„Jack Strong. Bohater czy zdrajca?” – debata o płk. Ryszardzie Kuklińskim na Uniwersytecie Warszawskim


20 lutego w Auli Starego BUW-u na Kampusie Głównym UW odbędzie się debata pod tytułem „Jack Strong. Bohater czy zdrajca?„ organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów UW, w ramach cyklu ”Osądzić historię z NZS UW”. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na kontrowersje, jakie budzi postać płk. Ryszarda Kuklińskiego, człowieka, któremu jedni przypisują uchronienie świata przed trzecia wojną światową, inni natomiast wskazują na złamanie przysięgi wojskowej i współpracę z obcym wywiadem. O płk. Kuklińskim dyskutować będą: gen. M. Dukaczewski, dr hab. S. Cenckiewicz, P. Gadzinowski oraz F. Frąckowiak.

Jack Strong. Bohater czy zdrajcaW związku z niedawną 10 rocznicą śmierci płk. Kuklińskiego oraz wejściem do kin filmu „Jack Strong” w debacie publicznej na nowo rozgorzał spór o to, jak dziś powinniśmy oceniać tę budzącą liczne kontrowersje postać. Naprzeciw tym wątpliwościom wychodzi Niezależne Zrzeszenie Studentów UW i organizuje na uczelni spotkanie, podczas którego będzie możliwość wysłuchania argumentów obu stron dyskusji. Na pytanie postawione w tytule debaty spróbują odpowiedzieć gen. Marek Dukaczewski, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Piotr Gadzinowski oraz Filip Frąckowiak – dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.

Projekt „Osądzić historię z NZS UW„ ma na celu zapoczątkowanie dyskusji na temat postaci oraz wydarzeń historycznych, których ocena jest w wysokim stopniu niejednoznaczna. Zrozumienie historii jest bardzo często kluczem do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, właśnie dlatego NZS UW poprzez inaugurację cyklu debat chce stworzyć obszar wymiany poglądów na tematy nie zawsze łatwe, a często budzące wiele skrajnych emocji. Debaty z cyklu ”Osądzić historię z NZS UW”, z udziałem historyków, publicystów oraz znanych postaci życia publicznego w Polsce, odbywać się będą co miesiąc na Uniwersytecie Warszawskim.

Spotkanie inaugurujące cykl „Osądzić historię z NZS UW” odbędzie się 20 lutego o godzinie 20.00 w auli Starego BUW na Kampusie Głównym UW. Dyskusję poprowadzi dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW. Debata będzie także relacjonowana na Twitterze (#HistoriaNZS).

Niezależne Zrzeszenie Studentów UW zostało powołane 22 września 1980 r., było studenckim odpowiednikiem „Solidarności„ dążącym do demokratyzacji życia akademickiego, przestrzegania swobód politycznych oraz praw człowieka. Oficjalne uznanie organizacji dokonało się 17 lutego 1981 roku na fali odwilży. Obecnie NZS UW jest największą i najaktywniejszą organizacją studencką działającą na Uniwersytecie Warszawskim. Celem stowarzyszenia jest aktywizacja studentów, organizowanie życia kulturalnego i społecznego, promowanie postaw obywatelskich oraz wszechstronny rozwój członków i sympatyków. NZS jest organizatorem i inicjatorem corocznych akcji zbiorki krwi „Wampiriada„, debat społeczno-politycznych, wydarzeń kulturalnych, Kiermaszu Książki Przecenionej ”Tanie Czytanie”, wydarzeń edukacyjnych, konkursów, wspiera uniwersyteckie koła naukowe.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  I odpowiedź będzie jasna - wróżę z fusów: p. gen Dukaczewski i P. Gadzinowski - Kukliński to zdrajca i zrobił to za pieniądze, i nasz wywiad o tym wiedział i swoje rozgrywał. Cenckiewicz i szef od Muzeum Pamięci - to bohater bo o wolną ojczyznę walczył - stawiać pomniki, nazywać ulice, a posądzanie go o tak przyziemne sprawy jak pieniądze to szkalowanie. A jachty i takie tam - przecież każdy kto mógł kombinował.
  Plus jakieś śliczne podsumowanie...

 2. rebeliant80 pisze:

  To my jeszcze żyjemy w PRL-u? Bo tylko w takiej sytuacji taka debata jest możliwa

 3. Haw08a pisze:

  Zdradził Polskę, nie ma wątpliwości. Można oceniać to moralnie, ale każdy szpieg robi to dla czegoś... USA wykorzystałaby te materiały także przeciwko nam.

 4. Lech, Boston, USA pisze:

  dr Kazimierz Wóycicki poprowadził tę debatę poprostu w sposób skandaliczny. Sposób jak i tematyka zadawanych przezeń pytań nie pozwalała ani Cenckiewiczowi, ani Frąckowiakowi na swobodną wypowiedź; zaś Tak Gadzinowski jak i Dukaczewski mogli mówić co chcą i jak długo chcą. Uważam, że Wóycicki wręcz skompromitował siebie na tym spotkaniu przekształcając go w spektakl wedle jego własnych chęci. Szkoda, bo mógło być bardzo ciekawie!

 5. Andre pisze:

  Gdyby nie płk. Kukliński to wcale nie byłoby tej debaty, a w jej miejscu byłby wielki krater po bąbie atomowej.

Zostaw własny komentarz