Spacer edukacyjny „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów”


Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 21. listopada na trzeci edukacyjny spacer po Gdańsku odbywający się w cyklu „Gdańsk w ogniu walk i konfliktów”. Tematem spaceru będzie prawie dwustuletnia historia burzliwych stosunków zakonu krzyżackiego z Gdańskiem. Wraz z przewodniczką i portalem iBedeker uczniowie i uczennice poznają bliżej Krzyżaków, których przedstawiciele pojawili się w Gdańsku na długo przed sławną bitwą pod Grunwaldem. 

GM_1

Podczas spaceru w formie gry miejskiej uczestnikom i uczestniczkom łatwiej będzie pojąć zawiłą historię stosunków polsko – krzyżackich, oraz dzieje powstania Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

„Zaczniemy od pomnika Świętopełka II Wielkiego – pierwszego władcy pomorskiego, który podjął walkę z Krzyżakami. Następnie przespacerujemy się ulicami: Grobla, U Furty i Podwale Staromiejskie, aż dojdziemy do Targu Rybnego i stojącej tam baszty Łabędź. Dowiemy się o wkroczeniu Krzyżaków do miasta w 1308 roku i spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał krzyżacki zamek zbudowany na pozostałościach dawnego drewnianego grodu. Idąc Długim Pobrzeżem do ul. Mariackiej, a następnie do ul. Plebania, usłyszymy o wielkiej bitwie na polach Grunwaldu, a także o tym, jak gdańszczanie i gdańszczanki przeciwstawili się Krzyżakom” mówi Anna Urbańczyk koordynatorka projektu Gdańskie Miniatury.

Temat: „Zakon Krzyżacki a Gdańsk”
Termin:
21 listopada 2013 r. (czwartek), godziny: 10.00, 11:30, 13:00
Kategoria wiekowa: od IV klasy szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne
Czas trwania: około 1,5 godziny
Maksymalna ilość osób zgłaszanych: 30
Maksymalna ilość osób w grupie podczas spaceru: 50
Koszt: bezpłatne

Zgłoszenia do dnia 11 listopada 2013 r. Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 14 listopada (czwartek) 2013 r.

Opis trasy, mapka do pobrania i formularz konkursowy są dostępne pod adresem: ikm.gda.pl/ZakonKrzyzacki

Organizatorami są: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk, iBedeker

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz