Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich


Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa jubileuszowa uświetni obchody 600. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Rocznica ta przypada w 2014 roku. Wystawa będzie pokazana w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule, jej otwarcie nastąpi 6 marca z udziałem Prezydentów obu krajów – Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Güla.

Portret sułtana Mehmeda III (1595-1603) w dużym czerwonym turbanie; nieznany malarz polski; datowanie: XVIII w., olej na desce dębowej

Portret sułtana Mehmeda III (1595-1603) w dużym czerwonym turbanie; nieznany malarz polski; datowanie: XVIII w., olej na desce dębowej

Ekspozycja ukazuje wielowiekowe relacje na płaszczyźnie dyplomatycznej, wojskowej, handlowej i kulturalnej, a także w sferze polsko-tureckich kontaktów międzyludzkich. Na przykładzie oryginalnych dokumentów tureckich, druków i rękopisów oraz dzieł sztuki wystawa unaoczni zwiedzajacym najważniejsze wydarzenia historyczne w ujęciu chronologicznym – czasy panowania Jagiellonów w Polsce charakteryzujące się intensywnymi kontaktami politycznymi i bogatą wymianą handlową i późniejsze czasy napięć i wojen, które kończy bitwa pod Wiedniem 1683 roku. Kolejnym ważnym wydarzeniem ukazanym na eskpozycji jest akt podpisania traktatu w Karłowicach w 1699 roku, rozpoczynający okres przyjaznych stosunków obustronnych, które w wieku XIX można nazwać przyjacielskimi i braterskimi. Ostatnia część wystawy poświęcona jest udziałowi Polaków w wielu dziedzinach życia Turcji na przykładzie takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Józef Bem, Michał Czaykowski – Sadyk Pasza, Konstanty Borzęcki – Dżelaleddin Pasza.

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule. Zabytki wybrane na ekspozycję, w liczbie 392, pochodzą z 34 placówek z całej Polski, takich jak muzea państwowe, Fundacja Książąt Czartoryskich, muzea archdiecezjalne i diecezjalne, kościoły i klasztory, biblioteki i zbiory prywatne.

Źródło: new.mnw.art.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz