Apel do BBC: Nie emitujcie antypolskiego oszczerstwa


Reduta Dobrego Imienia wystosowała list do Danny’ego Cohena, szefa całości działalności telewizyjnej BBC, w którym apeluje o porzucenie planów jego emisji.

Plakat przygotowany przez reduta-dobrego-imienia.pl

Plakat przygotowany przez reduta-dobrego-imienia.pl

„BBC uchodziło za wzorzec obiektywizmu i rzetelności. Wzywamy Pana do kontynuowania tej tradycji i odstąpienia od emisji „Unsere Mütter, unsere Väter”, który to film jest próbą reinterpretacji historii w celowo nieuczciwy sposób” - piszą twórcy listu.

Jego autorzy na stronie reduta-dobrego-imienia.pl proszę o podpisanie się pod ich apelem oraz wysyłaniem maili na skrzynkę Danny’ego Cohena.

Całość listu:

Dnia 23. sierpnia b.r w mediach niemieckich podana została informacja, że telewizja BBC po zakupie niemieckiego filmu „Unsere Mutter , unsere Vater” ma zamiar jeszcze w tym roku wyemitować go w swoim programie.

Film ten jest przykładem antypolskiego oszczerstwa, znieważającym pamięć Polaków walczących z niemieckimi okupantami. Twórcy tego filmu przedstawili Polaków jako zoologicznych antysemitów – co jest nie tylko historyczną nieprawdą lecz także ma konkretny cel – zrzucenie odpowiedzialności za zbrodnie Holocaustu na Polaków. Rozpowszechnianie tego filmu przez Niemców na całym świecie, także w Wielkiej Brytanii ma na celu „podzielenie się odpowiedzialnością” za czyny, które w rzeczywistości spadają tylko i wyłącznie na Niemców, jako tych, którzy wywołali II wojnę światową i obmyślili i wykonali diabelski plan Holocaustu.

BBC uchodziło za wzorzec obiektywizmu i rzetelności. Wzywamy Pana do kontynuowania tej tradycji i odstąpienia od emisji „Unsere Mütter, unsere Väter”, który to film jest próbą reinterpretacji historii w celowo nieuczciwy sposób.

Wzywamy Pana w imię pamięci polsko-brytyjskiego braterstwa broni i w imię prawdy.

Reduta Dobrego Imienia/Polska Liga Przeciw Zniesławieniom będzie bez wytchnienia działać przeciwko dystrybucji filmu rozpowszechniającego rasistwoskie uprzedzenia w stosunku do Polaków. Będziemy także i wzywać Polaków zamieszkałych w Wielkiej Brytanii do protestów przeciwko rozpowszechnianiu tego filmu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

7 komentarzy

 1. marian pisze:

  Wszystkie opcje spojrzenia na wojnę mają prawo funkcjonować, Polacy nie mają monopolu na tę tragedię. Dziękuję. Dobranoc.

 2. FRVV pisze:

  To teraz liczymy na Patriae Fidelis na zorganizowanie demonstracji przed BBC w Londynie!

 3. Szymon pisze:

  Nie, wcale nie. Historia potoczyła się tak jak się potoczyła. Niemcy mordowali Polaków, większość Polaków to wcale nie antysemici i tak dalej,
  Jeśli chcesz przedstawiać jakieś „inne punkty widzenia” to podpisuj swoje dzieło jako historical-fiction albo fantasy a nie jako serial historyczny a nie dokumentalny.
  W tej chwili to monopolu na pewno nie mają ale zatem kto ma? Wychodzi na to, że agresorzy.

 4. Emila pisze:

  Monopol na tragedię? Problem się tyczy przekłamań na korzyść tych, którzy tę wojnę wywołali. Polacy nie byli jedynymi poszkodowanymi, ale stawianie nas w świetle oprawców jest po prostu oszczerstwem.
  Podobny problem tyczył się „polskich obozów zagłady”. Co zrozumiał świat? Że to były obozy zakładane przez Polaków.
  Zdecydowanie popieram Redutę...

 5. adrian pisze:

  Można byłoby wykupić czas antenowy przed filmem i puścić klip w którym mówi się że to kłamstwo itp (taka mała propozycja do której oczywiście kasa jest potrzebna 🙂 )

 6. Piotrek pisze:

  Mam małą uwagę: niech BBC przedstawia tylko wyidealizowany obrazek polskiego partyzanta - żołnierza czyli takiego co to nawet źle o Żydach nie pomyślał, myśli miał czyste i nieskalane żadnymi „kudłatymi pomysłami”, brał wszystko „na klatę”, był miły i uprzejmy, żadnego czyny niegodnego nie potępił, każdemu w potrzebie pomógł na miarę swych możliwości (czyli albo przekazał, albo wskazał, albo pieniędzy dał aż nadto, do tego i ubrania i chleba nie poskąpił), żadnego palcem granatowemu czy (tfu zgiń zapomnij) okupantowi nie sprzedał, brzydził się kradzionym, a każdemu zabitemu mówił przepraszam, że Cię zabijał. Aha i o mszy niedzielnej nie zapominał.
  Ludzie: to do tego-owego jest film: taki sam jak Pancerni, ileś mgnień wiosny, Żelazny Krzyż i co tam jeszcze się da wymodzić, aha i co od Kellyego. Takie mają wyobrażenie i cześć - osobna sprawa, ze w wypadku antysemityzmu solidnie na nie zapracowaliśmy, na tyle mocno, że i w ’68 r. nie było problemów z rozpętaniem kampanii przeciw Syjonistom co do Syjonu...
  Proponuję nieco sensowniejszą robotę niż zawracanie sobie głowy taki bzdetami...

Zostaw własny komentarz