Świąteczny program telewizyjny dla historyków (24-26 grudnia 2013)


Program telewizyjny dla historyków, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne.

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

fot. Takkk, CC-BY-SA-3.0

Wtorek, 24 grudnia

11:25 - CANAL+ Family - Latająca Forteca **

Włochy, rok 1943. Kapitan bombowca B-17 ginie w trakcie jednej z misji wojskowych. Jego miejsce zajmuje młody niedoświadczony pilot. Zgrana załoga „Latającej Fortecy” nie potrafi zaakceptować nowicjusza. Wkrótce jednak odwaga żołnierzy będzie wystawiona na próbę. Cały zespół zostaje oddelegowany do wykonania niezwykle trudnej misji, która rokuje niewielkie szanse na przeżycie. Aby przetrwać, muszą nauczyć się pracować razem. Inspiracją dla scenarzystów i reżyserów była prawdziwa historia.

13:30 - TVP Kultura - Śluby panieńskie *

Galicja, połowa XIX wieku. Majętny Radost (Robert Więckiewicz) chce wyswatać swojego bratanka Gustawa (Maciej Stuhr) z Anielą (Anna Cieślak), córką mieszkającej po sąsiedzku Dobrójskiej (Edyta Olszówka). Strony szybko uzgadniają kontrakt małżeński. Młodzi nie są jednak zainteresowani stałym związkiem. Pozostająca pod wpływem swojej kuzynki Klary (Marta Żmuda Trzebiatowska) panna nie chce, by inni decydowali o jej losie. Za namową przedsiębiorczej krewnej składa śluby panieńskie. Gdy przysięga wychodzi na jaw, Gustaw postanawia przekornie zmusić obie damy do miłosnych wyznań. Tym samym chce pomóc nieszczęśliwie zakochanemu w Klarze Albinowi (Borys Szyc). Film jest ekranizacją sztuki Aleksandra Fredry o tym samym tytule. Autor scenariusza i reżyser Filip Bajon dokonał jednak kilku zmian w stosunku do literackiego pierwowzoru.

15:20 - TVP Historia - Mickiewicz w Paryżu

Film przypomina emigracyjne losy Adama Mickiewicza w latach 1832-55, kiedy artysta przebywał w Paryżu. Śladami Mickiewicza wędruje Krzysztof Rutkowski, który opowiada o kolejnych etapach tułaczki poety, perypetiach małżeństwa z Celiną Szymanowską, odwiedza miejsca w których Mickiewicz mieszkał i w których powstawały emigracyjne dzieła: „Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego”, „Pan Tadeusz”. W filmie wykorzystano fragmenty listów i utworów Adama Mickiewicza, a także korespondencję jego przyjaciół (m.in. Juliana Ursyna Niemcewicza, Stefana Witwickiego).

16:55 - TV Puls - Ostatni legion **+

Imperium rzymskie chyli się ku upadkowi. Jego dawna potęga kruszy się pod wpływem wyniszczających wojen i wewnętrznego rozłamu. Rzym, niegdyś wspaniałe miasto, pogrąża się w chaosie i zniszczeniu. Gdy 12-letni Romulus (Thomas Sangster) ma zostać koronowany na cesarza, przybywa tu dowódca oddziałów barbarzyńców, Odoacer (Peter Mullan). Wojownik w zamian za sowitą zapłatę proponuje legionom rzymskim swoje wsparcie. Gdy jego oferta zostaje odrzucona, okrutny wódz wraz z całą swoją armią wkracza do miasta i pojmuje Romulusa. Następnie zsyła chłopca na wygnanie na wyspę Capri. Tymczasem w Indiach dorasta Mira (Aishwarya Rai). Dziewczyna urodziła się w rodzinie wojowników i od najmłodszych lat trenowała sztuki walki. Młoda kobieta zasila szeregi armii Konstantynopola, gdzie dołącza do rzymskiego legionisty Aureliusa (Colin Firth), któremu powierzono zadanie uwolnienia następcy tronu. Z pomocą przychodzi im nauczyciel cesarza, Ambrosinus (Ben Kingsley). Wspólnie uwalniają Romulusa i eskortują go do rzymskiego senatora Nestora (John Hannah). Dostojnik jednak okazuje się zdrajcą. Młody cesarz, chcąc odbudować dawne imperium, wyrusza z niewielką grupą żołnierzy do Bretanii, by odszukać ostatni rzymski legion i sprowadzić go do ojczyzny.

17:25 - AXN - Pearl Harbor **+

Już jako dzieci przyjaciele, Rafe McCawley (Ben Affleck) i Danny Walker (Josh Hartnett), są zafascynowani samolotami. Po latach obaj zostają pilotami amerykańskiej armii. Jest styczeń 1941 roku. W Europie trwa wojna, która jeszcze nie dotyka Stanów Zjednoczonych. Rafe zakochuje się w pielęgniarce Evelyn Johnson (Kate Beckinsale). Wkrótce jako ochotnik wstępuje do elitarnego oddziału, Orlego Szwadronu, który bierze udział w powietrznej bitwie o Anglię. Podczas akcji jego maszyna zostaje zestrzelona, a on sam uznany za zmarłego. Zrozpaczona Evelyn znajduje pocieszenie w ramionach Danny’ego, który również cierpi po śmierci przyjaciela. Oboje trafiają do bazy w Pearl Harbor na Hawajach. Nieoczekiwanie okazuje się, że Rafe żyje. Po powrocie do Ameryki dowiaduje się, że kolega związał się z jego ukochaną. Czuje się tym boleśnie dotknięty. Tymczasem zbliża się 7 grudnia. O świcie Japończycy dokonują ataku na Pearl Harbor, a ich celem jest zniszczenie amerykańskiej floty. Ginie prawie dwa i pół tysiąca ludzi, a ponad tysiąc zostaje ciężko rannych. W bohaterskiej obronie udział biorą m.in. obaj przyjaciele, a także marynarz Doris Miller (Cuba Gooding Jr.) W odwecie dowództwo amerykańskie przygotowuje nalot na Tokio. Wśród pilotów, którzy zgłaszają się do udziału w misji, są Rafe i Danny.

Środa, 25 grudnia

00:55 - TVP Historia - Wojtek. Niedźwiedź, który poszedł na wojnę

Historia niezwykłego towarzysza polskich żołnierzy z II korpusu generała Andersa. Miś imieniem Wojtek trafił do Polaków w 1942 roku - został odkupiony od irańskiego chłopca za kilka konserw. Z polskim oddziałem przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Wojtek nie był zwykłym niedźwiedziem. W czasie walk pod Monte Cassino nosił ciężkie skrzynie z amunicją artyleryjską i wraz ze swoimi opiekunami jeździł w szoferce ciężarówki. Jego wizerunek z pociskiem w łapach stał się symbolem żołnierzy II korpusu. Po wojnie został przetransportowany razem z żołnierzami do Glasgow i po demobilizacji trafił do zoo w Edynburgu. Film powstał na podstawie książki Aileen Orr, pt. „Niedźwiedź Wojtek, polski bohater wojenny”. W misia wcielił się aktor, Adam Irving.

09:20 - ale kino+ - Córka D’Artagnana **

Rok 1654. Dorosła córka słynnego muszkietera, piękna i odważna Eloise (Sophie Marceau), mieszka w klasztorze. Pewnego dnia na jej oczach ludzie księcia (Claude Rich) mordują matkę przełożoną (Pascale Roberts), która ukrywała zbiegłego z jego zamku niewolnika. Przypuszczając, że zabójstwo może być częścią spisku przeciwko czekającemu na koronację Ludwikowi XIV, Eloise postanawia odnaleźć ojca i jego towarzyszy. Opuszcza klasztor w towarzystwie poety Quentina (Nils Tavernier). Jednak D’Artagnan (Philippe Noiret) wiedzie teraz spokojne życie, ucząc szermierki. Nie ma ochoty wracać do przygód z młodości. Eloise stara się przekonać ojca i jego przyjaciół, by pomogli jej udaremnić plany księcia. Film zawdzięcza swój sukces znakomitej roli Sophie Marceau. Aktorka zaskoczyła wszystkich niebywałą sprawnością fizyczną: wszystkie sceny walk nakręcono bez dublerki.

10:00 - National Geo. - Ewangelia według Judasza #

Przez wieki imię apostoła, który zdradził Jezusa Chrystusa, oznaczało nieuczciwość. Po blisko dwóch tysiącach lat w Egipcie odnaleziono starożytną ewangelię. Przedstawia ona zupełnie inną historię ostatnich dni Jezusa i podważa tradycyjny wizerunek Judasza jako zdrajcy. Okrycie wywołało liczne dyskusje na całym świecie. Autorzy dokumentu przedstawiają nowe, kontrowersyjne teorie na ten temat, sformułowane przez archeologów biblijnych.

12:30 - Kino Polska - C.K. Dezerterzy (1/2) ***

Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, von Nogay (Wojciech Pokora). Postanawia przekształcić międzynarodową zbieraninę maruderów w prawdziwych żołnierzy. Surowa dyscyplina nie podoba się Polakowi Kaniowskiemu (Marek Kondrat), który wraz z Węgrem Benedekiem (Zoltán Bezerédy) i żydowskim krawcem z Wiednia, Morycem Haberem (Wiktor Zborowski), przygotowuje plan dezercji. Potrzebne w tym celu pieniądze zdobywają szantażem. Pewnej nocy Haber wykrada blankiety rozkazów wyjazdu. Kania, Benedek, Haber, Baldini - włoski adiutant von Nogaya - oraz Czech Chudej uciekają pociągiem do Koszyc i do Budapesztu. Adaptacja powieści Kazimierza Sejdy.

13:20 - TVP Kultura - Pan Tadeusz ****

1811 rok. Do rodzinnego dworku w Soplicowie wraca Tadeusz Soplica (Michał Żebrowski). Gospodarzem posiadłości jest stryj i opiekun młodzieńca, Sędzia (Andrzej Seweryn). Na pierwszy rzut oka dom wydaje się opustoszały. W związku z tym Tadeusz postanawia zwiedzić stare zakamarki. Trafia do swojego pokoju dziecięcego, w którym zastaje Telimenę (Grażyna Szapołowska). Piękna kobieta budzi w nim pożądanie i namiętność. Wieczorem, podczas kolacji wydanej na zamku, o który toczy się spór pomiędzy rodziną Sopliców a Hrabią (Marek Kondrat), ostatnim potomkiem rodu Horeszków, Tadeusz ponownie spotyka Telimenę. Nawiązuje z nią romans. Wkrótce wychodzi na jaw, że faktyczną mieszkanką jego pokoju jest młodziutka Zosia (Alicja Bachleda-Curuś), której opiekunką jest właśnie jego kochanka. Tymczasem okoliczna szlachta, podburzona przez klucznika Gerwazego (Daniel Olbrychski), szykuje się do zajazdu na Sopliców. Niweczą w ten sposób plany księdza Robaka (Bogusław Linda), który w związku z kampanią napoleońską przygotowywał powstanie narodowe na Litwie. Nikt nie wie, że w rzeczywistości zakonnik jest Jackiem Soplicą, ojcem Tadeusza, hulaką, który zastrzelił Stolnika Horeszkę. Ukrywa on swoją prawdziwą tożsamość przed rodziną, przyjaciółmi i wrogami. Dopiero na łożu śmierci wyjawia prawdę.

13:35 - TVN - Potop (1/2) *****

Czasy najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), chorąży orszański zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek), nieopatrznie wiąże się ze współpracującym ze Szwedami Januszem Radziwiłłem (Władysław Hańcza). Z tego powodu szlachta, między innymi Jerzy Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) i Jan Onufry Zagłoba (Kazimierz Wichniarz), oraz narzeczona uznają go za zdrajcę ojczyzny. Po pewnym czasie młody pułkownik uświadamia sobie jednak, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, lecz o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Porywa więc księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Niestety, więzień ciężko go rani i umyka pogoni... Film jest ekranizacją epopei historycznej Henryka Sienkiewicza, zrealizowaną z wielkim rozmachem i zawierającą szereg scen batalistycznych. Obraz nominowano w roku 1975 do nagrody Oscara.

14:00 - Kino Polska - C.K. Dezerterzy (2-ost.) ***

Rok 1918. Do garnizonu na węgierskiej prowincji przybywa nowy zastępca dowódcy, von Nogay (Wojciech Pokora). Postanawia przekształcić międzynarodową zbieraninę maruderów w prawdziwych żołnierzy. Surowa dyscyplina nie podoba się Polakowi Kaniowskiemu (Marek Kondrat), który wraz z Węgrem Benedekiem (Zoltán Bezerédy) i żydowskim krawcem z Wiednia, Morycem Haberem (Wiktor Zborowski), przygotowuje plan dezercji. Potrzebne w tym celu pieniądze zdobywają szantażem. Pewnej nocy Haber wykrada blankiety rozkazów wyjazdu. Kania, Benedek, Haber, Baldini - włoski adiutant von Nogaya - oraz Czech Chudej uciekają pociągiem do Koszyc i do Budapesztu. Adaptacja powieści Kazimierza Sejdy.

14:45 - TV 6 - Marsz dinozaurów ***

Próba rekonstrukcji migracji dinozaurów na południe, które miały miejsce dziesiątki milionów lat temu. Ogromne gady, które zamieszkiwały porośnięty dżunglą biegun północny, każdego roku z nadejściem zimy przenosiły się w cieplejsze rejony. Dokument za pomocą spektakularnych ujęć przedstawia trudną wyprawę dinozaurów pokonujących około 1000 mil. Droga wiodła przez niebezpieczne obszary wulkaniczne i osuwiska, zwierzęta musiały stawiać czoła burzom śnieżnym, wichurom i atakom drapieżników.

14:45 - TVP Historia - Nieposłuszeństwo - Aristides de Sousa Mendes ***

10 maja 1940 roku Niemcy najechały Francję. Wehrmacht wkroczył do kraju omijając Linię Maginota i posuwał się na południe kraju. Wielu Żydów, z których część ukryła się nad Sekwaną przed prześladowaniami w Niemczech w latach 30., ewakuowało się teraz w kierunku hiszpańskiej granicy. Większość z nich chciała przedostać się na drugą stronę Pirenejów, by stamtąd popłynąć do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych lub Ameryki Południowej. Uciekinierzy musieli jednak mieć portugalską wizę. Niestety, dokładnie w tym samym dniu, gdy Niemcy najechali na kraje Europy Zachodniej, rząd portugalski wydał pracownikom konsulatów francuskich tzw. zarządzenie 14, czyli instrukcję zakazującą wydawania wiz innym nacjom. Wielu uchodźców utknęło w Bordeaux, francuskim mieście przy granicy z Hiszpanią, w którym funkcję konsula pełnił Aristides de Sousa Mendes (Bernard Le Coq). Dziesiątki tysięcy ludzi znalazło się w śmiertelnej pułapce. Jednak zanim hitlerowcy dotarli do Bordeaux, Aristides wraz z dwoma starszymi synami, wydał zbiegom tysiące wiz. Dzięki temu, że konsul odważył się złamać przepisy, uchodźcy posiadający ten dokument mogli przejechać przez Hiszpanię i dostać się do Portugalii. Portugalski konsul, wydając blisko 30 tysięcy wiz, uratował tyleż ludzi przed okrutną śmiercią w hitlerowskich obozach zagłady. Zapłacił za to jednak straszną cenę: otrzymał dożywotni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Zdegradowany za odruch człowieczeństwa, dożywał swoich dni w skrajnej nędzy, paląc w kominku meble, aby ogrzać się w mroźne dni. Aristides został pochowany w skromnym habicie, ofiarowanym przez franciszkanów ze szpitala, w którym zmarł. Zemsta Salazara była nader skuteczna. Najmłodsza córka, Marie-Rose, dowiedziała się o uczynku ojca po latach, gdy zza kurtyny milczenia zaczęły się odzywać głosy; najpierw rodziny, następnie tych, którzy zostali uratowani przed nazistowską opresją. W 1966 roku Instytut Yad Vaszem uhonorował go tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po upadku dyktatury portugalski rząd rozpoczął proces jego rehabilitacji.

15:45 - TVP Polonia - Ogniem i mieczem odc. 1/4 ***+

Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja toczy się w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), poseł księcia Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu. Po drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie poznaje dwóch szlachciców: Onufrego Zagłobę (Krzysztof Kowalewski) oraz Longinusa Podbipiętę (Wojciech Malajkat). W dalszą drogę ruszają razem. Wkrótce znajdują rozbity powóz, z którego ratują młodą Helenę Kurcewiczównę (Izabela Scorupco). Podczas powstania zorganizowanego przez Chmielnickiego wojska koronne zostają pokonane przez Tatarów i Rebeliantów. Obowiązki Skrzetuskiego odrywają go od pilnowania pięknej Heleny przez zakochanym w niej Bohunem (Aleksander Domogarow). Wkrótce pospolite ruszenie ucieka do twierdzy w Zbarażu, która zostaje otoczona przez wojska Chmielnickiego i chana Islama Gireja. Gdy Longinus próbuje przedostać się do obozu wroga, ginie naszpikowany strzałami. Udaje się to Skrzetuskiemu, dzięki któremu król Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Książę Wiśniowiecki, Skrzetuski i Zagłoba zostają bohaterami.

15:55 - PLANETE+ - Bracia Kliczko

Dokument poświęcony słynnym pięściarzom, Władimirowi i Witalijowi Kliczkom. Dzięki rozmowom z rodzinami, przyjaciółmi, ale również wrogami braci, poznamy ich historię i prześledzimy drogę na sam szczyt światowego boksu. Reżyser Sebastian Dehnhardt koncentruje się na kulisach kariery mistrzów świata, a także na niesamowitej więzi, która ich łączy. 35-letni Władimir jest aktualnym mistrzem świata organizacji IBF, WBO, IBO oraz „superczempionem” WBA. Starszy o pięć lat Witalij od 2008 roku jest mistrzem świata organizacji WBC w kategorii ciężkiej.

16:35 - TVP Polonia - Ogniem i mieczem odc. 2/4 ***+

Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja toczy się w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), poseł księcia Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu. Po drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie poznaje dwóch szlachciców: Onufrego Zagłobę (Krzysztof Kowalewski) oraz Longinusa Podbipiętę (Wojciech Malajkat). W dalszą drogę ruszają razem. Wkrótce znajdują rozbity powóz, z którego ratują młodą Helenę Kurcewiczównę (Izabela Scorupco). Podczas powstania zorganizowanego przez Chmielnickiego wojska koronne zostają pokonane przez Tatarów i Rebeliantów. Obowiązki Skrzetuskiego odrywają go od pilnowania pięknej Heleny przez zakochanym w niej Bohunem (Aleksander Domogarow). Wkrótce pospolite ruszenie ucieka do twierdzy w Zbarażu, która zostaje otoczona przez wojska Chmielnickiego i chana Islama Gireja. Gdy Longinus próbuje przedostać się do obozu wroga, ginie naszpikowany strzałami. Udaje się to Skrzetuskiemu, dzięki któremu król Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Książę Wiśniowiecki, Skrzetuski i Zagłoba zostają bohaterami.

17:55 - TVP 1 - Titanic (1/2) ****

W kwietniu 1912 roku wypływa w swój pierwszy rejs „Titanic” - najpotężniejszy w ówczesnych czasach pasażerski liniowiec transatlantycki, na pokładzie którego znajduje się dwa tysiące dwustu pasażerów - wśród nich para młodych kochanków - Isabella Paradine (Catherine Zeta Jones) i Wynn Park (Peter Gallagher), odważna i wyzwolona Molly Brown (Marilu Henner) i inne barwne postacie. Podczas podróży załoga zauważa w odległości pół mili ogromną górę lodową. Na ominięcie groźnej przeszkody jest już zbyt późno. Dochodzi do tragedii - potężne bryły lodu rozdzierają burtę statku, płynącego pełną mocą silników. „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić niecałe siedemset osób.

20:25 - TVP 1 - Pan Wołodyjowski (1/2) *****

Przełom lat 60. i 70. XVII w. Ku wielkiemu żalowi przyjaciół pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru. Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) fortelem zabiera go z zakonu do rzekomo ciężko chorego przyjaciela, Ketlinga (Jan Nowicki). Wołodyjowski i Zagłoba spotykają panią stolnikową Makowiecką (Hanka Bielicka), siostrę Michała, i jej dwie wychowanice - Krzysię Drohojowską (Barbara Brylska) i Basię Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Wołodyjowski z wzajemnością zakochuje się w Krzysi i planuje z nią ślub. Dziewczyna jednak darzy uczuciem przystojnego Ketlinga. Kiedy Mały Rycerz dowiaduje się o tym, nie chce stać na ich drodze do szczęścia i zwalnia Krzysię z danego słowa. Tymczasem Basia wyznaje Michałowi miłość. Mały Rycerz prosi ją o rękę. Wkrótce się pobierają, a hetman Sobieski (Mariusz Dmochowski) mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie, na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski), syn chana Tuhaj-beja, który potajemnie utrzymuje kontakty z wrogami Polski. Planuje zdradę, ale przedtem chce zdobyć względy Basi. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, a zarazem superprodukcja końca lat 60., uznawana za jeden z najbardziej kasowych filmów z historii polskiego kina.

20:50 - TVP Polonia - Chopin. Pragnienie miłości ***

Warszawa. Na wieść o zbliżającym się wybuchu powstania listopadowego Mikołaj (Jerzy Zelnik), ojciec młodego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina (Piotr Adamczyk), wysyła go za granicę. W 1831 roku artysta trafia do Paryża. Przez pierwsze miesiące emigracji nikt nie interesuje się jego talentem. Z pomocą przychodzi mu jednak przyjaciel, Albert (Andrzej Zieliński), który organizuje koncert u baronowej Rothschild (Anna Korcz). Etiudy Chopina gra wielki kompozytor Ferenc Liszt. Dzięki temu Fryderyk szybko staje się ulubieńcem wyższych sfer. Nawiązuje romans z francuską pisarką George Sand (Danuta Stenka). Chociaż broni się z początku przed tą miłością, nie potrafi oprzeć się namiętnej i stanowczej kobiecie, której nie przeszkadza ani jego słabe zdrowie, ani młody wiek. Gdy kompozytor zapada na gruźlicę, kochanka wywozi go na Majorkę i otacza troskliwą opieką, cierpliwie znosząc jego kaprysy. W 1839 roku zabiera Fryderyka do swojej posiadłości w Nohant. Artysta komponuje wtedy swoje najpiękniejsze utwory, a Sand odzyskuje spokój ducha po nieudanych związkach. Ich szczęście burzą jednak dzieci pisarki. Syn Maurycy (Adam Woronowicz) jest zazdrosny o matkę, a dorastająca Solange (Bożena Stachura) zaczyna z nią rywalizować o względy artysty. Nie do końca udana próba przedstawienia dziejów znajomości Fryderyka Chopina z George Sand.

20:15 - TVP Kultura - Amadeusz *****

W listopadzie 1823 roku kompozytor Antonio Salieri (F. Murray Abraham), po nieudanej próbie samobójczej, umieszczony zostaje w szpitalu dla obłąkanych. Ksiądz Vogler wysłuchuje jego dramatycznej spowiedzi. Rok 1781. Salieri jest nadwornym muzykiem cesarza Józefa II. Kiedy na dworze pojawia się Wolfgang Amadeusz Mozart (Tom Hulce), staje się największym rywalem Salieriego. Cesarz obdarza młodego geniusza zaufaniem, zamawiając u niego operę w języku niemieckim. Czując się coraz bardziej zagrożony, Salieri knuje kolejne intrygi. Wreszcie celem jego życia staje się zniszczenie Mozarta... Jeden z najgłośniejszych filmów Miloša Formana, twórcy tak wspaniałych obrazów, jak m.in. „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Hair” i „Skandalista Larry Flynt”, zdobył osiem statuetek Oscara (najlepszy film, reżyseria, scenariusz, scenografia, kostiumy, dźwięk, charakteryzacja oraz aktor - F. Murray Abraham) oraz trzy nominacje (dla aktora Toma Hulce’a oraz za zdjęcia i montaż), Złoty Glob oraz liczne nagrody Akademii Brytyjskiej. Słynny film powstał na podstawie głośnej sztuki Petera Shaffera, czołowego przedstawiciela teatru brytyjskiego.

22:00 - National Geo. - Zaginiona relikwia Chrystusa

Napletek Jezusa od wieków stanowi jedną z najbardziej czczonych relikwii chrześcijaństwa. Pielgrzymi przybywali do małej włoskiej miejscowości z najdalszych zakątków Europy, aby wyprosić dla siebie łaski za jej przyczyną. 1 stycznia 1983 roku ksiądz Don Dario z parafii, w której znajdowała się relikwia, ogłosił, że drogocenny zabytek został skradziony. Prawie 30 lat później amerykański dziennikarz David Farley podąża śladem zaginionej relikwii i próbuje rozwiązać zagadkę jej tajemniczego zniknięcia.

Czwartek, 26 grudnia

13:35 - TVP Historia - Orzeł i chryzantema

Historia urodzonego w Japonii potomka polskich emigrantów. Kazuyoshi Kimura dowiedział się o swoich polskich korzeniach już jako dorosły mężczyzna. Jego dziadkiem jest badacz kultur Dalekiego Wschodu Bronisław Piłsudski, a wujem marszałek Józef Piłsudski. Twórca filmu towarzyszy Kimurze w podroży do Matsuyamy i Nagasaki, jaką odbywa on w poszukiwaniu śladów działalności swojego słynnego przodka.

13:50 - TVN - Potop (2-ost.) *****

Po powrocie do zdrowia chorąży orszański Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski) jedzie do Częstochowy, gdzie dzielnie broni klasztoru przed Szwedami. Podczas walk dostaje się do niewoli, lecz udaje mu się uciec na Śląsk do Jana Kazimierza. Z narażeniem życia broni monarchy podczas bitwy w wąwozie. Król, poznawszy jego dzieje, rehabilituje go. W bitwie pod Prostkami, w której trakcie Kmicic stoi na czele Tatarów, bierze do niewoli księcia Bogusława. Wkrótce zostaje ranny. Pragnie umrzeć w rodzinnych stronach. Tam Oleńka (Małgorzata Braunek) dowiaduje się, że nie jest zdrajcą, lecz bohaterem.

17:55 - TVP 1 - Titanic (2-ost.) ****

W kwietniu 1912 roku wypływa w swój pierwszy rejs „Titanic” - najpotężniejszy w ówczesnych czasach pasażerski liniowiec transatlantycki, na pokładzie którego znajduje się dwa tysiące dwustu pasażerów - wśród nich para młodych kochanków - Isabella Paradine (Catherine Zeta Jones) i Wynn Park (Peter Gallagher), odważna i wyzwolona Molly Brown (Marilu Henner) i inne barwne postacie. Podczas podróży załoga zauważa w odległości pół mili ogromną górę lodową. Na ominięcie groźnej przeszkody jest już zbyt późno. Dochodzi do tragedii - potężne bryły lodu rozdzierają burtę statku, płynącego pełną mocą silników. „Titanic” zaczyna tonąć, a łodzie ratunkowe mogą pomieścić niecałe siedemset osób.

20:25 - TVP 1 - Pan Wołodyjowski (2-ost.) *****

Przełom lat 60. i 70. XVII w. Ku wielkiemu żalowi przyjaciół pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru. Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) fortelem zabiera go z zakonu do rzekomo ciężko chorego przyjaciela, Ketlinga (Jan Nowicki). Wołodyjowski i Zagłoba spotykają panią stolnikową Makowiecką (Hanka Bielicka), siostrę Michała, i jej dwie wychowanice - Krzysię Drohojowską (Barbara Brylska) i Basię Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Wołodyjowski z wzajemnością zakochuje się w Krzysi i planuje z nią ślub. Dziewczyna jednak darzy uczuciem przystojnego Ketlinga. Kiedy Mały Rycerz dowiaduje się o tym, nie chce stać na ich drodze do szczęścia i zwalnia Krzysię z danego słowa. Tymczasem Basia wyznaje Michałowi miłość. Mały Rycerz prosi ją o rękę. Wkrótce się pobierają, a hetman Sobieski (Mariusz Dmochowski) mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie, na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski), syn chana Tuhaj-beja, który potajemnie utrzymuje kontakty z wrogami Polski. Planuje zdradę, ale przedtem chce zdobyć względy Basi. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, a zarazem superprodukcja końca lat 60., uznawana za jeden z najbardziej kasowych filmów z historii polskiego kina.

Czytaj także:


Ocena:

* - najniższa ocena filmu - ***** - najwyższa ocena filmu (trzeba zobaczyć!)
+ - oznacza połowę gwiazdki
# - program wart szczególnej uwagi (np. premiera, ważna rocznica, wysoki walor edukacyjny)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Gorol pisze:

    Potop i Pan Wołodyjowski!

Zostaw własny komentarz