W Warszawie stanie pomnik Witolda Pileckiego. Miasto wyłoży fundusze


W Warszawie za pieniądze pochodzące z budżetu miasta stanie pomnik pułkownika (rotmistrza) Witolda Pileckiego. Inicjatorem budowy monumentu było stowarzyszenie „Młodzi dla Polski” oraz redisbed.pl.

Witold Pilecki

Witold Pilecki

Ideę budowy pomnika poparła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem jako postać wybitnie zasłużona dla ojczyzny i honorowy obywatel Warszawy zasługuje na pomnik. Ma on zostać zbudowany we współpracy z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa i po rozpisaniu konkursu na projekt.

Nie są znane żadne propozycje lokalizacji pomnika Pileckiego. Radni PiS chcą by monument stanął na pl. Wileńskim na Pradze-Północ i tym samym zastąpił kontrowersyjny pomnik „Czterech Śpiących”.

Pilecki doczekał się w ostatnich latach trzech pomników, które zostały postawione w: Grudziądzu (2008), Krakowie (2008), Wrocławiu (2011) i Katowicach (2012). W Wieluniu znajduje się Park im Rotmistrza Pileckiego. Bohater jest też patronem wielu szkół i drużyn harcerskich.

Akcję budowy pomnika na  Facebooku popiera ponad 8 tys. osób: Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

8 komentarzy

 1. Gorol pisze:

  Kolejny sukces referendum w Warszawie 😀

 2. Tomasz pisze:

  Spokojnie, po 13 października nie będzie już funduszy

  • Gorol pisze:

   Takiego przypału to nie będzie 😛 Ale lepiej jakby pomnik stanął w centrum.

   • Tomasz pisze:

    Moim zdaniem lepiej, żeby wywalili 4 śpiących - dwie pieczenie przy jednym ogniu.

    A co do tego, że przypału nie będzie, to nie byłbym tego taki pewien, władza (miejska także) już nie raz pokazywała, że obiecanki przed wyborami i referendami można sobie w buty wsadzić.

 3. Włodarczyk pisze:

  Co oni mają do tych śpiących? Polityczna hucpa, niech się zajmą prlowskimi przepisami, które w wielu kwestiach utrudniają życie, a nie pomnikami...

 4. Łukasz pisze:

  Idealnie gdyby powstał na Pradze. Zobaczymy... może powstanie, a może nie.

  My proponujemy pomnik, na którego każdego stać i który może bardzo rozpowszechnić wiedzę o Pułkowniku Pileckim. Zeszyt szkolny: link

Zostaw własny komentarz