Nowa multimedialna wystawa o więźniach Majdanka


Muzeum na Majdanku przygotowuje nową, multimedialną wystawę poświęconą więźniom byłego obozu zagłady. Mają się na niej znaleźć m.in. niepublikowane dotąd filmy i zdjęcia z wyzwolenia obozu.

Obóz na Majdanku z widocznym mauzoleum / fot. Krzysztof Kokowicz, plik udostępniony na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Generic

Obóz na Majdanku z widocznym mauzoleum / fot. K. Kokowicz, plik udostępniony na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Generic

Otwarcie nowej wystawy pt. Więźniowie Majdanka zaplanowano na 22 lipca 2014 roku. W jej skład mają wejść m.in. materiały filmowe nakręcone przez sowieckich wojskowych po wkroczeniu na teren obozu, które zostały odrzucone przy tworzeniu filmu dokumentalnego Cmentarzysko Europy.

„Powstało wtedy ponad godzinę materiałów filmowych, a do finalnej wersji filmu weszło nieco ponad 20 minut. W tych odrzuconych fragmentach są relacje świadków, zdjęcia obozu tuż po jego wyzwoleniu, bardzo ciekawe zdjęcia”, poinformował Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku.

Częścią wystawy mają być również nagrania, zarówno audio, jak i wideo byłych więźniów Konzentrationslager Lublin, dokumenty oraz obozowe pamiątki, jak też opis losów różnych, często konkretnych więźniów obozu.

Otwarcie nowej wystawy ma być częścią planowanych obchodów 70. rocznicy utworzenia muzeum (Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w listopadzie 1944 r. jako pierwsza tego typu instytucja na świecie).

W programie są też inne wydarzenia, takie jak konferencja pt. Sztuka pamięci. Rzeźba pomnikowa w miejscach Zagłady w Polsce w czerwcu w Muzeum - Miejscu Pamięci w Bełżcu. Także w czerwcu w centrum Lublina na Placu Litewskim otwarta zostanie plenerowa wystawa ukazująca historię i najważniejsze wydarzenia z muzeum na Majdanku.

Na listopad 2014 roku planowana jest ponadto międzynarodowa konferencja naukowa Muzea martyrologiczne w perspektywie europejskiej. Udział w niej potwierdzili już historycy i muzealnicy m.in. z Niemiec, Austrii, Czech i Francji.

Hitlerowski obóz koncentracyjny na Majdanku, Konzentrationslager Lublin, istniał w latach 1941-1944 i posiadał zespół jedenastu obozów śmierci i pracy przymusowej.

Historycy szacują, iż przez obóz KL Lublin przeszło ponad 150 tys. osób z około 30 krajów. Na skutekgłodu (racje żywnościowe wynoszące jedyni ok. 900 kilokalorii dziennie), masowych chorób, przymusowej pracy ponad siły, a także celowych mordów w komorach gazowych, życie straciło około 78 tys. ludzi, spośród których 75% stanowili Żydzi.

23 lipca 1944 roku obóz koncentracyjny na Majdanku został wyzwolony przez Armię Czerwoną. Przebywało w nim wówczas około tysiąca więźniów, wśród których było wielu żołnierzy Armii Krajowej.

Niestety koszmar nie skończył się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej na teren Majdanka, bowiem sowieckie dowództwo wykorzystało hitlerowską infrastrukturę obozu, aby utworzyć tam obóz filtracyjny NKWD dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Więziono tam oficerów i podoficerów, których później przetransportowywano wgłąb ZSRR, m.in. do obozów w Riazaniu, Diagilewie, Griazowcu, Czerepowcu i Skop.

Jak raportował sztab lubelskiego okręgu AK: „Masowe aresztowania żołnierzy AK dokonywane są na całym terenie okręgu przez NKWD (...) Aresztowanych osadza się na Majdanku (...) Straty ponoszone przez Naród i AK nie są mniejsze niż podczas okupacji niemieckiej.”

Obóz zlikwidowano 23 sierpnia 1944 r. W listopadzie 1944 r. na terenie obozu utworzono muzeum.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz