Wielkie tournée 21 arcydzieł polskiego kina po USA. Wyboru dokonał Martin Scorsese [filmy]


W dniu 5 lutego 2014 r. w Lincoln Center w Nowym Jorku rozpocznie się przegląd polskich filmów - „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”. Ten wybitny reżyser wytypował 21 polskich arcydzieł, które zostaną pokazane w USA i Kanadzie.

Martin Scorsese Presents Masterpieces of Polish Cinema

Scorsese wybrał filmy: Konwickiego, Kieślowskiego, Hasa, Morgensterna, Kawalerowicza, Munka, Forda, Zanussiego i Wajdy. O jakimś dziele zapomniał, a może któraś z propozycji nie powinna zostać pokazana w Ameryce? Czekamy na Wasze komentarze.

„Eroica” (1957 r.)

„Ostatni dzień lata” (1958 r.)

„Popiół i diament” (1958 r.)

„Pociąg” (1959 r.)

„Krzyżacy” (1960 r.)

„Matka Joanna od Aniołów” (1960 r.)

„Niewinni czarodzieje” (1960 r.)

„Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964 r.)

„Faraon” (1965 r.)

„Salto” (1965 r.)

„Iluminacja” (1972 r.)

„Trzeba zabić tę miłość” (1972 r.)

„Wesele” (1972 r.)

„Sanatorium pod Klepsydrą” (1973 r.)

„Ziemia obiecana” (1975 r.)

„Barwy ochronne” (1976 r.)

„Constans” (1980 r.)

„Człowiek z żelaza” (1981 r.)

„Przypadek” (1981 r.)

„Austeria” (1982 r.)

„Krótki film o zabijaniu” (1987 r.)

Źródło: mspresents.com

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Gorol pisze:

  Gdzie „Pzesłuchanie”, „Amator” i „Wodzirej”? To są filmy o czymś! Kino moralnego niepokoju.

 2. Magda pisze:

  Wybór jest najprawdopodobniej taki, gdyż jest związany z przeniesieniem filmów na formę cyfrową i opublikowaniem ich na stronach youtube.com. Jest to jeden z projektów mających przede wszystkim upowszechniać filmy polskie, a jednocześnie jest to forma wykorzystania serwerów do przechowywania filmów. Filmy wymienione powyżej charakteryzują się troszkę inną proweniencją.

  • Gorol pisze:

   Ale to podobno najlepsze w ogóle, a nie najlepsze z cyfrowych... Ciekawe czy Scorsese je wszystkie widział? Te trzy filmy powyżej to minimum do dodania, a i na „Seksmisji” by się w USA śmiali 😉

   • Magda pisze:

    Wejdź sobie na stronę tego przedsięwzięcia, zobacz kto czuwa nad nim. Ja chciałam tylko zwrócić uwagę, że np. może co do niektórych dzieł polskich może istnieć problem praw autorskich i publikacji poza granicami kraju. Tutaj przykład „Seksmisji”, której produkcja była we współudziale Związku Radzieckiego i kwestia tego do chwili obecnej nie została uregulowana w związku z czym w Rosji prawo do jej emisji ma chyba każda stacja tv. To tylko jeden z przykładów, jak jest do końca nie wiem. Jak się dowiem to napiszę ;), ale obawiam się że może to być temat na kiążkę 😉

 3. Wojtek Duch pisze:

  Brakuje na pewno filmu K. Zanussiego: „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”

Zostaw własny komentarz