Konflikt o miejsce pochówku władcy


Tym razem chodzi o doczesne szczątki Ryszarda III, średniowiecznego władcy Anglii, które zidentyfikowano w lutym 2013 roku. Odnaleziono je w pobliżu miejsca, w którym w 1485 roku rozegrała się bitwa pod Bosworth1.  

Jeszcze nie tak dawno media brytyjskie relacjonowały spór o zasadność wytężonych testów, przeprowadzanych przez ekspertów z Uniwersytetu w Leicester nad ciałem Ryszarda III, które miały nawet powodować zniszczenia zwłok króla2. Środowisko, które było zaangażowane w poszukiwanie szczątków Ryszarda, stwierdziło, że badania nie były do końca etyczne. Badacze z „Richard III Society„ wskazują również, że owe ”destrukcyjne badania” nad materiałem genetycznym Ryszarda nie przyczyniają się w żaden użyteczny sposób do zwiększenia naszej wiedzy o historii dynastii Plantagenetów.

Nowy spór toczy się wokół miejsca pochówku Ryszarda III. Początkowo zapadła decyzja o umieszczeniu zwłok w Katedrze w Leicester, usytuowanej nieopodal miejsca, w którym zmarł. Postanowił o tym rząd. Decyzja ta jednak spotkała się z protestem „Aliansu Plantagenetów” (Plantagenet Alliance). Grupa ta jako lepsze miejsce wskazuje Katedrę w Yorku, czyli mieście, które Ryszard bardzo lubił i które uczynił swoją główną siedzibą. Sprawa ma trafić pod Sąd Wyższy w Anglii.

Przeciwnicy pochówku w Leicester argumentują swój sprzeciw: „To ma znaczenie, co robimy, kiedy identyfikujemy ciało jedynego nieznanego od 1066 roku króla Anglii”, powiedział prawnik Aliansu, Gerard Clarke3. „Wybór miejsca pochówku nie powinien być pozostawiony przypadkowi, kaprysowi ani kwestiom komercyjnym”4. Jest to zapewne uszczypliwy komentarz odnoszący się do projektów władz miasta Leicester, które liczy na 4 miliony funtów zysku w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym do miejsca pochówku króla.

Decyzja sądu na zostać ogłoszona w ciągu kilku tygodni.

Źródła:

University of Leicester criticised over ‚destructive tests’ on remains of Richard III

Battle resumes over Richard III’s final resting place

  1. Była to ostateczna bitwa wojny Dwóch Róż, w czasie której Ryszard III York poległ, a przewagę zyskał Henryk Tudor, późniejszy Henryk VII. []
  2. http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/university-of-leicester-criticised-over-destructive-tests-on-remains-of-richard-iii-9169191.html []
  3. „It matters what happens when you identify the only king since 1066 whose remains were not identified” []
  4. „It should not be left to chance, whim, or commercial interest” []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Bozena pisze:

    „Niezidentyfikowanego” raczej, niz „nieznanego”.

  2. Ars pisze:

    Jak widac to nie tylko polska specjalnosc takie spory

Zostaw własny komentarz