Premiera: „Burza: Ucieczka z Warszawy ’40”


Pod koniec września, nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka ukaże się książka znanego pisarza nurtu science fiction Macieja Parowskiego „Burza: Ucieczka z Warszawy 40′”.  Jest to drugie wydanie bardzo ciekawej wizji alternatywnej historii II Wojny Światowej.

burza ucieczka zysk

Maciej Parowski

Burza: Ucieczka z Warszawy ’40

We wrześniu 1939 roku ulewne deszcze powstrzymały natarcie niemieckiej armii na Polskę. Hitler poniósł klęskę i zostaje w niesławie zesłany na Wyspę Świętej Heleny. Tymczasem do świętującej zwycięstwo Warszawy zjeżdżają najwybitniejsi intelektualiści z Europy, powstaje też film z udziałem gwiazd światowego kina. Ktoś jednak próbuje zakłócić ten festiwal wolności – niemiecki mistrz czarnej magii porywa polskiego jasnowidza Ossowieckiego, a niemieccy i sowieccy szpiedzy snują sieci spisków. Rzeczywistość ulega dziwnemu rozszczepieniu – różne możliwe wersje historii przeplatają się ze sobą. Kanałami stolicy przemyka Antoś Powstaniec – chłopak przekonany, że miasto ogarnięte jest wojną...

Poprzednie wydanie, sygnowane znakiem Narodowego Centrum Kultury miało swą premierę w 2009 roku, a rok później zdobyła uznanie komisji IX edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznała autorowi wyróżnienie.

„Macieja Parowskiego w Burzy nie interesuje tryumf militarny Polski nad Niemcami, lecz zwycięstwo na poziomie ducha. Odwrócone losy drugiej wojny światowej to niezwykle popularny temat, i zawsze jest to literatura kompensacyjna, zawieszona na narodowych kompleksach. U Parowskiego natomiast nie znajdziemy ani śladu tej nuty, ponieważ on żyje mentalnie w Polsce, która żadnych kompleksów nie ma, gdyż jest potęgą ducha: to tutaj przyjeżdżają Hitchcocki, Orwelle, Camusy, dyskutują jak z równymi z Irzykowskimi, Gombrowiczami i Witkacymi – bo to jest ważne: sztuka, literatura, myśl, a nie taktyki bitew, uzbrojenie czołgów, cudowne bomby, superagenci i mordobicia. ”

Jacek Dukaj

„W starym rysunku Mleczki widzimy Pana Boga podczas aktu kreacji. Stwórca mówi do aniołka: „A Polakom zrobimy numer i umieścimy ich między Niemcami a Rosją”. Burza to znosi. Dwa wielkie mity związane z naszą historią właśnie się wypalają. Bóg zrobił numer Niemcom i Rosji, umieszczając Polskę między nimi.”

Łukasz Orbitowski

O autorze:

Maciej Parowski (ur. 1946 r. w Warszawie) to człowiek instytucja. Pisarz, krytyk i redaktor od ponad trzydziestu lat będący jednym z filarów polskiego środowiska fantastycznego. Od 1982 roku kierownik działu literatury polskiej w miesięczniku „Fantastyka„ (później „Nowa Fantastyka„), w latach 1992-2003 również jego redaktor naczelny. Twórca i redaktor naczelny magazynu ”Czas Fantastyki”. Autor książek: Bez dubbingu (zbiór felietonów, 1978), Twarzą ku ziemi (powieść, 1982), Sposób na kobiety (zbiór opowiadań, 1985), Czas fantastyki (eseje, wywiady, recenzje, 1990), Burza. Ucieczka z Warszawy ’40 (powieść, 2009) i Małpy Pana Boga. Słowa (eseje, wywiady, recenzje, 2011), a także współtwórca komiksów: cyklu o Funkym Kovalu (z Bogusławem Polchem i Jackiem Rodkiem) i Wiedźminie (z Bogusławem Polchem i Andrzejem Sapkowskim) oraz Burza (z Krzysztofem Gawronkiewiczem) i Naród Wybrany (z Jarosławem Musiałem). Wkrótce ukaże się jego nowa książka Małpy Pana Boga. Obrazy.

W 2007 roku minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski uhonorował Macieja Parowskiego srebrnym medalem „Gloria Artis”.

Wydawca: Zysk i-ska
ISBN: 978-83-7785-218-7
Liczba stron: 474
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena detaliczna: 39,90 zł

patronat medialny sprawuje historia logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz