35% Polaków interesuje się historią |
TNS Polska przeprowadził sondaż, w którym zadał Polakom pytania związane z popularnością i znajomością historii. Wedle jego wyników historią interesuje się co trzeci Polak (35%). Natomiast tylko 5% respondentów wskazało prawidłowo daty wydarzeń, o które byli pytani.
Wśród respondentów zainteresowanie historią zadeklarowało 35%. Przeciwnie odpowiedziało 61% osób, a 4% nie potrafiło powiedzieć. Zdecydowanie bardziej historią interesują się mężczyźni (45%) niż kobiety (25%).
Najbardziej popularnymi epokami historycznymi wśród pytanych zostały starożytność i II wojna światowa (po 20%).
Ankietowanych poproszono także o wskazanie dat ośmiu historycznych wydarzeń. Najwięcej prawidłowych wskazań padło przy pytaniu o rok wybuchu II wojny światowej, dobrze odpowiedziało 90% respondentów, 8% nie podało żadnej daty, a 2% popełniło błąd. Z kolei datę wybuchu I wojny światowej był znany 70% Polaków. Poprawną datę powstania warszawskiego wskazało 58%, a wejścia Polski do UE 50%. Z kolei rok obrad okrągłego stołu podało już tylko 46% ankietowanych.
Najmniej osób potrafiło podać rok utworzenia Uniwersytetu Jagiellońskiego (10%), który w tym roku obchodzi 650. rocznicę utworzenia. Dużo błędnych odpowiedzi padało także o rok wstąpienia Polski do NATO (61%) i bitwy pod Monte Cassino (62%).
Badanie „Polacy wobec historii. Zainteresowania a wiedza” zostało wykonane na reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat w dniach od 7 do 13 lutego 2014 r.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
poziom wiedzy historycznej sprawdzany na podstawie znajomości suchych dat wydaje mi się niemiarodajny. co z tego że ktoś wie kiedy wybuchło powstanie warszawskie, jesli nie wie po co? co z tego ze wie kiedy wybuchały kolejne wojny światowe skoro nie wie kto z kim sie bił i dlaczego?
chciałabym poznać wyniki takiej sondy z inną metodologią.
Hmm... dlaczego taka roznica miedzy plciami?
Może dlatego, że historia jest przede wszystkim męska?