Trzy zabytki Europy Południowej, które koniecznie trzeba zobaczyć!


Pomysł spędzenia urlopu na południu Europy wraca do łask tak naprawdę dopiero od kilku lat. Od momentu otwarcia granic i możliwości wyjechania dokąd tylko zechcemy, zdecydowana większość Polaków decydowała się na spędzenie wakacji w luksusowych kurortach zachodnioeuropejskich, głównie nad Morzem Śródziemnym. Warto jednak przypomnieć sobie o południowej części naszego kontynentu, nie tylko ze względu na bardzo szybko rozwijająca się tam infrastrukturę turystyczną, ale również na bogactwo kultury i zabytków.

Stary Most w Mostarze

Stary Most w Mostarze

Stary Most w Mostarze / fot. Ramirez, CC-BY-SA-3.0

Most, znajdujący się w położonym w Bośni i Hercegowinie mieście Mostar nad rzeką Neretwą jest jednym z najbardziej znanych, wręcz symbolicznych mostów Południowej Europy. Powstał za czasów panowania osmańskiego, a jego celem było symboliczne połączenie religii chrześcijańskiej z islamem. Niestety, został zburzony w czasie wojny bośniackiej w 1993 roku, a dopiero później na nowo odbudowany. Ma on kształt łuku, a zbudowany został z bloków białego marmuru łączonego żelazem. Obecnie należy do zabytków zapisanych na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Doklecjana w Splicie / fot. Jerzy Strzelecki, CC-BY-SA-3.0

Również znajdujący się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, powstały w drugiej połowie III i pierwszej połowie IV wieku, pałac w Chorwackim Splicie, który miał stać się rezydencją ówcześnie panującego cesarza Dioklecjana. Projekt budowli, która stanęła nad samym brzegiem morza, powstał na wzór warownego obozu rzymskiego. Pomimo że obecnie z pałacu zachowały się niemal wyłącznie mury oraz perystyl, nadal robi wrażenie swoją potęgą. Jeżeli zdecydujemy się na wczasy w Chorwacji, pałac ten najlepiej oglądać nocą – klimat jest wtedy niepowtarzalny.

Stare Miasto Dubrownik

Stare Miasto Dubrownik

Stare Miasto w Dubrowniku / fot. Kubagi22, CC-BY-SA-3.0

W Chorwacji warto zatrzymać się na dłużej, korzystając na przykład z oferty „Chorwacja all inclusive”, proponowanej między innymi przez biuro podróży Rainbow Tours, i zobaczyć jeszcze jeden zabytek z listy światowego dziedzictwa UNESCO – miasto Dubrownik. Jest to jedno z najstarszych miast europejskich, a do jego powstania również przyczynili się Rzymianie – ludność romańska wygnana z Epidaurum. W jego obrębie znajdują się zabytki sięgające nawet X wieku: bastiony, baszty, klasztory gotyckie, kościół barokowy czy też najstarsza, pochodząca z XIII wieku, apteka w Europie. To miasto jest prawdziwą perełką architektury, którą powinien zobaczyć absolutnie każdy.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. oskar pisze:

  hmm nie wiem jak u Pana z geografią ale wydaje mi się że Morze Śródziemne też jest na południu Europy 🙂
  A więc raczej chodzi o Bałkany,niż całe południe Europy.

 2. gregski pisze:

  Dlaczego „wraca do łask”? Chorwacja od lat jest bardzo popularnym celem wakacyjnym.
  Ja sam byłem tam 6 razy i spokojnie mogę polecić Zadar, Szybenik. Trogir czy Pulę.
  Cała Istria jest wspaniała. Należy tam jechać własnym samochodem by móc się przemieszczać.
  Gregski

 3. Wojtek pisze:

  Mostar jest mega klimatyczny. Dubrownik również ale tłumy turystów zabijają jego urok. Dlatego najlepszy widok na Dubrownik jest z jego murów obronnych 🙂
  Tutaj nasze zdjęcia: http://crolove.pl/spacer-murami-obronnymi-dubrownika/
  Pozdrawiam
  Wojtek

 4. Tomek pisze:

  Ja osobiscie bylem tak zarobiony ze nie ruszalem sie z domu( a teraz i tak nie mozna)ale te miejsca na pewno odwiedze

 5. Manga pisze:

  Fajny wpis

 6. dawid jasper pisze:

  koleżanka

Zostaw własny komentarz