Silesia pokaże 100 lat historii Katowic w modzie |
„Zdjęcie ciotki Elżbiety - modystki z Szopienic, 1944 rok„, „dziadek Stanisław Dylla przed swoim sklepem kolonialnym na ul. Mariackiej – lata 30„, „chrzciny w Bogucicach, druga połowa lat 40-tych”, zdjęcie zajezdni Śląskiej Linii Autobusowych przy ul. Mickiewicza, ok. 1935 roku – tak opisywane zdjęcia przez blisko 2 tygodnie nadsyłano do projektu ”Katowice – stylowe od zawsze”, który realizuje Silesia City Center.
W sumie zebrano blisko 200 starych zdjęć, pokazujących modnych katowiczan i modne miejsca Katowic. Teraz powstanie z nich wystawa pokazująca historię miasta przez pryzmat zmieniającej się mody.
XX wiek w rodzinnym albumie
Jaka była katowicka ulica 40, 60, a nawet 100 lat temu? O tym będzie można przekonać się już 28 stycznia na wystawie „Katowice – stylowe od zawsze”, która stanie na Placu Śląskim w Silesia City Center.
Przez 2 tygodnie na jej potrzeby udało się zebrać blisko 200 starych zdjęć, pochodzących z domowych archiwów i rodzinnych albumów katowiczan. Najstarsza przesłana fotografia ma aż 114 lat – zdjęcie pochodzi z 1900 roku i zostało wykonane w Atelier Germania przy Johannestrasse 5, najmłodsze ma zaledwie 20 lat - zrobiono je w jednym z katowickich parków.
Najwięcej nadesłano zdjęć z lat 30-tych i 40-tych. W tym prawdziwe rarytasy z dwudziestolecia międzywojennego, m.in. zdjęcie wykonane przez ulicznego fotografa na ul. 3-Maja w 1936 roku, zdjęcie olimpijczyka Ewalda Dytko z przyszłą żoną Irmą, wykonane w dzielnicy Dąb w 1937 roku, zdjęcie z balu sylwestrowego przełomu 1931/1932 czy zdjęcie pokazujące róg ul. 3-maja i ul. Stawowej, też z 1937 roku.
Dawne Katowice zachwycają
Oprócz ludzi, bohaterem nadesłanych fotografii jest miasto m.in. sklep kolonialny na ul. Mariackiej z lat 30-tych, Skład Towarów Jedwabnych Benno Kutner, ul. Warszawska, ul. Stawowa, katowicki rynek, zajezdnia Śląskich Linii Autobusowych, Technikum Górnicze, Ligota, Szopienice, Bogucice.
To blisko 100 lat historii Katowic zapisane w rodzinnych albumach i w zmieniającej się modzie – od ciasno wiązanego gorsetu po skajowe kurtki. Udało nam się zebrać zdjęcia pokazujące, jak mieszańcy Katowic ubierali się na wesela, chrzciny, pogrzeby i bale karnawałowe, a także jak ubierali się na co dzień – w drodze do pracy na pocztę czy podczas spaceru z dzieckiem – mówi Ewa Marcinek, dyrektor Silesia City Center.
Spośród zebranych zdjęć 50 najciekawszych już 28 stycznia znajdzie się na wielkiej wystawie. Zdjęcia zostaną powiększone, opisane i wydrukowane. Część z nich poddano konsultacji historycznej w Muzeum Śląskim, które doprecyzowało m.in. daty i lokalizacje zrobionych zdjęć.
Wybrane zdjęcia:
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Dziekuje za pokaz tych zdjec. Osobisice interesuje mnie ten okres, poniewaz szukam danych co do katowckiego sklepu kolonialnego mojego dziadka Jana Matysika.