Vivat Vasa 2013. Rekonstrukcja bitwy pod Gniewem


Tegoroczna edycja największej w Polsce imprezy historycznej odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną odbędzie się 21 i 22 września na Zamku w Gniewie. 

Vivat VasaVivat Vasa rozgrywa się w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów - Zygmunta III Wazy króla polskiego oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego.

Po raz kolejny dojdzie do Wielkiej Bitwy pomiędzy Szwedami a Polakami. Na polu staną szwedzkie regimenty piechoty cudzoziemskiej uzbrojone w piki i muszkiety oraz działa regimentowe, a po polskiej stronie Chorągwie Husarskie i Pancerne, wspierane przez piechotę autoramentu narodowego. Działania Szweda zostaną zdławione przez niespodziewaną szarżę husarii, a wszystko uświetni wielki przemarsz z pochodniami po starówce miasta.

W ten weekend cały zamek będzie tętnił XVII- wiecznym życiem. Pod murami obozować będą wojska, na placu turniejowym odbywać się będą musztry i egzercerunki.

W czasie trwania imprezy widzowie będą świadkami:

  • salw armatnich i muszkietowych,
  •  egzercerunków chorągwi husarskiej,
  • musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego,
  • pojedynków szlacheckich,
  • wojskowych zabaw obozowych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz