Kampania „Pamiętajmy o Sybirakach”


W latach 1940‐41 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Polscy zesłańcy w ZSRR / fot. NAC

Polscy zesłańcy w ZSRR / fot. NAC

Członkowie Fundacji Kresy Historii, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy im przy tym, aby o tej dacie, tak ważnej dla każdego polskiego Sybiraka ‐ niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los ‐ 10 lutego 1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.

Pomysłodawczynią kampanii jest Aneta Hoffmann, prezes Fundacji Kresy Historii.

W latach 2010‐2013 kampania realizowana była przez Fundację Kresy‐Syberia. Uczestniczyli w niej m.in. Muzeum Wojska w Białymstoku, Centrum Przełomy ze Szczecina, Ośrodek Pamięć i Przyszłość z Wrocławia, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, IPN Oddział w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Poprzez kampanię edukacyjną „Pamiętajmy o Sybirakach”organizatorzy pragną przypomnieć o tej dacie i związanych z nią tragicznych wydarzeniach, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Chcą uczcić pamięć o tych którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze zasnęli na nieludzkiej ziemi.

W dniu 9 lutego 2014 r. odbyła się inauguracja kampanii Fundacji Kresy Historii poprzez premierowe widowisko muzyczno‐poetyckie w reż. Romana Kołakowskiego pt. „Tułacze dzieci”. Przejmujące teksty wierszy i piosenek ukazujących losy wojenne polskich dzieci spotkały się z
bardzo dobrym przyjęciem szerokiej widowni.

Kontynuacją kampanii są planowane kolejne spektakle i widowiska. Najbliższym z niech  jest otwarty dla publiczności pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Kromka chleba” w reżyserii Dagmary Dworak, który odbędzie się 13.02.2014 r. (czwartek) o godz. 19.00 w Kinie Kultura w Warszawie.

Opis filmu dokumentalnego „Kromka Chleb”

Syberyjski zesłaniec, deportowany jako małe dziecko w 1940 r. wraz z Rodziną w głąb ZSRR, po ponad 70 latach od momentu wywózki wyrusza w dziką tajgę w poszukiwaniu mogiły matki. Pokonuje drogę swojego zesłania, raz jeszcze odwiedzając wszystkie miejsca z nim związane, spotykając ludzi, którzy pamiętają jego rodzinę.

Rok później drugą próbę odnalezienia mogiły podejmuje córka i zięć Sybiraka. Im udaje się odkryć w tajdze miejsce dawnego zesłania – wioskę Gramatuchę, pozostałości kopalni złota w Udarnoje i miejsce polskiego cmentarza. W tle tych dwóch wypraw płynie opowieść głównego bohatera i jego siostry o losach zesłania. Opowieść tę uzupełniają archiwalia filmowe z wydarzeń Wielkiej Historii, które miały decydujący wpływ na losy polskich zesłańców.

Czas trwania: 57 minut
Reżyseria: Dagmara Dworak
Zdjęcia, relacje wspomnień: Dariusz Kanclerz
Zdjęcia ‐ podróże 2011 i 2012 roku: Marek Dworak, Dagmara Dworak
Montaż: Dariusz Kanclerz, Dagmara Dworak
Animacje i udźwiękowienie: Dariusz Kanclerz

Więcej informacji na stronie kampanii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz