Twierdza Modlin sprzedana! Za dziewiątym razem. Co teraz?


Twierdza Modlin została sprzedana. Udało się to dopiero w dziewiątym przetargu. Cena sprzedaży wyniosła 35,7 mln zł, jednak ze względu na bonifikatę spowodowaną wpisaniem fortyfikacji na listę zabytków nabywca zapłaci połowę z tej sumy. Przetarg wygrała firma deweloperska.

Twierdza Modlin. Zakreślony obszar przeznaczony do przetargu / fot. amw.com.pl

Twierdza Modlin. Zakreślony obszar przeznaczony do przetargu / fot. amw.com.pl

Agencja Mienia Wojskowego próbowała sprzedać ten obiekt od 2008 r. Mimo obniżki ceny wywoławczej i kolejnych przetargów, dopiero za dziewiątym razem udało się sprzedać twierdzę. Początkowo wyceniano ją na ponad 200 mln zł, ostatecznie zwycięzca zapłaci 17,85 mln zł (po bonifikacie).

Cały kompleks wpisany jest na listę zabytków, ale konserwator zgodził się na ustępstwa względem potencjalnego nabywcy. Być może powstanie tam teraz osiedle mieszkaniowe wkomponowane w twierdzę - „wojskowe lofty” - wraz z kompleksem biurowym.

Całość nieruchomości składające się na twierdzę położone są na terenie dawnego zespołu fortyfikacyjnego Twierdza Modlin – obecnie dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego.

Twierdza Modlin jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Składa się z cytadeli oraz umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz dwóch pierścieni fortów. Twierdza Modlin stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskich, rosyjskich i polskich.

Historia budowy Twierdzy sięga czasów napoleońskich, gruntowna jej przebudowa i rozbudowa nastąpiła w okresie carskim. Nieruchomości będące przedmiotem sprzedaży usytuowane są w centralnej części Twierdzy i stanowią jeden zwarty kompleks. Na ich obszarze znajduje się najstarsza część Twierdzy, z bramą i zachowanym przebiegiem wałów napoleońskich, unikalny budynek koszar obronnych o długości 2250 m i narysie nieregularnego sześcioboku oraz inne budowle fortyfikacyjne i pomocnicze. Mimo zniszczenia części budowli murowanych i miejscowych zniekształceń form ziemnych, całość założenia jest dość dobrze zachowana, z czytelnym układem przestrzennym. Jest to jeden z najcenniejszych fragmentów Twierdzy, o kluczowym znaczeniu dla zagospodarowania i rozwoju całej dzielnicy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Apolityczny pisze:

    W Polsce popularne są przeceny, więc skąd zdziwienie że władze wyprzedają po przecenach spuściznę kulturową narodu (nie swoją, bo z kulturą władze nie mają nic wspólnego).

  2. Ars pisze:

    Lofty czy biura? A nie za daleko od Warszawy?

Zostaw własny komentarz