Sylwia Szyc: „Chcę łamać historyczne stereotypy” [wywiad]


„Moją ambicją jest, by nawet osoby, które historie uważają za zło konieczne trafiały na portal zainteresowane chociażby historycznymi ciekawostkami” - mówi w swoim pierwszym wywiadzie nowa redaktor naczelna  portalu „historia.org.pl”.

1937994_10200635504449792_1515399998_nPaweł Markiewicz: Gratulacje! Przed Tobą trudne zadanie, w imieniu redakcji życzę Ci powodzenia! 

Sylwia Szyc: Dziękuję! Masz rację, nie będzie łatwo być naczelną takiego portalu jakim jest historia.org.pl. Jednak chcę, by nawet najbardziej wymagający czytelnicy mieli satysfakcję z materiałów przygotowanych przez mój zespół.

Powiedz proszę kilka słów o sobie. Przedstaw siebie nam i czytelnikom.

- Z wykształcenia jestem historykiem i marketingowcem. Pierwsze doświadczenie zawodowe zbierałam działając w licznych organizacjach studenckich. Ci, którzy mnie dobrze znają, wiedzą, że mój kalendarz z reguły wypełniony jest niemalże po brzegi. Może zakrawa to o pracoholizm, ale kiedyś przyjdzie czas na odespanie zarwanych nocy.

Aktualnie jestem na II roku studiów doktoranckich na kierunku historia. W pracy badawczej zajmuję się historią polityczną i społeczną XX wieku, historią i kulturą Dalekiego Wschodu, ze szczególnym naciskiem na historię Korei Północnej. Mam też słabość do przedwojennej polskiej kinematografii.

Jak rozpoczęła się Twoja współpraca z portalem historia.org.pl?

-  Zaczęło się od udzielania się na forum działającym przy portalu (red. -  forum.historia.org.pl) oraz bieżącego śledzenia nowości na stronie. Gdy skończyłam studia postanowiłam, że wyślę kilka swoich artykułów, licząc, że spodobają się redakcji. Po kilku tygodniach dostałam propozycję stałej współpracy.

Wojtek Duch jest twórcą i aż do teraz był Redaktorem Naczelnym portalu Historia.org.pl. Dlaczego doszło do zmiany na tym stanowisku?

- Rola Wojtka Ducha jest oczywista i bezdyskusyjna. Bez jego pasji, starań i poświęcenia, portal nie znajdowałby się w miejscu w którym dziś się znajduje.

Odpowiedź na to pytanie związana jest z zakończeniem pewnego okresu w życiu każdego młodego człowieka. Koniec studiów i rozpoczęcie kariery zawodowej wiąże się z ograniczeniami w dysponowaniu wolnym czasem, co mogłoby niekorzystnie odbić się na jakości funkcjonowania portalu. Stąd też zmiana na stanowisku redaktora naczelnego portalu.

Jesteś bodaj pierwszą kobietą wśród polskich mediów historycznych, która zajęła tak eksponowane stanowisko.

- Nie postrzegam sprawowanej przeze mnie funkcji z perspektywy płci, choć z drugiej strony łamie to stereotyp o zawodzie historyka, a dodatkowo szefa zespołu. Moim zdaniem w pracy, jako red. naczelny portalu historycznego, liczy się  przede wszystkim doświadczenie, pasja, dobra organizacja zespołu i zapał do pracy. Wszystko inne to kwestia indywidualna.

Jak myślisz dlaczego zawód historyka stereotypowo kojarzony jest mężczyzną. To z reguły panowie występują w roli ekspertów w tej tematyce. 

- Może być to związane z samym postrzeganiem zawodu nauczyciela akademickiego. Pamiętajmy też o tym, że z perspektywy czasu, kobiety uzyskały prawo wstępowania na uniwersytety całkiem niedawno. Na szczęście stereotyp ten jest powoli łamany.

Czy z historią są związane jeszcze jakieś stereotypy?

- Najczęściej powtarzany stereotyp dotyczy tego, że historię tworzą same daty, nazwiska i wydarzenia. Ten stereotyp również łamiemy, pokazując na portalu jej ciekawszą stronę i udowodniając, że pasją historyczną można zarazić niemalże każdego. Moją ambicją jest, by nawet osoby, które historię uważają za zło konieczne trafiały na portal zainteresowane chociażby historycznymi ciekawostkami.

Czy masz swoją ulubioną postać historyczną?

- To wbrew pozorom niezwykle trudne pytanie! Ciężko jest mi się zdecydować, którą postać historyczną darzę największą sympatią. Jeżeli jednak mam dokonać wyboru to wskazuję na gen. Pattona lub polskiego króla, Kazimierza Wielkiego.

Na jakich jeszcze płaszczyznach objawiać się będą zmiany w redakcji?

- Zmiany będą wydawały się być czysto kosmetycznymi, ale w naszym przekonaniu przyczynią się do usprawnienia działalności portalu. Mamy nadzieję, że przełożą się one na zwiększenie jego atrakcyjności i przydatności dla obecnych a także potencjalnych użytkowników. W głównej mierze polegać one będą na utworzeniu tematycznie ułożonych działów, czego efektem będzie zintensyfikowanie prac zebranych wokół nich redaktorów. Poprzedni skład redakcji został poszerzony o kilka nowych osób. Niezależnie od pełnionej funkcji, wszystkich członków redakcji łączy kilka cech wspólnych. Jesteśmy zespołem młodych ludzi o kilkuletnim doświadczeniu, pasji historycznej oraz unikatowych umiejętnościach. Mam nadzieję, że nasi czytelnicy docenią tkwiącą w nas kreatywność, którą przełożymy na prace nad dalszym rozwojem portalu i popularyzowaniem historii. Pamiętajmy jednak, że portal to nie tylko słowa ułożone w noty, recenzje czy artykuły, ale przede wszystkim czytelnicy, bo to dzięki nim zdobywamy motywację do pisania kolejnych tekstów.

Co chciałabyś powiedzieć czytelnikom?

- Korzystając z okazji, chciałabym w imieniu redakcji podziękować czytelnikom za wieloletnie zaangażowanie oraz zaufanie, jakim obdarzany jest portal. Zachęcam również do podjęcia z nami współpracy. Naszym celem jest popularyzowanie historii i udowodnienie, że to nie tylko sztywne daty czy oklepane wydarzenia. Chcemy pokazać ją z nieco innej, bliższej każdemu z nas historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

12 komentarzy

 1. Anastazja pisze:

  To się panowie niektórzy jesze zdziwią 😉 Trzymam za Ciebie kciuki chociaż Cię nie znam! 🙂

 2. Marcelina pisze:

  Będą konkursy? 🙂

 3. Rutina pisze:

  W jaki sposób mogłabys współpracować? Jestem zainteresowana. Widziałam wpis na Facebooku.

 4. historykzpasji pisze:

  W sumie teraz sobie uświadomiłem, że jak w TV jest historyk to 90% to mężczyzna, a kobiety jak są zapraszany to, by np. poopowiadać o żonach Piłsudskiego. Nie mamy kobiet profesorów historii? Wiem, że mamy, ale tak mało?

 5. Ars pisze:

  Historykzpasji teraz to sie chyba zmienilo nieco ale wczesniej historie wybierali w wiekszosci mezczyzni wiec z automatu jest wiecej profesrow mezczyzn.

 6. Marek pisze:

  Brzmi zachęcająco. Obecnie mam przekonanie, że historia nie jest zbyt pociągająca, więc ciekaw jestem jakie będą ciekawostki na jej temat 🙂

 7. Anderson pisze:

  Jak na historię redakcja jest bardzo kobieca. Tak trzymać! 🙂

 8. Piotrek pisze:

  historykzpasji: są, ja kobiet mówiących o historii w radiu dość się nasłuchałem i jeszcze nasłucham. Problem jest gdzieś indziej: nie potrafimy mówić o historii jako o jednej wielkiej anegdocie, jak o kimś żywym, mniej więcej tak jak traktujemy nasze przygody z podstawówki i studiów. Wszystko na poważnie i pompą której towarzyszą akty strzeliste.
  Do tego jeszcze musi być słuszny kierunek i poglądy.
  Jeżeli jako słuchacze będziemy wymagali tego, by historyk mówił ciekawie, by anegdota była czymś normalnym - to odkryjemy masę nieznanych twarzy i nazwisk i duża część z nich będzie kobiecych.

Zostaw własny komentarz