„Aleksander i piękna Helena” historia miłosna z polskiego dworu na miarę Shakespear’a - zapowiedź


Już 10 kwietnia do polskich księgarń trafi książka Aleksander i piękna Helena autorstwa Zenona Gołaszewskiego.
Ta przepiękna historia miłosna wydarzyła się naprawdę choć wzmianek o niej trudno szukać na kartkach podręczników.

Król polski Aleksander Jagiellończyk i jego małżonka Helena Rurykowiczówna to postacie, które w naszej historii traktowane są po macoszemu. Poza wąskim gronem specjalistów i miłośników historii nikt o nich nie pamięta, za to są tacy, którzy woleliby, aby słuch o nich zaginął. Stanowili niezwykłą parę: zakochaną w sobie bez pamięci, do ostatnich chwil swego życia; nadto Helena w zgodnej opinii współczesnych była najpiękniejszą kobietą swojej epoki. Skąd zatem ta zasłona milczenia? I dlaczego ówcześni możnowładcy dołożyli starań, by zamienić ich życie w koszmar? Treść opartej na faktach, powieści historycznej Aleksander i piękna Helena stanowi próbę rozwiązania tej zagadki.

"Aleksander i piękna Helena" historia miłosna z polskiego dworu na miarę Shakespear'a

Małżeństwo Heleny i Aleksandra Jagiellończyka jak większość związków zawieranych przez hierarchów w tamtych czasach wynikało z potrzeb politycznych. Miało ono cementować rozejm litewsko–moskiewski. Ślub odbył się 15 lutego 1495 roku w katedrze Świętego Stanisława w Wilnie. Zachowane dokumenty wskazują na wyjątkową hojność Aleksandra w stosunku do małżonki. Wiemy również o jej ogromnym przywiązaniu do męża, któremu pomagała negocjować warunki z własnym ojcem w czasie wojny z Moskwą. Helena zmarła w kilka lat po śmierci Aleksandra bezpotomnie. W wielu relacjach z tamtych czasów znajdziemy wzmianki, że przyczyną jej śmierci mogło być otrucie, a potencjalnymi sprawcami Radziwiłowie.

Zenon Gołaszewski - historyk, tłumacz, pisarz, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorem licznych artykułów historycznych oraz książek, zarówno popularnonaukowych, jak i powieści historycznych, m.in.: Bracia polscy (2004, 2005), Bracia polscy w Gdańsku i okolicach (2008), Elementarz gdańszczanina (2010), Szepty Raduni, szepty Motławy (2010), Baśnie z Grodu Neptuna (2010).

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz