Góry Świętokrzyskie – śladami Henryka Sienkiewicza


Góry Świętokrzyskie to nie tylko przepiękne krajobrazy, łagodne stoki górskie, po których można wędrować godzinami, ruiny wspaniałych zamków świadczących o przeszłości tego regionu. To ludzie, którzy pozostawili tutaj swój ślad.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku / fot. Lollencja, CC-BY-SA-3.0

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku / fot. Lollencja, CC-BY-SA-3.0

Więcej o historii Gór Świętokrzyskich znajdziesz tutaj. Przejdźmy teraz do Henryka Sienkiewicza. Jego ślad na Kielecczyźnie to muzeum pisarza w Oblęgorku. Jest to wieś odległa od Kielc o 18 km, położona w gminie Strawczyn, w Paśmie Oblęgorskim Gór Świętokrzyskich. W 1900 roku, w dwudziestolecie twórczości pisarz w darze od narodu, w uznaniu wybitnych zasług, otrzymał dworek wraz polami, lasami, żywym inwentarzem itp. Dworek był utrzymany w stylu eklektycznym, położonym parku utrzymanym w stylu angielskim. Cechą charakterystyczna budowli jest umieszczony nad wejściem kamienny husarz, nawiązujący do powieści „Krzyżacy”.

Uroczystości przekazania majątku odbyły się 22 grudnia 1900 roku. Pisarzowi dworek i jego otoczenie bardzo się spodobały. Nie zamieszkał tam jednak na stałe, tylko spędzał letnie miesiące. Tu napisał „W pustyni i w puszczy”. Po jego śmierci majątek przeszedł na własność dzieci pisarza. Po II wojnie światowej majątek rozparcelowano, pozostawiając rodzinie dworek i 49 hektarów ziemi. Już w 1948 roku córka i syn pisarza wyszli z propozycją zorganizowania Muzeum Pamiątek po swym ojcu. Od 1957 roku funkcjonuje Muzeum Henryka Sienkiewicza, które od 1976 roku jest częścią Muzeum Narodowego W Kielcach.

Obecnie Muzeum prezentuje się znakomicie. Koniecznie należy je zwiedzić, przyjeżdżając w Góry Świętokrzyskie choćby na kilka dni. Stad blisko do Kielc, a stamtąd drogą ekspresową S 7 (w kierunku Łodzi) do Kostomłotów, gdzie należy  skręcić w drogę oznaczoną dużą tablicą informacyjną o muzeum. Dlaczego warto tu przyjechać?

Na parterze budynku znajdują się pomieszczenia z wystrojem z czasów Sienkiewicza. Zwiedzanie rozpoczyna się od gabinetu, którego ściany przyozdabiają autentyczne trofea myśliwskie pisarza, a w biblioteczce stoją jego ulubione lektury. Na biurko pióro, którym się posługiwał. Na wystrój salonu składają się meble, a na ścianie zwraca uwagę duży portret pisarza. Jest jeszcze jadalnia z dużym kredensem, wniesionym w posagu przez pierwszą żonę. Z jadalni przechodzi się do palarni, gdzie panowie po posiłku palili cygara. Wreszcie -  sypialnia z wąskim łóżkiem, na ścianie wisi tkanina przywieziona przez pisarza z Afryki.

Większość wyposażenia pokoi to meble i przedmioty oryginalne, należące do Sienkiewicza, z czego część to pamiątki z licznych podróży oraz dary od czytelników.

Na piętrze dworku zorganizowano wystawę zbiorów biograficzno – literackich. Wśród nich znajdują się tłumaczenia dzieł autora, zdjęcia rodzinne, księgi pamiątkowe z uroczystości przekazania Oblęgorka.

W muzeum odbywają się także wystawy czasowe, koncerty, sesje naukowe, plenery malarskie oraz lekcje muzealne dla wycieczek szkolnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Włodarczyk pisze:

    Urokliwe miejsce! Świętokrzyskie jest mocno niedoceniane.

Zostaw własny komentarz