Wawel znany i nieznany


W najbliższy czwartek, 10 kwietnia 2014, o godz. 17.00 w Zamku Królewskim na Wawelu odbędzie się spotkanie w ramach cyklu wykładów Wawel znany i nieznany. Prof. dr hab. Wojciech Bałus (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego) przybliży Wawel jako Akropolis według Stanisława Wyspiańskiego.

„Wawel znany i nieznany”/źródło: materiały prasowe

„Wawel znany i nieznany”/źródło: materiały prasowe

Pomysł, by przekształcić Wzgórze Wawelskie w polskie Akropolis, Stanisław Wyspiański rzucił w roku 1904. Nad projektem pracował z architektem Władysławem Ekielskim do swojej śmierci w roku 1907. Istotą pomysłu było zagospodarowanie przestrzeni opuszczonej przez armię austriacką. Wyspiański pragnął nadać Wzgórzu Wawelskiemu charakter zgodny z własną wizją dziejów Polski. Projekt rozpatrywać należy zatem w szerszym kontekście jego twórczości: kartonów do witraży do katedry krakowskiej oraz dramatu Akropolis, w których to dziełach artysta krytycznie ocenił dominującą w polskim społeczeństwie romantyczno-mesjanistyczną interpretację narodowej przeszłości. Wawel jako narodowy Akropol miał wyrażać ideę czynu narodowego, a nie być wyłącznie skarbnicą pamiątek, przechowywanych dla lepszej przyszłości i wzbudzających tęsknotę za dawną wielkością oraz bierne oczekiwanie na enigmatyczne „zmartwychwstanie”.

Tematem przewodnim tegorocznego cyklu jest Wawel u progu niepodległości (1905-1918). Zaproszeni prelegenci szczegółowo omówią historię tego okresu, zarysują problematykę, z którą Wawel musiał zmierzyć się w latach 1905-1918, przypomną historię wzgórza i zmiany, które w tym czasie zaszły.

Podczas kolejnych spotkań słuchacze dowiedzą się co działo się na Wawelu podczas I wojny światowej, jak Polacy starali się o odzyskanie Wawelu, jak przebiegała konserwacja Wawelu w latach 1905-1918, jak wzgórze wawelskie przywrócono narodowi polskiemu, a także co w tym czasie działo się z katedrą wawelską. Wykłady poświęcone będą nie tylko kwestiom historycznym, ale i również artystycznym. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mieli okazję zapoznać się z projektami wawelskiego Akropolis Stanisława Wyspiańskiego, obrazem Wawelu w sztuce początku XX wieku, a także odkryją twórczość Józefa Mehoffera, która bezpośrednio związana była z wzgórzem wawelskim.

Warunki uczestnictwa
• Godzina 17.00
• Wstęp wolny, bez rezerwacji
• Miejsce: sale edukacyjne w budynku numer 7

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz