Sierpniowe niebo. 63 dni chwały już w kinach


W „Sierpniowym niebie” wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

63 dni chwalyReżyser Ireneusz Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos„, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa„ z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim ”Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały„ w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę„ – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku” (Robert Darkowski) oraz ”Bilon” (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnych grup hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

Reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
Scenariusz: Ireneusz Dobrowolski
Zdjęcia: Romuald Lewandowski
Muzyka: Hemp Gru, Drum Freaks
Czas: -
Premiera: 13 września 2013 r. (Polska i świat)

Obsada: Krzysztof Kolberger (Profesor Szapiro), Anna Nehrebecka (Matka Basi), Anna Romantowska (Pani Robaczewska), Jerzy Nowak (Leonard), Łukasz Konopka (Milski), Stanisław Brejdygant (Aleksander Rudzki), Justyna Sieńczyłło (Tola), Aleksander Mikołajczak (Podsiolak/Inwestor).

Zwiastun:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz