Konferencja naukowa: „Pierwsze miesiące I Wojny Światowej w Europie Centralnej i Środkowej. Odczucia, Postawy i Doświadczenia”. |
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność wspólnie z Instytutem Federalnym ds. Badania Historii Niemców w Europie Wschodniej (Oldenburg, Niemcy) oraz Nordost-Institut/IKGN (Lüneburg, Niemcy) organizują międzynarodową konferencję pt.: „Pierwsze miesiące I Wojny Światowej w Europie Centralnej i Środkowej. Odczucia, Postawy i Doświadczenia – lato/jesień 1914” Tematem konferencji będą doświadczenia, nadzieje i refleksje, które towarzyszyły ludności podczas pierwszych miesięcy wojny.
Doświadczenia wojenne ujęte z różnej perspektywy będą przedmiotem rozważań konferencji podczas sześciu paneli dyskusyjnych. Po nakreśleniu historycznego tła, uczestnicy konferencji zajmą się omówieniem doświadczeń związanych z życiem codziennym w warunkach wojennych, atmosferą panującą w różnych rejonach Europy oraz przeżyciami kobiet w czasach wojny. Drugie dzień konferencji poświęcony będzie konkretnym przykładom z Polski, Transylwanii i Rumunii. Kolejne sesje będą dotyczyły świadectwa literackiego, a także obecności wydarzeń wojennych w prasie tamtego okresu. Po dokonaniu analizy prac autorów takich jak Stefan Zweig czy Józef Wittlin, wykładowcy zajmą się odpowiedzią na pytanie jak wojna została przedstawiona w doniesieniach prasowych oraz w jaki sposób propaganda wpływała na ten przekaz. Podczas dyskusji końcowej uczestnicy postarają się porównać pamięć wojenną w Polsce, w Rosji, na Ukrainie i w Niemczech.
Konferencja odbędzie się w dniach 26 – 28 marca, 2014 w ambasadzie Rumunii w Republice Federalnej Niemiec znajdującej się przy Dorotheenstraße 62 w Berlinie.
Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na: www.enrs.eu, www.ikgn.de, www.bgke.de
Pozostali organizatorzy: Muzeum Okupacji Łotwy 1940-1991 (Ryga), Babeş-Bolyai-Uniwersytet (Cluj Napoca), Węgierska Akademia Nauk, Uniwersytet w Peszcie – Katedra Historii i Kultury Niemieckiej w Europie Środkowowschodniej i Centralnej (Budapeszt) oraz Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kontakt: Petra Gelsheimer (IKGN e. V. - Nordost-Institut), e-mail: p.gelsheimer@ikgn.de
Konferencja zorganizowana przy współpracy z Ambasadą Rumunii w Republice Federalnej Niemiec;
Sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska) oraz Urzędu Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Niemcy).
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.