Kamienie na szaniec. Premiera w marcu poszerzony zwiastun już dziś [film]


Kamienie na szaniec to film Roberta Glińskiego, który opowiada słynną dzięki książce Aleksandra Kamińskiego historię przyjaciół Alka, Zośki i Rudego. Produkcja opisuje ich dramatyczne losy w okupowanej Warszawie, w tym dramatyczną akcję pod Arsenałem.

kamienie na szaniec film„Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo.” Oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Reżyseria: Robert Gliński
Scenariusz: Dominik W. Rettinger
Zdjęcia: Paweł Edelman
Muzyka: -
Czas: -
Premiera: 7 marca 2014 r. (Polska i świat)
Obsada: Tomasz Ziętek (Jan Bytnar „Rudy”), Marcel Sabat (Tadeusz Zawadzki „Zośka”), Kamil Szeptycki
(Maciej Aleksy Dawidowski „Alek”), Piotr Bondyra (Paweł), Danuta Stenka (Zdzisława Bytnarowa, matka „Rudego”), Artur Żmijewski (Stanisław Bytnar, ojciec „Rudego”), Marian Dziędziel (Ślązak), Olgierd Łukaszewicz (Dr Trojanowski).

Zwiastun filmu:

Poprzedni zwiastun:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ania pisze:

    Wygląda na bardzo porządny i ciekawie zrobiony film. Bez tych osławionych aktorów serialowych, którzy grają drewno i bez rozpaczliwej martyrologii. No i w o wiele lepszym stylu niż inne najnowsze polskie filmy historyczne. Chciałabym zobaczyć.

  2. Piotrek pisze:

    Problem jest jeden: że Kamienie na szaniec - to albo jedna wielka martyrologia, albo pokaz triumfu chmurnej i durnej młodości nad spokojem rozumu... A znając polski film wszystko będzie w wersji jeden...

Zostaw własny komentarz