Za rok w Edynburgu stanie pomnik niedźwiedzia Wojtka. Wiemy jak będzie wyglądać


W Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Polsce zaprezentowano projekt pomnika niedźwiedzia Wojtka, który stanie w ogrodach Princes Street Gardens w Edynburgu. Pomnik wykona uznany szkocki rzeźbiarz Alan Beattie Herriot.

Wojtek pomnik Edynburg

Pomnik Wojtka / fot. Alan Beattie Herriot, .alanherriot.co.uk

Zaprezentowany projekt przedstawia Wojtka i jego opiekuna kaprala Piotrem Prendysa, który trzyma rękę na ramieniu niedźwiedzia. Monument zostanie wykonany z brązu.

Odsłonięcie pomnika będzie częścią kampanii zorganizowanej przez Wojtek Memorial Trust, w trakcie której zostanie opowiedziana historia niedźwiedzia, a jednocześnie będzie przypominać poświęcenie jakie Polska poniosła podczas wojny. W akcję włączył się nawet arcybiskup Edynburga.

Niedźwiedź zasłynął między innym tym, że w bitwie pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską i ponoć nigdy nie zdarzyło mu się żadnej upuścić. Ponadto Wojtek uwielbiał słodkie przysmaki takie jak miód, marmoladę i piwo właśnie, które dostawał za dobre sprawowanie. Po wojnie trafił do ZOO w Edynburgu, gdzie żył do 1963 r.

Wojtek ma już swój pomnik w Żaganiu, a w Krakowie trwa zbiórka pieniędzy na podobny monument.

Princes Street Gardens / fot. Jaakko Sakari Reinikainen, CC-BY-SA 3.0

Princes Street Gardens / fot. Jaakko Sakari Reinikainen, CC-BY-SA 3.0

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. krystian pisze:

    bardzo dobra wiadomość, fajnie że pamiętają historię Wojtka nie tylko w Polsce, sam wychowałem się na tej opowieści i staram się ją przekazywać moim dzieciom, razem z synami nosimy koszulki z emblematami różnych historycznych wydarzeń m.in. właśnie z postacią Misia Wojtka ze sklepu Surge Polonia

  2. Gorol pisze:

    Była jeszcze Baśka Murmańska, podobna historia.

Zostaw własny komentarz