Wykład „Generał Józef Bem i jego legenda” w Muzeum Wojska w Białymstoku


Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na wykład profesora Norberta Kasparka poświęcony życiu, talentom i legendzie generała Józefa Zachariasza Bema.

Wykład „Generał Józef Bem i jego legenda” w Muzeum Wojska w Białymstoku

„Żądam od was bezwarunkowego posłuszeństwa. Kto nie posłucha, będzie rozstrzelany. Potrafię także nagradzać” – tymi słowy, na pierwszej odprawie, generał Józef Bem miał zwrócić się do węgierskich żołnierzy, nad którymi obejmował komendę w 1849 roku. Został głównodowodzącym armii powstańczej, a następnie węgierskim bohaterem narodowym, któremu z wdzięczności do dziś stawia się pomniki i o którym śpiewa się pieśni.

Co spowodowało, że ten szorstki w obyciu polski oficer z poparzoną twarzą został bohaterem dwóch narodów? Dlaczego został naczelnym wodzem węgierskiej Wiosny Ludów? Co sprawiło, że otrzymał od narodu węgierskiego niezwykłe odznaczenie w postaci diamentu z narodowej relikwii, korony Świętego Stefana i własnego napisu na niej?

Jak potrafił wygrywać z przeważającym wrogiem z regularnych armii dowodząc niewielkimi korpusami powstańczymi? Jak jego umysł łączył zamiłowanie do wojny, talent dowódczy, spryt wynalazcy i konstruktora z umiejętnościami politycznymi?

Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć prof. Norbert Kasparek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, autor m.in. Powstańczy epilog : żołnierze listopadowi w dniach klęski i internowania 1831-1832, w wykładzie pt. „Generał Józef Bem i jego legenda”.

Wykład odbędzie się 27 marca o godzinie 17:00 w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku, przy ul. J. Kilińskiego 7. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. ciekawski pisze:

    Szkoda, że aż w Białymstoku

  2. Witek pisze:

    Nie dwóch a trzech narodów bohater. Polski, Węgier i Turcji.

Zostaw własny komentarz