IPN kończy śledztwo ws. katastrofy gibraltarskiej


Intytut Pamięci Narodowej zamierza jeszcze w tym roku zakończć śledztwo dotyczące katastrofy lotniczej nad Gibraltarem, które rozpoczęło się 3 września 2008 r.

Gen. Sikorski 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze (jedno z ostatnich zdjęć)

Gen. Sikorski 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze (jedno z ostatnich zdjęć)

Śledztwo jest prowadzone w sprawie:

„Zbrodni komunistycznej polegającej na sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w komunikacji powietrznej w dniu 4.07.1943 r. w Gibraltarze w celu pozbawienia życia premiera i Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych RP generała Władysława Sikorskiego, przez co doszło do katastrofy samolotu „Liberator” Mk II nr ew. AL 523 należącego do 511 dywizjonu brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych, w wyniku czego śmierć ponieśli generał Władysław Sikorski i towarzyszący mu obywatele RP: Zofia Leśniewska, gen. bryg. Tadeusz Klimecki, płk. dypl. Andrzej Marecki, por. mar. Józef Ponikiewski, Adam Kułakowski oraz Jan Gralewski, tj. o przestępstwo z art. 225 § 1 i 215 § 1 kodeksu karnego z 1932 r. w zw. z art. 2 pkt 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 1998 roku Nr 155 poz. 1016 z późn. zm.).”

W toku śledztwa przeprowadzono ekshumację szczątków generała. W dniu 25 listopada 2008 r. na Wawelu podniesiono sarkofag, który je okrywał i przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej UJ. Następnie przeprowadzono szereg specjalistycznych badań. Na podstawie wyników sekcji zwłok biegli nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny zgonu pokrzywdzonego. Jednak w opinii procesowej biegli stwierdzili, iż przyczyn śmierci generała nie da się wytłumaczyć np. pobiciem, postrzałami z broni palnej, pozorowanymi urazami zadawanymi po śmierci.

W dniu 26 listopada 2008 r. w wawelskiej katedrze odbył się ponowny pochówek gen. Sikorskiego. W mszy celebrowanej przez kard. Stanisława Dziwisza wziął udział Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich oraz liczne grono weteranów i krakowian.

Do katastrofy gibraltarskiej doszło 4 lipca ok. godz. 22:30, gdy gen. Sikorski wraz z towarzyszącymi mu osobami udał się na tamtejsze lotnisko. Po ok. 16 sekundach od startu, ok. 600 metrów na wschód od pasa startowego samolot Liberatora AL 523 spadł do morza. Ocalał tylko czeski pilot Eduard Prchal, który zmarł w USA w 1984 r. Wokół katastrofy narosło wiele hipotez starających się wyjaśnić jej przyczyny. Najpopularniejsze mówią o zamachu, którego mieli dokonać Brytyjczycy lub Sowieci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. robert pisze:

  chore stwierdzenie zbrodnia komunistyczna,kto pracuje w IPN
  to był wypadek

 2. ffatman pisze:

  Śledztwo dowiodło, pion śledczy IPN-u, poza stawianiem politycznych zarzutów, nie posiada jakichkolwiek profesjonalnych zdolności śledczych.

 3. Piotrek pisze:

  Dowcip sezonu - zbrodnia komunistyczna... w sytuacji kiedy Rosjanie, a dokładniej Stalin w ’43 r. tak naprawdę mieli tu i tam Sikorskiego i w ogóle cały rząd emigracyjny... Ech kabarecik jeno drogi i w kiepskim wykonaniu

Zostaw własny komentarz