„Historyczne” aplikacje na smartfony, z którymi warto się zapoznać |
Subiektwyny przegląd aplikacji znalezionych w czeluściach Internetu, które mogą zainteresować nie tylko wielbicieli historii, ale również uczniów i studentów, służąc jako ciekawe i niebanalne pomoce naukowe.
Today in history
Aplikacja ta to nic innego jak mobilne kalendarium, które informuje nas, wraz z krótkim opisem, jakie ważne wydarzenie, na przestrzeni dziejów, miało miejsce danego dnia. Użytkownik ma możliwość wyboru, jakiego typu rocznice chce przejrzeć: święta, rocznice urodzin, śmierci czy wydarzenia ze świata, a następnie może je udostępnić na swoim profilu w wybranym serwisie społecznościowym. Aplikacja posiada również prostą wyszukiwarkę, natomiast po kliknięciu w wybraną datę oferuje szereg linków odsyłających użytkownika do powiązanych z wydarzeniem informacji.
iOS : http://itunes.apple.com/pl/app/today-in-history-lite/id312028719?mt=8
Android: http://play.google.com/store/apps/details?id=com.downshift.android.tih
Blackberry (aplikacja płatna): http://appworld.blackberry.com/webstore/content/2599/
Learn World History
Aplikacja umożliwia nie tylko chronologiczny przegląd najważniejszych dat z historii świata, ale również sprawdzenie swojej wiedzy w formie wciągającego quizu wg kategorii „co było najpierw„ i „kiedy to się wydarzyło„. W ustawieniach istnieje możliwość wyboru tematów „Sztuka i kultura„, ”Nauka i odkrycia”, ”Polityka i wojny” oraz zawężenia interesującego nas przedziału czasowego.
Android: http://play.google.com/store/apps/details?id=net.xenotropic.quizznworldhistfree
US History
Aplikacja US History jest już przeznaczona dla osób o bardziej sprecyzowanych i zawężonych zainteresowaniach. Wydana z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości, umożliwia przegląd najważniejszych historycznych dokumentów, takich jak Konstytucja, Deklaracja niepodległości, tzw. Federalist Papers oraz tekstów przemówień, listów, petycji itd. jak również spis wszystkich amerykańskich prezydentów wraz z syntetycznymi notkami. Ponadto użytkownik może zapoznać się z wszystkimi 50 stanami USA, najważniejszymi datami z historii, a jeśli jeszcze będzie mu mało, może przejrzeć ciekawostki bądź poczytać o amerykańskich siłach zbrojnych.
Android: http://play.google.com/store/apps/details?id=com.matt.android.adds.freeHistory
Name that II WW thing
Aplikacja przeznaczona dla osób, które szczególnie interesuje okres II wojny światowej i mają ochotę, w trochę inny, nietypowy sposób, sprawdzić swoją wiedzę. Użytkownik wybiera poziom trudności quizu oraz liczbę pytań, na które chce odpowiedzieć. Następnie wyświetlana zostaje mu seria fotografii, zaś jego zadaniem jest znalezienie, pośród 4 możliwości, odpowiedzi na to, co widzi. Zaraz po udzieleniu odpowiedzi, niezależnie od tego, czy jest ona poprawna czy nie, pojawia się link przekierowujący nas do odpowiedniego hasła na Wikipedii, związanego z obiektem/osobą przedstawioną na zdjęciu. Niezależnie można obejrzeć również galerię fotografii, które wykorzystuje aplikacja.
Android: http://play.google.com/store/apps/details?id=com.wwiiquiz
Windows Phone (aplikacja płatna): http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/name-that-wwii-thing/d4c37f51-70b5-4ae5-aa50-f2e2227a6a6c
Blackberry (aplikacja płatna): http://appworld.blackberry.com/webstore/content/31683888/?countrycode=PL
HistoryDaily
Aplikacja, stworzona przez znaną z edukacyjnych projektów mobilnych i aplikacji dla muzeów firmę Moiseum, codziennie publikuje informację o jednym wydarzeniu historycznym, w formie „kartki z kalendarza”.
Wondows Phone: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/historydaily/a8eff1d1-fa2c-455a-9bc9-d811db4219ab
***
Jeśli znasz dobrą aplikację historyczną, która nie znalazła się w moim przeglądzie, koniecznie napisz o niej w komentarzu.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.