85 tysięcy filmów British Pathé na YouTube!


Kolekcja 85 tysięcy filmów – reportaży, kronik filmowych, filmów dokumentalnych i historycznych – została przed paroma dniami udostępniona na youtube’owym kanale British Pathé.

Logo British Pathe CC-BY-SA-3.0, www.britishpathe.com

Logo British Pathe CC-BY-SA-3.0, www.britishpathe.com

Instytucja British Pathé (założona pod nazwą Pathé News), była od 1910 roku największym producentem kronik filmowych i filmów dokumentalnych w Wielkiej Brytanii. Filmy poświęcone wiadomościom, rozrywce, wydarzeniom sportowym i kulturalnym, które w latach dwudziestych można było oglądać w niemych kinach i które archiwum przechowuje, można dziś oglądać w najprostszy sposób – w internecie.

„Mamy nadzieję, że każdy, wszędzie tam, gdzie ma komputer, będzie mógł zobaczyć te filmy i cieszyć się nimi”1, powiedział Alastair White, Dyrektor Generalny BP. Jego zdaniem dzięki publikacji  w internecie, cenne filmy nigdy nie zostaną zapomniane ani utracone. Dobrze wszak wiemy, jako internauci, że cokolwiek trafia do internetu, nigdy już z niego nie znika, prawda?

Z jaką kolekcją mamy do czynienia? Czas powstania filmów, jak również fotografii, zawiera się w latach 1896-1976. Z pewnością znakomita część filmów zainteresuje każdego pasjonata tematu pierwszej i drugiej wojny światowej. Szeroko reprezentowane w kolekcji są także filmy poświęcone tematom społecznym, kulturalnym, a nawet gospodarczym. Dla ułatwienia pogrupowano filmy w kategorie, między innymi ‚War & Revolution’, ‚Entertainment & Humour’, ‚Trade & Industry’, ‚Fashion & Music’. Filmy są dokładnie opisane i opatrzone datą.

Pamiętacie film „King’s Speech”? Możecie posłuchać przemowy świątecznej prawdziwego króla Jerzego VI. Chcecie obejrzeć, jak prezentował się okręt wojenny Hindenburg w 1930 roku?A może macie życzenie obejrzeć, jak jeszcze w XIX wieku kobiety radziły sobie z jazdą na rowerach?

To wszystko i wiele więcej na kanale British Pathé oraz stronie internetowej.

 

Źródło: British Pathé releases 85,000 films on YouTube

  1. “Our hope is that everyone, everywhere who has a computer will see these films and enjoy them” []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz