Szpiedzy I wojny światowej w National Archives


Cyfryzacji ciąg dalszy - tym razem padło na zapisy przesłuchań oraz fotografie dotyczące szpiegostwa okresu pierwszej wojny światowej. National Archives udostępnia owe dokumenty pod kategorią KV 2 z uwagi na setną rocznicę pierwszej wojny. Choć oglądanie zasobów przez Internet wymaga płatnej subskrypcji, dla osób zajmujących się tematem szpiegostwa będzie to zapewne interesująca informacja.  

Mata Hari na pocztówce z 1906 r. / autor Lucien Walery CC-BY-SA-3.0

Mata Hari na pocztówce z 1906 r. / autor Lucien Walery CC-BY-SA-3.0

Pośród szpiegów, o których wybór dokumentów został opublikowany na łamach National Archives, znalazły się sławy takie jak Arthur Ransome, angielski pisarz i dziennikarz, autor książki „Jaskółki i Amazonki”, oraz Mata Hari, holenderskiego pochodzenia tancerka, oskarżona o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Zebrane informacje dotyczą także działalności partii bolszewickiej, oraz brytyjskich komunistów. Pojawiają się w dokumentach również dane o organizacji The Boy Scout Association oraz figurach takich jak Włodzimierz Lenin, Leon Trocki, Sidney G. Reilly czy Ezra Pound.

Każdej z postaci lub organizacji przypisano określony numer katalogowy. Dla przykładu, jak podano na oficjalnym blogu National Archives, George Veux Bacon, niemiecki szpieg, który miał przemycać atrament sympatyczny we własnych skarpetkach, został skatalogowany pod numerami KV 2/4 i 2/5. National Archives opublikowało jego list, w którym zwracał się z prośbą do rządu brytyjskiego o łaskę po tym, jak został zdemaskowany. Inny ze szpiegów, Leopold Vieyra, agent filmowy, w katalogu pod numerem KV 2/3, zasłynął tym, że wiadomości dla niemieckiego wywiadu przemycał w filmach1.

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się zapewne nowych inicjatyw upamiętnienia pierwszej wojny światowej, również w postaci nowych digitalizacji. Zapewne zadba o to samo National Archives, które przedsięwzięło program „First World War 100”, poświęcony setnej rocznicy pierwszej wojny2.

Wyciąg z dokumentów NA dotyczący Bacona / aut. National Archives

Wyciąg z dokumentów NA dotyczący Bacona / aut. National Archives

 

Źródło: http://www.bbc.com/news/uk-26959349

 

  1. http://blog.nationalarchives.gov.uk/blog/secrets-spies-first-world-war/ []
  2. http://www.nationalarchives.gov.uk/first-world-war/ []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz