„Projekt Brygada”


Najgorsze dla Historii są dwie rzeczy - zapomnienie i zakłamanie. Są jednak inicjatywy społeczne, które za punkt honoru stawiają sobie ratowanie cennych epizodów z historii Polski i edukowanie młodego pokolenia na nowo. Chodzi o mówienie prawdy bez politycznych nacisków jako to miało miejsce w latach PRL.

logo_

„Projekt Brygada” to inicjatywa grupy pozytywnie zakręconych na punkcie historii młodych ludzi. Akcję podjął portal 10milionów.pl oraz ekipa „globtroterów” - Górskie Zajoby. Ich celem jest upamiętnienie 70 rocznicy sformowania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Była to zbrojna formacja należąca do Narodowych Sił Zbrojnych, ci panowie np. wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie (Czechy). Projekt ma służyć edukacji ale także zebraniu relacji świadków pamiętających żołnierzy pułkownika Antoniego Szackiego „Bohuna” - dowódcy grupy.

Cała akcja oprze się o rajd rowerowy szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ (9 - 16 sierpnia 2014 z podkreśleniem 11 sierpnia jako rocznicy sformowania jednostki). Ma on rozciągać się na trasie prawie 500 kilometrów. Pierwszy etap obejmować będzie województwo Małopolskie, Śląskie, Opolskie, Dolnośląskie. Drugi etap przebiegać będzie przez teren Czech i miejscowości Holiszów, Pilzno i Pragę. Rajd wzbogacą imprezy ulokowane na wyznaczonych odcinkach rajdu. Do udziału może przystąpić każdy chętny (warunkiem jest ukończenie 16 roku życia i uiszczenie opłaty startowej). Organizatorzy przewidują zapewnienie uczestnikom rajdu noclegów, ubezpieczenia oraz opiekę medyczną i techniczną.

mapa_rajd

Głównymi organizatorami są: Fundacja „De Primario”, portal 10milionów.pl - portal ludzi solidarnych oraz Górskie Zajoby.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Piotrek pisze:

    Fakt, najgorsze jest zakłamanie. W każdą stronę.

Zostaw własny komentarz