Wawel zrekonstruował piękny i cenny zabytek. Można go wylicytować [zdjęcia]


Po raz pierwszy w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy konserwatorzy wykonali rekonstrukcję cennego obiektu muzealnego. Cała, dziesięcioosobowa pracownia Konserwacji Tkanin Zabytkowych przez cztery miesiące precyzyjnie odtwarzała fragment jednego z najcenniejszych dzieł orientalnych w zbiorach polskich. Arkadę płotu namiotu tureckiego z XVII wieku w skali 1:1, będzie można licytować od 29 grudnia do dnia finału - 12 stycznia 2014 roku.

Złocenie, konserwator przy pracy

Złocenie, konserwator przy pracy

Tegoroczna wystawa namiotu tureckiego na Zamku Królewskim na Wawelu miała przypomnieć o 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej (1683 r. ) i o najcenniejszym dziele sztuki orientalnej w polskich zbiorach. Przy okazji stała się też impulsem dla wawelskich konserwatorów tkanin, którzy rozpoczęli czteromiesięczną pracę aby zrealizować swój pomysł - wykonania charytatywnie, na aukcję WOŚP, rekonstrukcji fragmentu niebieskiego namiotu tureckiego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Zabytek, będący wzorem rekonstrukcji, jest dwumasztowym, owalnym namiotem o znaczących rozmiarach - w obwodzie niemal 36 m. Jest drugim, co do wielkości w zbiorach polskich, kompletnym namiotem tureckim z XVII wieku; został zdobyty pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego w 1683 roku.

Do działań włączyło się dziesięć osób z pracowni Konserwacji Tkanin Zabytkowych oraz konserwatorzy z innych pracowni: Skóry i Papieru oraz Rzemiosła Artystycznego – przygotowując detale skórzane, Ram i Pozłotnictwa – dokonując licznych złoceń, Mebli – przygotowując elementy drewniane (kołki). Postanowiono odtworzyć fragment płotu (ściany) namiotu, w skali 1:1, tworząc swoistą makatę z wielobarwną dekoracją. Awers tkaniny stanowi jedna arkada wybrana spośród 24 ozdabiających dwa płoty (ściany) namiotu. Ostateczne wymiary powstałej tkaniny to: wysokość 330 cm x szerokość 140 cm.

Wykorzystano materiały najwyższej jakości, identyczne, jak w zrealizowanej konserwacji oryginalnego namiotu (jego płotów), przeprowadzonej w latach 90-tych w Krakowie. Zastosowano tkaniny lniane i bawełniane, natomiast w tłach szlachetny jedwab. Na skórzane elementy nałożono złoto płatkowe, 24 karatowe. Właściwe prace trwały cztery miesiące: od sierpnia do listopada b.r., a poprzedzone były etapem wykonywania rysunku i przygotowaniem materiałów tekstylnych i skóry. Podstawowe działania objęły wykonanie tła, dużych aplikacji, kolumn i falbany oraz finalny montaż.

Jest to pierwsza i jak dotąd jedyna rekonstrukcja namiotu tureckiego, która nawiązuje do pierwotnego wyglądu namiotu z czasów jego powstania, a z relacji wieloletnich organizatorów aukcji WOŚP-u z Warszawy - pierwsza inicjatywa wykonania pełnej rekonstrukcji obiektu muzealnego.

Zespół konserwatorów nie tylko wykonał, ale także sfinansował materiały użyte w kopii arkady namiotu tureckiego. Rekonstrukcja od 16 grudnia jest prezentowana w pomieszczeniach Centrum Promocji i Informacji na parterze w budynku nr 9 na Wzgórzu Wawelskim.

Zapraszamy do licytacji, która rozpocznie się 29 grudnia i potrwa do 12. stycznia 2014 roku – dnia finału. Szczegóły na stronach internetowych sztabu WOŚP-u orkiestra.gk.pl i na stronach aukcji Allegro.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Szkoda, że nie cały 😉

Zostaw własny komentarz