chcą odnaleźć zwłaszcza jedno dzieło, należące kiedyś do rabina Lewiego (Franciszek Pieczka), który rzekomo potrafił wskrzeszać umarłych. Trop wiedzie m.in. do antykwariatu pana Somfai. Po śmierci babci dorosły Piotr (Maciej Adamczyk) przenosi się do Krakowa. Zauważa w antykwariacie węgierską studentkę, Eszter Ranki (Eszter Biro). Ma ona przy sobie starą książkę, w której Piotr rozpoznaje księgę rabina Lewiego. Kradnie dziewczynie torbę. Zdesperowana Eszter spędza noc w towarzystwie połykacza ognia, Aurela (Bartłomiej Świderski), a rano rusza na poszukiwanie Piotra. Gdy spotykają się ponownie, chłopak opowiada jej o babci i o księdze, której brakujące kartki rodzina Rosenthalów ocaliła przed Niemcami. Po skompletowaniu tajemniczego dzieła Piotr doświadcza dziwnych zdarzeń. Spotyka również rabina, który zgadza się pomóc mu w nawiązaniu kontaktu ze zmarłą babcią.

14:55 - Kino Polska - Ocalić miasto
Kraków, grudzień 1944 roku. Nad miastem zostają zrzuceni radzieccy zwiadowcy. Ich dowódca, kapitan Siemionow (Aleksander Bielawski), jest ranny i wymaga pomocy. Ukrywają go w swoim domu Marian Nowacki (Jan Krzyżanowski) i jego żona Jadwiga Nowacka (Teresa Budzisz-Krzyżanowska), sprzątaczka w biurze inżyniera Hansa Krugera (Jerzy Tkaczyk) z niemieckiej Abwehry, a zarazem łączniczka polskiego podziemia. Tymczasem gubernator Hans Frank (Jerzy Duszyński) podejmuje decyzję o zaminowaniu terenów Krakowa. Jego podwładni podkładają bomby pod miejscowe zabytki, umieszczają także ładunki w podziemiach i kanałach. Żołnierze AK i dowodzonego przez Kazimierza Pawlaka (Zbigniew Kryński) oddziału AL poznają ich plany. Próbują nie dopuścić do wysadzenia miasta w powietrze. Zjednoczone oddziały zdobywają plan rozmieszczenia min i przystępują do ich rozbrajania. Pomagają im Masza (Nina Masłowa), Sieroża (Kirył Arbuzow) i inni radzieccy sojusznicy z grupy Siemionowa. W trakcie akcji ginie wielu żołnierzy podziemia. Niebawem gubernator Frank ucieka z Krakowa i nakazuje swoim podwładnym przystąpić do wysadzenia miasta. Dowództwo Armii Czerwonej zarządza wykonanie błyskawicznego manewru, dzięki któremu Kraków ma zostać zdobyty bez pomocy artylerii. Scenariusz filmu, uhonorowanego Nagrodą Główną Jury podczas FPFF w Gdańsku w 1976 roku, powstał na motywach noweli Andrzeja Szczypiorskiego.

17:45 - Polsat Viasat History - Najwspanialsza bitwa Aleksandra Wielkiego
Historyk Michael Wood wyrusza do Syrii i Iraku, podążając śladem Aleksandra Wielkiego, który w 331 roku p.n.e. pod Gaugamelą, w okolicach dzisiejszego Mosulu, stoczył historyczną bitwę przeciwko potędze perskiego imperium. Rozbicie wojsk wroga umożliwiło macedońskiemu przywódcy m.in. zajęcie Babilonu. Dzięki wnikliwej analizie tablic zapisanych pismem klinowym, które znajdują się w British Museum, oraz papirusów odkrytych w Egipcie, angielski uczony ustala nowe fakty dotyczące przebiegu walk.

20:15 - Kino Polska - Krzyżacy
Rok 1409. Młody rycerz Zbyszko (Mieczysław Kalenik) ma zostać stracony za znieważenie krzyżackiego posła. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej (Lucyna Winnicka), Danusia (Grażyna Staniszewska), córka Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski). Dziewczyna staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy porywają córkę Juranda. Informują zrozpaczonego ojca, że Danusia zostanie uwolniona, jeśli stawi się on na zamku w Malborku. Choć Jurand podporządkowuje się ich woli, przedstawiciele zakonu nie dotrzymują danego słowa i wtrącają go do więzienia. Tymczasem Zbyszko zabija Rotgiera (Tadeusz Kosudarski), przybranego syna komtura Szczytna, Zygfryda de Löwe (Henryk Borowski). Ten w odwecie pozbawia Juranda oczu, języka i dłoni. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko rozpacza po jej śmierci. Po długim czasie zaręcza się z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Tymczasem konflikt z zakonem przybiera na sile. Niedaleko wsi Grunwald dochodzi do finalnego starcia, podczas której Jagiełło (Emil Karewicz) w porozumieniu z bratem Witoldem (Józef Kostecki) rozbija krzyżacką potęgę. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, zaliczana do najbardziej kasowych produkcji polskich. Premiera filmu odbyła się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Czwartek

8:15 - Polsat Viasat History - Fałszerze na usługach Hitlera
Program opowiada o fałszerstwie jakiego chciał dokonać Hitler. Podczas II wojny światowej zaplanował on wprowadzenie na rynek dużej ilości fałszywych funtów brytyjskich, aby w ten sposób osłabić gospodarkę tego kraju. Do realizacji planu wybrał spośród więźniów obozów koncentracyjnych najzdolniejszych drukarzy, typografów, grawerów i malarzy, aby pomogli mu w produkcji fałszywych banknotów. Po pokonaniu początkowych trudności udało się wydrukować około 140 milionów brytyjskich banknotów, nigdy jednak nie wprowadzono ich do obiegu. Wraz z przybyciem Armii USA i kapitulacją Niemiec podrobione pieniądze zniszczono w celu zatarcia śladów operacji.

13:55 - TVP Polonia - Sen o morzach i koloniach
Obraz porusza sprawę zapomnianego wątku dotyczącego historii dwudziestolecia międzywojennego. Liga Morska i Kolonialna była jedną z największych polskich organizacji społecznych liczącą setki tysięcy członków. Stowarzyszenie to zajmowało się polityką kolonialną. Polski konsul w Kurytybie, Kazimierz Głuchowski, dowodził, że Polsce należy się dziesięć procent kolonii niemieckich. Autor filmu dociera m.in. do dokumentów z archiwów rządu francuskiego świadczących o tym, że Francja wystąpiła z inicjatywą polskiego osadnictwa na Madagaskarze.

13:10 - TVP Kultura - Leśmian
Fabularyzowana biografia Bolesława Leśmiana (Piotr Bajor). Głównym wątkiem opowieści o życiu poety jest jego związek z Teodorą Lebenthal (Iwona Katarzyna Pawlak), którą poznał w wakacje 1917 roku. Twórcy dokumentu postawili sobie za cel przełożenie Leśmianowskiej wizji świata na język filmu. Wykorzystano w nim m.in. wspomnienia Izabeli Czajki-Stachowicz, Jana Brzechwy i Edwarda Kozikowskiego.

15:30 - CANAL+ - Henryk IV (1/2)
Król Anglii, Henryk IV (Jeremy Irons), jest zirytowany postępowaniem swojego najstarszego syna. Następca tronu, Hal (Tom Hiddleston), najchętniej spędza bowiem czas w tawernach, w towarzystwie plebsu i pijaków. Jego stałym kompanem jest otyły i tchórzliwy rycerz, sir John Falstaff (Simon Russell Beale), z którego zresztą książę nagminnie stroi sobie żarty. W tym samym czasie Hotspur (Joe Armstrong), który chowa do władcy urazę i sam pragnie zasiąść na tronie, podburza inne rody szlacheckie i planuje bunt. W działaniach wspiera go ojciec, hrabia Northumberland (Alun Armstrong), oraz wuj - hrabia Worcester (David Hayman). W obliczu takiego zagrożenia Hal otwarcie wspiera ojca. W 1403 roku dochodzi do bitwy pod Shrewsbury, w której Henryk IV oraz jego następca pokonują konkurentów. W potyczce tej ginie Hotspur. Zrozpaczony hrabia Northumberland postanawia pomścić śmierć syna.

18:10 - TVP Historia - Generał Stanisław Maczek
Film opowiada o życiu i służbie wybitnego polskiego wojskowego. Generał Stanisław Maczek był dowódcą 1. Dywizji Pancernej, która w latach 1944 - 1945 walczyła o wyzwolenie Francji, Belgii i Holandii. Dokument zawiera oryginalne nagrania z głosem generała, materiały z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Generała Sikorskiego w Londynie, z archiwum WFDiF, ze zbiorów Stefana Kotowicza, Janusza Moszczyńskiego, Jerzego Żegoty - Januszajtisa i Krzysztofa Barbarskiego.

18:10 - ale kino+ - Coco Chanel
Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

22:00 - Discovery World - Naukowe eksperymenty III Rzeszy
W czasie II wojny światowej niemieccy naukowcy pracowali nad możliwie najskuteczniejszą bronią masowego rażenia. Jeszcze przed 1945 rokiem Niemcy były w czołówce państw posiadających najnowocześniejsze technologie zbrojne, które do dziś są wykorzystywane m.in. w przemyśle lotniczym.

Piątek

06:05 - Kino Polska - Ludzie z pociągu
Jesień 1943 roku. Pasażerowie uszkodzonego pociągu muszą spędzić dobę na małej stacji kolejowej w Kurianach. W grupie podróżnych są młody konspirator Piotr (Andrzej May) i opiekująca się nim dziewczyna Anna (Janina Traczykówna), wdowa (Danuta Szaflarska) i jej przybrana córka o semickich rysach twarzy Marylka (Małgorzata Dziedzic), chłopiec z psem (Maciej Damięcki), szmalcownik czy karciani szulerzy. Podczas wspólnego oczekiwania na odjazd ludzie rozmawiają, nawiązują znajomości, grają w karty. Na stację przybywa niespodziewanie odział żandarmerii, jeden z Niemców zauważa w poczekalni karabin maszynowy. Hitlerowiec daje pasażerom kilka minut na przyznanie się, do kogo należy broń. Jeśli nie znajdzie się właściciel żandarmi rozstrzelają co piątego podróżnego. Nieoczekiwanie całą winę bierze na siebie chłopiec, za co zostaje okrutnie pobity. Niemcy odjeżdżają, kiedy okazuje się, że właścicielem broni jest pijany żandarm kolejowy znaleziony w zagajniku przez zawiadowcę stacji Kalińskiego (Jerzy Block). Skatowany, bliski śmierci chłopak tłumaczy innym dlaczego się przyznał. Współscenarzystą filmu jest Marian Brandys, autor opowiadania „Chłopiec z pociągu”, literackiego pierwowzoru „Ludzi z pociągu”.

07:55 - Polsat Viasat History - Zatopiony sekret Hitlera
Dokumentalny zapis akcji z lata 2003 roku, kiedy wydobyto drogocenny ładunek z wraku niemieckiego statku towarowego „Hydro”. Podczas drugiej wojny światowej został on zniszczony przez norweski ruch oporu. Odkrycie zawartości wraku rzuca nowe światło na sprawę budowy broni atomowej przez hitlerowców.

10:20 - Polsat Viasat History - 400 lat teleskopu
Historyczna kronika teleskopu od czasów Galileusza. Przyrząd ten wywarł ogromny wpływ na rozwój astronomii i zmienił nasze postrzeganie siebie jako części niezmierzonego wszechświata. Specjaliści wyjaśniają w filmie różne teorie naukowe. Rozważają m.in. tezę Galileusza dotyczącą odkrycia teleskopu, który miał wystawiać na próbę nauki ówczesnych religii oraz analizują najnowsze przypuszczenia na temat życia na innych planetach i poszerzania się wszechświata. Widzowie dowiedzą się również, jak przebiegają prace nad tworzeniem gigantycznych teleskopów wielkości stadionu.

12:55 - Polsat Viasat History - Człowiek wśród gwiazd: cała prawda o Gagarinie
Biografia Jurija Gagarina, pierwszego w historii kosmonauty, postaci owianej wielką sławą na całym świecie. Poznajemy przebieg pamiętnego lotu w kosmos, który odbył się 12 kwietnia 1961 r.. Gagarin musiał się też zmierzyć z innymi wyzwaniami, otrzymał m.in. zakaz powtórnego lotu w kosmos, zwiedzał świat jako rozpoznawalna na całym świecie gwiazda, goszcząc np. u królowej brytyjskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne KGB, rosyjskiego centrum lotów kosmicznych, a także wywiady z osobami uczestniczącymi w pionierskich dla ludzkości misjach.

13:35 - TVP Historia - Roman Dmowski
Film poświęcony jednemu z ojców polskiej niepodległości - Romanowi Dmowskiemu. Twórcy przyglądają się jego skomplikowanej biografii - od spędzonego na warszawskich przedmieściach dzieciństwa, poprzez aktywność w kółkach samokształceniowych i konspiracji niepodległościowej, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości w rosyjskiej Dumie i na konferencji w Wersalu, po okres międzywojnia, gdy był, obok marszałka Piłsudskiego i Wincentego Witosa, jednym z najbardziej wpływowych mężów stanu.

14:00 - National Geographic - Cegła po cegle: Wznoszenie muru berlińskiego
Mający ponad 43 kilometry długości mur berliński stał przez ponad 28 lat. Rozdzielił tysiące osób, które musiały zaakceptować zupełnie nową rzeczywistość. Autorzy programu docierają do ludzi, który brali udział w projektowaniu, budowaniu i naprawianiu muru, a także świadków, którzy widzieli ludzkie dramaty związane z tą gigantyczną budowlą.

23:31 - TVP Info - Królik po berlińsku
Przed II wojną światową plac Poczdamski w Berlinie tętnił życiem. Po 1945 r. zamienił się jednak w dziką łąkę, na której powstały ogródki działkowe. W poszukiwaniu pożywienia ściągnęły tam dzikie króliki z całego miasta. Pewnego dnia przez środek terenu poprowadzono potężny mur, a potem drugi - równoległy. Pomiędzy tymi ścianami ciągnął się pas ziemi niczyjej, który stał się swoistym azylem dla żyjących tam stworzeń. Ludzie z całego świata przyjeżdżali, by zobaczyć ten jedyny w swoim rodzaju króliczy rezerwat. Berlińskie króliki szybko zwiększyły swoją populację. Po upadku muru osobniki musiały znaleźć sobie nowe schronienia. Dziś żyją one na zwykłych podwórkach i w parkach, gdzie muszą rywalizować o jedzenie z innymi zwierzętami. Materiał Bartosza Konopki znalazł się wśród filmów kandydujących do Oscara 2009 w kategorii: najlepszy dokument długometrażowy.

23:55 - Polsat - Ostatni król Szkocji
Lata 70. XX wieku. Tuż po skończeniu studiów medycznych Szkot Nicholas Garrigan (James McAvoy) postanawia udać się do jednego z krajów Trzeciego Świata, by pomagać potrzebującym. Jego wybór pada na Ugandę. Gdy zjawia się on w tym afrykańskim państwie, dochodzi tam do przewrotu, w którym władzę przejmuje okrutny i bezwzględny Idi Amin (Forest Whitaker). Wkrótce Garrigan zostaje wezwany do dziwnego wypadku. Okazuje się, że poszkodowanym jest Amin, którego samochód zderzył się z krową. Garrigan szybko zdobywa sympatię zafascynowanego szkocką kulturą przywódcy i niebawem zostaje jego prywatnym lekarzem. Początkowo oczarowany silną osobowością i stylem bycia dyktatora, z czasem zaczyna dowiadywać się o popełnianych przez jego ludzi zbrodniach. Ich ofiarą pada także jego kochanka i jedna z żon Amina, Kay (Kerry Washington). Nicholas, coraz bardziej przerażony dziejącymi się wokół niego wydarzeniami, postanawia uciec z Ugandy. Nie jest to jednak proste. Brytyjski wywiad zgadza się udzielić mu pomocy. W zamian jednak żąda otrucia Amina...

Sobota

07:00 - Polsat Viasat History - Dzieci Stalingrodu
Dokument przedstawia relacje naocznych świadków oblężenia Stalingradu. Widzowie przekonają się, jak wyglądała jedna z największych bitew II wojny światowej widziana oczami osób, które w1942 r. miały od 10 do 14 lat.

10:45 - CANAL+ - Henryk V
Król Henryk V (Tom Hiddleston), syn Henryka IV, odpowiedzialnie i mądrze rządzi Anglią. Skupia się na umacnianiu administracji kraju i jego skarbu. Wszystkie jego działania zmierzają do objęcia władzy nad Francją. Monarcha wysyła oficjalne pismo, żądając francuskiej korony. W odpowiedzi zostaje upokorzony. Zaczyna drobiazgowe przygotowania do wojny. Niebawem wraz ze swoimi oddziałami pokonuje kanał La Manche. Szybko podbija miasto Harfleur, okazując łaskę jego mieszkańcom. Dotknięty chorobą psychiczną król Karol VI Szalony nie chce się poddać, ale zwycięstwo Anglików wydaje się przesądzone. Henryk V bierze za żonę córkę francuskiego władcy, Katarzynę de Valois (Mélanie Thierry). Jego rządy nie trwają jednak długo. Ostatnia część drugiej tetralogii Williama Szekspira - serii kronik opisujących życie trzech angielskich władców.

12:30 - Polsat Play - Wojna koreańska w kolorze
Kronika krwawej wojny koreańskiej (1950-1953), w której wykorzystano odtajnione niedawno materiały archiwalne oraz prywatne filmy i zdjęcia z frontu. Wojska Północnej Korei wspierane były przez komunistyczną armię chińską, Koreę Południową popierały siły ONZ. Skutki wojny były mocno odczuwalne jeszcze długo po jej zakończeniu. Twórcy dokumentu prezentują m.in. inwazję na Inchon, bitwę o Seul, kampanię na rzece Naktong i bombardowania Korei Płn. W filmie wykorzystano też materiały reżysera Johna Forda na temat walk 1. Dywizji Korpusu Piechoty Morskiej USA oraz prywatne filmy żołnierzy ukazujące wizytę Marilyn Monroe w Korei.

14:00 - Polsat Play - Dzienniki wojenne, rok 1939
Historia świata jest tak naprawdę historią wojen. Większość krajów toczyła jakieś wojny, bardziej lub mniej krwawe. Nowe narody walczyły o wolność, ustanawiano nowe prawa, protestowano przeciwko nim. Można powiedzieć że człowiek ma wojnę we krwi. Dziś świat próbuje żyć w harmonii i pokoju, a jednak wielu z nas z szacunkiem i uwagą słucha legend o starciach sprzed lat. W XX wieku przez świat przetoczyły się dwie wojny i to właśnie one ukształtowały naszą rzeczywistość. Wielka woja z lat 1914-1918 i najkrwawsza ze wszystkich - II wojna światowa.

20:10 - Polsat Viasat History - Sagi wikingów
Przed setkami lat w Islandii wikingowie zaczęli zapisywać historię swojego życia w formie opowieści nazywanych sagami. Są one prawdziwymi dziełami literackimi, a jednocześnie opisują autentyczne wydarzenia. Stanowią bezcenne dokumenty historyczne przywołujące dawny świat północnych wojowników. Współcześnie Islandia należy do najbardziej rozwiniętych literacko krajów na świecie. O sagach opowiadają w filmie historycy, uczeni i bajarze.

Niedziela

06:00 - Polsat Viasat History - Bursztynowym szlakiem - od Dunaju po Adriatyk
Bursztyn uznaje się za kamień, choć tak naprawdę jest skamieniałą żywicą z drzew iglastych. Dawniej za magiczne cechy uznawano jego rudy kolor i przezroczystość. Nic więc dziwnego, że w wielu rejonach świata był pożądany jak drogi klejnot. Zastygłe w jantarze okazy tylko podbijały jego wartość, ponieważ dostarczały badaczom przyrody informacji o tym, jak wyglądała flora i fauna na ziemi w minionych epokach. Autorzy dokumentu odwiedzają regiony szczególnie istotne dla bursztynu i te, które zyskały na znaczeniu dzięki międzynarodowym projektom zainicjowanym przez Unię Europejską.

10:20 - TVP Historia - Zwykły, święty człowiek
O życiu u boku papieża Polaka opowiadają jego najbliżsi współpracownicy, duchowni i dziennikarze. Ujawniają wiele dotąd nieznanych wydarzeń i sytuacji z czasów pontyfikatu. Wspominają wizyty papieża w Polsce, pielgrzymki po świecie, a także opowiadają, jakim człowiekiem był Jan Paweł II na co dzień. Swoimi refleksjami podzielą się m.in. metropolita krakowski Stanisław Dziwisz oraz ksiądz Adam Boniecki. Bliscy zapamiętali go jako człowieka bardzo zdyscyplinowanego, poświęcającego długie godziny na modlitwy. Mimo wielu obowiązków nigdy nie tracił pogody ducha i ochoty do żartów. Potrafił też być nieugięty. Wszystkie wypowiedzi uzupełniają materiały archiwalne, fragmenty kazań i przemówień Jana Pawła II.

15:00 - TVP Info - Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii
Fascynujący cykl skierowany do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prowadzący Adam Sikorski w interesujący sposób prezentuje sensacyjne wydarzenia, najczęściej z dziejów współczesnych Polski. Wśród podejmowanych przez niego tematów znajdują się m.in. losy polskiego podziemia niepodległościowego oraz historia PRL. Każdy z odcinków ma charakter wyprawy poszukiwawczej.

20:50 - Polsat Viasat History - 778 - Pieśń o Rolandzie
Epos rycerski Pieśń o Rolandzie to bardzo ważne dzieło naszego dziedzictwa kulturowego. Film przenosi widzów do okresu sprzed 1200 lat w poszukiwaniu źródeł i znaczenia tego jednego z najstarszych i najbardziej znanych utworów literackich w tożsamości europejskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz